Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak ochránit svaly po běhu? Pomůže protahování či doplňky stravy

Běh je jednou z nejoblíbenějších forem cvičení. Ať už se jedná o ranní jogging, večerní sprinty, nebo přípravu na maraton, běh je skvělým způsobem, jak zlepšit svou fyzickou kondici a zdraví. Avšak s tímto druhem fyzické aktivity přichází také riziko svalové únavy a potenciálního zranění. Proto je důležité vědět, jak na urychlení regenerace svalů po běhu, abyste mohli brzy znovu vyběhnout v plné síle.

Protahování: klíč k udržení flexibility

Protahování po běhu je základním krokem k udržení svalů zdravých a flexibilních. Běh vede ke zvyšování svalového napětí a zkracování svalů, což se projevuje v omezení pohyblivosti těla a při nedostatečné regeneraci se navíc zvyšuje riziko zranění. Důkladné protažení po běhu přispěje k rychlejší regeneraci svalů – pomůže uvolnit napětí, zlepšit průtok krve do svalů a zvýšit celkovou flexibilitu. Cílem by mělo být protáhnout hlavní svalové skupiny využívané při běhu, včetně stehenních svalů, lýtek, hýždí a svalů dolní části zad. Nezapomínejte ani na protahování před během, která významně sníží riziko zranění při běžeckém tréninku či závodě.

Doplňky stravy jako podpora pro rychlejší regeneraci

Cenným nástrojem pro podporu rychlé a efektivní regenerace svalů po běhu jsou doplňky stravy v čele s oblíbenými BCAA (aminokyseliny s rozvětveným řetězcem ). BCAA jsou tři esenciální aminokyseliny – leucin, isoleucin a valin –, které si tělo nedokáže samo vytvořit a musí je získat z jídla nebo doplňků stravy. BCAA podporují syntézu bílkovin ve svalech, což pomáhá k rychlejšímu zotavení a regeneraci svalů po náročném běhu.

Pro opravu a regeneraci svalů jsou nezbytné rovněž proteiny neboli bílkoviny, tedy základní stavební kameny svalů. Konzumace bílkovin po běhu pomůže zvýšit syntézu svalových bílkovin, což vedle podpory rychlejší obnovy svalů vede k redukci svalové únavy.

Tip: Pokud se rozhodnete příjem bílkovin podpořit užíváním proteinového prášku, nepodceňte jeho výběr. Na výběr jich je řada druhů, nejoblíbenější jsou syrovátkové proteiny, ale na popularitě získávají také proteiny z rostlinných zdrojů, které jsou vhodné i pro vegany. Zvolte ten nejlepší protein v závislosti na vašich stravovacích preferencích a sportovních či hubnoucích ambicích.

Když už jsme u doplňků stravy, za zmínku stojí také kloubní výživa. Ta sice není určena k rychlejší regeneraci svalů, ale pro běžce je rovněž velmi důležitá, protože běh znamená pro klouby vysokou zátěž a vede k opotřebení chrupavek. Doplňky stravy pro podporu zdraví kloubů, obsahující látky jako kolagen, glukosamin, chondroitin nebo omega-3 mastné kyseliny, mohou zvýšit regeneraci kloubní tkáně a snížit riziko degenerativních změn.

Vyvážená strava a hydratace

Každopádně vždy myslete na to, že doplňky stravy nenahradí pestrou a vyváženou stravu. Vařte si proto nutričně vyvážená jídla, která budou budou pro vaše tělo zdrojem dostatečného množství bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny, stejně jako minerálních látek a vitamínů.

Dodržování pitného režimu je pak klíčové pro udržení normální činnosti svalů. Nedostatečná hydratace vede ke svalovým křečím, bolestem hlavy, zvýšené tělesné teplotě a předčasnému vyčerpání. A s takovými příznaky dobrý výkon rozhodně nepodáte.

Kompresní podkolenky nejsou jen módní doplněk

Kompresní podkolenky se staly mezi běžci populární pro jejich schopnost urychlit regeneraci svalů. Tyto elastické ponožky vyvíjejí optimální tlak na dolní části nohou, což zlepšuje přítok krve do svalů a snižuje vibrace svalů při běhu. Nosit se je vyplatí i po běhu. Pokud budete v kompresních podkolenkách běhat, můžete se těšit také z delší výdrže svalů a možnosti snáze udržovat vysoké nasazení i po mnoha kilometrech.

Řiďte se podle tréninkového plánu a naslouchejte svému tělu

Klíčem k ochraně svalů před poškozením je také správné rozvržení tréninků. Náhlé zvýšení intenzity nebo objemu tréninku může snadno vést ke svalovému zranění. Nejlepší strategií je postupné zvyšování náročnosti tréninku. S tím vám pomůže na míru sestavený tréninkový plán. Tréninkový plán by měl zahrnovat různé typy cvičení, včetně intervalového tréninku, tempového a regeneračního běhu, tréninku síly a flexibility.

Nakonec je nezbytné naslouchat signálům svého těla a v případě potřeby si dát potřebný odpočinek. Protože prevence je lepší než léčba. Pokud cítíte bolest nebo nepohodlí při nebo po běhu, měli byste trénink přerušit a dopřát svalům dostatek času na zotavení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak ochránit svaly po běhu? Pomůže protahování či doplňky stravy