Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Jaký je běh v podzemí, uběhli byste pět kilometrů v hloubce 200 metrů?

Redakce

Redakce

5. 3. 2018

Běh v podzemí není hračka, kromě toho, že klopýtáte po slabě osvětlených stezkách aktivního solného dolu, nesmíte si s sebou vzít ani lahev vody. Podívejte se, jak probíhá závod Mine run 5K.

Mine run 5K – běh v podzemí

Každý rok se koncem února shromáždí před funkčním solným dolem ve městě Hutchinson v Kansasu několik stovek běžců, aby se vydali na adrenalinový běh v podzemí. Letos se zde sešlo více než 400 běžců s helmami a čelovkami na hlavách. Čekalo je pět kilometrů po stezkách, které začínají 200 metrů pod zemí.

Jen pro nebojácné běžce

Závodníci nejprve museli sjet nákladním výtahem do hlubin solného dolu Strataca. Když dosáhli dna dolu, byli postupně vypouštěni po třicetičlenných skupinkách do černočerného labyrintu důlních chodeb. Prvních 200 metrů cesty bylo poměrně dobře osvětleno a vydlážděno. Po zbytek závodu ale na běžce čekala jen tma přízračně osvětlovaná baterkami, skalnaté jeskyně a pro lepší orientaci lano ukotvené na stěnách. Běh v podzemí prostě není pro slabší povahy. Cesta se klikatila v prudkých zákrutách a vodící lano se místy ztrácelo v solném prachu.

Přízraky ve tmě

Kromě už tak strašidelné scenérie se ze tmy vynořovaly díry po odstřelování skály, prázdné krabice od dynamitu a staré koleje pro dopravní vozíky. Zkrátka adrenalin na druhou. Místy ale byly k vidění i fascinující úkazy. Zhruba v polovině trati mohli odvážlivci, kteří se vydali na běh v podzemí, zahlédnout obrovský čistý krystal soli přezdívaný podle svého tvaru Ponorka.

Na trasu pro běh v podzemí v solném dole je přísně zakázáno brát s sebou jakékoli občerstvení, především vodu. Jakákoli rozlitá tekutina by mohla vážně poškodit stěny a především zem tunelů z přírodní soli.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jaký je běh v podzemí, uběhli byste pět kilometrů v hloubce 200 metrů?