Menu
oBěhání.cz
Kde běhat

Kde běhat v Brně. Poctivé traily i romantické lesoparky

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

18. 11. 2016

Od nežných cestiček až po parádní stoupáky – pokud se ptáte, kde běhat v Brně, stačí si vybrat. Jestli chcete něco náročnějšího, vyražte do kopců nad Anthroposem. Pro odpočinkový běh navštivte oboru Holedná.

Lužánky jsou fajn, co ale vyrazit objevovat nové trasy?

Kde běhat v Brně

Brno nabízí příjemné výběhy pro začátečníky (např. Svratecká cyklostezka), ale i drsné zkoušky výdrže a síly, jako je výběh na Palackého vrch. Kam jít v Brně běhat?

Přes kopce nad Anthroposem (11 km)

Tady natrénujete poctivé traily. Začněte u muzea Anthropos – odtud budete prudce stoupat až na kopec u hotelu Myslivna. Odtud uvidíte malou cestičku mířící do lesa (kopíruje asfaltku), vydejte se po ní. Čeká vás pár příjemně zvlněných kilometrů, potom prudký seběh a hned zase stoupání.

Až budete sbíhat dolů do lesů nad Kamennou kolonií, možná nebudete věřit tomu, že jste stále ještě v Brně – je to prostě nádhera, i když trochu náročná pro kolena. Členitými traily se dostanete zpět dolů k muzeu Anthropos. Pokud se cítíte ještě na něco více, dejte si odpočinkový výklus po Svratecké cyklostezce.

terén: asfalt, zpevněné lesní cesty

Obora Holedná (3 km a více)

Zkouškou lehkosti vašeho pohybu při běhu je trénink v oboře Holedná, kde volně žije vysoká zvěř. Daňci, jeleni a mufloni se schovávají uprostřed dubového a borovicového lesa, narazit na ně můžete vcelku snadno. Obora se nachází mezi městskými částmi Kohoutovice, Bystrc, Jundrov a Komín a nejlépe se sem dostanete právě z Kohoutovic, od zastávky Kohoutovice, hájenka. Alternativně také z Bystrce – do obory se vchází skrze ulici Pod Horkou a Údolí oddechu (zastávka Kamenolom).

Oborou prochází tři turistické trasy (modrá, zelená a žlutá turistická značka) a běhat můžete po asfaltových cestách s několika prudkými svahy. Vyběhnout můžete i na vrchol Holedná.

terén: asfalt

Hornek (8 km a více)

Romantické výběhy a výhled na Brno na vás čekají ve Velkém Hornku. Ze zastávky Líšeň hřbitov půjdete po zelené značce lesní cestou, přes značku Hornek rozcestí až ke stejnojmenné vyhlídce. Je tady klid a potkáte jen pár zamilovaných dvojic. Při svižnějším proběhnutí se hezky zapotíte, protože budete muset dávat pozor na nohy – v zimě, když je údolí zasněžené, to platí dvojnásob. Pokud je opravdu pár pod nulou, je to na Hornku paráda, jen nezapomeňte na zásady běhání v zimě.

Pokud si výlet chcete protáhnout, vezměte si s sebou ionťák nebo tyčinku na občerstvení a pokračujte do Údolí říčky a jeskyně Pekárna (cca 14km).

terén: měkké lesní cesty

Běhání v zimě. Jak si ho užít a na co si dát pozor

Špilberk (1 km a více)

Park pod Špilberkem je pro každodenní běhání v Brně jako stvořený.  Sem tam budete trápit svoje lýtka stoupáním a klesáním po spletitých cestách uvnitř parku, ale není to nic drastického, povrch je jen jemně zvlněný. Park nabízí taky hřiště na protažení těla nebo lehký workout. Sem vezměte běžce-začátečníka, pokud ho nechcete hned odrovnat.

Na Špilberku se můžete vyřádit, co se alternativ tréninku týká – zařaďte třeba svižné intervaly, které budou díky lehkému stoupání skoro se zátěží.

terén: kostky

Intervalový trénink v běhu. K čemu je dobrý a jak s ním začít

Medlánecký kopec a Medlánecké letiště (5 km a více)

Trochu drsnější záležitost pro běhání v Brně, díky závěrečnému survival výběhu na Medlánecký kopec. Od Vodárny (zastávka Technická) poběžíte přes CHKO Medlánecké kopce a okolo letiště Brno-Medlánky do Komína. Odtud se můžete buď vrátit zpět k Vodárně, nebo zvolit těžší variantu s výběhem Palackého vrchu (340m. n. m.), která vás také vrátí k Vodárně, jen si trasu prodloužíte na zhruba 9,3 km.

terén: asfalt, nezpevněné cesty

Wilsonův les (2 a více km)

Do největšího lesoparku se dostanete z Masarykovy čtvrti, konkrétně z vrcholu Žlutý kopec. Masarykova čtvrť je na běhání taky dobrá, a zároveň dostanete lekci z funkcionalistické architektury, což vás dost možná trochu zpomalí, jak budete neustále otáčet hlavu ze strany na stranu.

Ve Wilsonově lese nepotkáte ve všední dny stovky lidí a můžete si tak vytvořit svoji trasu a taky pozorovat ptáky z tzv. ptáčkobodů. Mírné, ale časté stoupání a klesání berte jako ozvláštnění tréninku. A co třeba vzít s sebou vašeho čtyřnohého mazlíčka a vyzkoušet canicross? Povrch je zde pro běhání se psem ideální.

terén: zpevněné lesní cesty

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde běhat v Brně. Poctivé traily i romantické lesoparky