Menu
oBěhání.cz
Kde běhat

Kde běhat v Plzni? 6 tras, které musíte vyzkoušet

Kateřina Machová

Kateřina Machová

15. 2. 2021

Jste z Plzně či okolí, své běžecké trasy už máte, ale jsou pro vás občas stereotypní? Nebo plánujete výlet do tohoto města, spojit ho s tréninkem a být si předem jistí, kudy kam? Mrkněte na naše tipy, kde si jít v Plzni a přilehlém okolí zaběhat. Své zde naleznou začátečníci i pokročilí.

Plzeňská Kilometrovka

Kde běhat v Plzni

Chráněná alej, jež je hojně využívána pro procházky, nabízí klidné prostředí nejen pro běh mimo frekventované silnice. Tato trasa měří něco málo přes jeden kilometr, je tudíž vhodná pro začínající běžce, kteří si trať mohou zaběhnout i několikrát a vyzkoušet si tak svoje limity. Stromořadí téměř 300 stromů směřuje od Kalikovského mlýnu k Lochotínskému parku, převýšení takřka nulové, šumění přilehlé řeky Mže. Trasa vhodná i pro běžce v rámci rekonvalescence či jako možnost regeneračního běhu. Výhodná je i její poloha, je přibližně 5-10 min chůzí ze samotného centra Plzně, tři minuty od nákupního střediska Plaza a kousek od plzeňské ZOO.

Lobezský park

Kde běhat v Plzni

Příjemnou trasou podél řeky Úslavy je i trasa skrz Lobezským parkem, který nabízí mnoho způsobů k aktivnímu vyžití. Nalézt můžete i kopcovitý terén, schody k zařazení do tréninku, skluzavku a další. Přikládáme foto trasy podél řeky, kterou můžete spojit s aktivitami v parku. Po proudu doběhnete směrem na Doubravku, proti proudu do Božkova. Samotná trasa podél řeky měří přibližně 5km.

Kdo by neznal Bolevák?

Kde běhat v Plzni

Bolevecké rybníky jsou oblíbené hlavně v teplých měsících, kdy slouží Plzeňanům jako možnost ke koupání.  Tuto oblast mají v oblibě i běžci – nejen pro svoji polohu a krásné okolí. Probíhat budete po klidných asfaltových či zpevněných lesních stezkách s výhledem na lesy a vodní hladinu. Okruhy si můžete zvolit dle sebe a svých sil – soustava je totiž tvořena deseti rybníky, z nichž mezi nejznámější patří Velký Bolevecký, Senecký, Košinář, Kamenný (po plzeňsku Kameňák) a Šídlovský (alias Šídlovák).

Pro středně náročné běžce doporučujeme například tuto pohodovou trasu dlouhou přibližně 5,5 km. Provede vás největším Boleveckým rybníkem, pokračovat budete přes Košinář, doběhnete k „Senečáku“ a odsud zpět přes po druhé straně „Boleváku“. Váš start i cíl bude na Pláži Ostende, kde je i možnost občerstvení.

Pro veliké fajnšmekry skýtá Bolevák i možnost k otužování, takových nadšenců je zde běžně k vidění celkem mnoho.

Radčicemi až k centru

Kde běhat v Plzni

Láká vás vyběhnout z polních cestiček až u samotného okraje centra? Poté zvolte tuto terénně nenáročnou trasu, vedoucí z Radčic (Plzeň 7) přes polní cesty, stezky a malými okruhy zpět k výchozímu bodu, měřící něco málo přes 7 km. Pro zdatnější běžce jeden tip: v bodě č. 3 (jenž je kousek od centra) můžete zatočit ke Kalikovskému Mlýnu, od kterého vede již zmíněná Kilometrovka, a prodloužit si tak trasu o kolik km jen chcete. A jeden tip pro běžce-požitkáře: do jednoho kilometru od bodu č.3 je centrum města s mnoha kavárnami a dalšími možnostmi občerstvení!

Sigmondova stezka

Kde běhat v Plzni

Trasa, která začíná u konečné stanice tramvaje č. 4, vede po žluté turistické stezce příjemným lesním prostředím, kolem technické památky Kolomazná pec až na rozhlednu Krkavec a odsud pak podél rybníků zpět do výchozího bodu. Občas kopcovitý terén (spíše ale jen v části před rozhlednou) je tvořen převážně lesními cestami, občas vyměněn za asfalt, občas kořeny. No, žádná nuda a k tomu příjemných téměř 11 km!

Kolem přehrady pro náročnější

Kde běhat v Plzni

Možností pro zkušenější běžce může být trasa vedoucí krásnými lesy kolem Borské přehrady směrem na Novou hospodu, odsud na Valchu a do kopce směrem na Dobřany. Pokračujeme na Černý most, mineme Škodapark a na hrázi zatočíme do Borského parku a dorazíme zpět na startovní místo. Okruh je přibližně 14 km dlouhý, ale lesní části trasy a výhled na vodní hladinu ho dělají příjemným.

Přejeme příjemný sportovní zážitek, ať už si vyberete jakoukoliv trasu!

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Kde běhat v Plzni? 6 tras, které musíte vyzkoušet