Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Jogging a hubnutí. Poradíme, jak na to!

Redakce

Redakce

8. 4. 2018

Rádi byste do léta shodili pár kilogramů, ale představa upocené tělocvičny s dalšími dvaceti lidmi, kteří skáčou podle povelů trenéra, vás neláká? Pak byste měli vyzkoušet jogging. Věřte nebo ne, jogging a hubnutí jde dohromady.

Co je to jogging

Joggingem se v dnešní době rozumí rekreační běhání, které má nízkou intenzitu běhu. Joggující člověk není závodním běžcem, běhá pro radost a pro udržení kondice, případně pro hubnutí. Díky nízké rychlosti běhu je totiž jogging ideální pro shození pár kilogramů.

Mějte na paměti, že při joggingu se ani tak nepočítají uběhlé kilometry, jako délka trvání. Dá se říct, že čím déle běžíte, tím lepší bude výsledek, ale samozřejmě všeho s mírou. Při joggingu se naprosto běžně střídá chůze s během, proto se nemusíte bát, že byste dlouho nevydrželi.

Jogging je výborným pohybem pro začátečníky a je vhodný i pro lidi s nadváhou.

Hranice joggingu a běhu jsou dost tenké, takže se nemusíte těmito pojmy tolik stresovat a rozlišovat je. Dělejte to, co vás baví.

Výhody joggingu

Jogging je pohodová fyzická aktivita, která přináší mnoho výhod pro vás i vaše tělo:

 • spalování tuků
 • zlepšování kondice
 • odbourání stresu
 • psychický odpočinek
 • posílení svalů
 • změna životního stylu
 • nenáročné vybavení

Nezapomeňte se protáhnout

Než poprvé vyběhnete ven, určitě se nezapomeňte rozcvičit. Spousta lidí si myslí, že protažení před během je zbytečné, ale není tomu tak. Díky kvalitnímu strečinku se vyvarujete zraněním a bolesti svalů druhý den.

Pomalu přidávejte na výdrži

Jogging není o závodění, proto se při něm nesnažte strhnout. Úplní začátečníci by měli začínat na 30 minutách 3x týdně a každý týden přidávat dalších 5 minut výdrže. Ucítíte-li únavu, přejděte do rychlejší chůze, případně do pomalejší chůze. Hlavně nezastavujte.

Pokud máte pocit, že byste 30 minut běhu nezvládli, zkuste nejdříve rychle chodit. Postupně přidávejte na intenzitě a střídejte chůzi s během.

Jogging a hubnutí

Výhodou joggingu při hubnutí je jeho nízká intenzita. To nám dovoluje běžet mnohem déle a začít spalovat tuky. Při začátku fyzické aktivity totiž tělo bere energii nejprve ze sacharidů. U průměrného jedince se tuky začínají spalovat až po 15 minutách běhu a teprve po 30 minutách tělo tuky spaluje efektivněji.

Při joggingu zároveň udržujete tu správnou tepovou frekvenci. Tu byste během cvičení měli držet na 55 – 60 % vaší maximální tepové frekvence. Jen pro představu: to je taková frekvence, při které jste schopni běžet a povídat si aniž byste lapali po dechu.

Přibližnou maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat podle těchto vzorců:

Muži: 220 – věk = MTF                  Ženy: 230 – věk = MTF

Přesnější kalkulačky naleznete na internetu.

Zásady joggingu

 • běhejte pomalu, klidně střídejte běh a chůzi
 • dopadejte měkce, chraňte své klouby
 • běhejte pravidelně
 • pořiďte si kvalitní boty
 • přizpůsobte svůj jídelníček

Jogging jako životní styl

S joggingem do vašeho života přijde také změna životního stylu. Uvidíte, že si tento jednodušší druh běhu zamilujete a zařadíte do svého programu. Po doběhnutí se budete cítit lépe, uvolní se vám do krve endorfiny a odbouráte stres.

Pozor na jídelníček

Pokud to s hubnutím myslíte vážně a nejde vám jen o pár kilogramů, měli byste si posvítit i na svůj jídelníček. Zařaďte do něj více zeleniny a ovoce, skoncujte se smaženými a přeslazenými jídly. Uvidíte, že kila půjdou dolů ještě rychleji.

Nad změnou jídelníčku by měli přemýšlet i ti, co jogging dělají pro radost nebo lepší kondici. Vyvážený jídelníček ke zdravému životnímu stylu patří.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jogging a hubnutí. Poradíme, jak na to!