Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Kinesiotaping: Jak pomocí pásek podpořit pohybový aparát?

Vídáte na tělech sportovců barevné pásky a říkáte si, k čemu jim jsou? Nebo už víte, že jde o prvek z fyzioterapie a k čemu je, ale nevíte, jak správně na to? Čtěte dále, poradíme vám!

Pomocníci nejen při bolesti

Elastické pásky se staly v posledních letech obrovským trendem na poli fyzioterapie. Jsou používány jako doplněk rehabilitace – k podpoře rekonvalescenčního procesu, regeneraci, lepším výsledkům, ke snížení bolesti a celkově k zajištění lepšího fungování našeho pohybového aparátu. Přitom nejde o žádnou novinku, tato metoda byla vyvinuta před přibližně padesáti lety japonským chiropraktikem, o mnoho let později byla představena na olympiádě v Soulu roku 1988. A pak nastal pomalu se zvětšující boom. Dnes jsou všemožně používanými nástroji téměř po celém světě, v Evropě bez nich „nedáme ránu“ přibližně deset let.

„Pásky na pohyb“

Název „kinesiotaping“ je složeninou dvou slov – latinského „kinesis“ (pohyb) a anglického „taping“ (páska, „páskování“). Z toho vyplývá, že jde o pásku, která napomáhá kvalitnímu pohybu. Jsou vyrobeny většinou z bavlny, jsou elastické (svoji délku dokáží zvětšit o cca 50%), můžeme je tedy natahovat podle potřeb, jsou také voděodolné a prodyšné – kůže pod nimi krásně dýchá a při kontaktu s vodou se jejich efekt nesnižuje. Primárním účelem je schopnost oblast dynamicky zafixovat, což znamená že pohyb je možný, jen s mírným omezením.

Hlavní výhody kinesiotapingu:

Tzv. „tejpování“ přináší hned několik benefitů, shrňme si je:

  • Podporují pohybový aparát
  • Dynamicky fixují – tzn. neznemožňují zcela pohyb, jen částečně
  • Lokálně působí proti otokům
  • Pomáhá zlepšovat a udržovat si sportovní výkony
  • Pozitivně působí na klouby a svaly
  • Umožňují kvalitnější pohyb
  • Tlumí bolest
  • Zlepšují prokrvení
  • Uvolňují a regenerují

Jak správně na to?

Tipů, jak na správné „tejpování“ najdete mnoho nejen na internetu, ale i v odborných příručkách či praktických knihách o fyzioterapii. Inspirovat se můžete například tímto videem, kde vám poradí, jak na zpevnění kotníku.

Ovšem nejlepší je samozřejmě postupovat prvně návštěvou fyzioterapeuta, který nejprve diagnostikuje váš stav a poté vám vysvětlí proč a jak co „lepit“, aby vynaložená snaha měla co nejlepší výsledky.

Kterou barvu zvolit?

Na závěr je dobré zmínit otázku významnosti různých barev. Stále se vedou diskuze, zda rozdílné barvy různě ovlivňují výsledek, či nikoli. Často totiž můžeme vídat sportovce, kteří na svém těle mají mnoho kinezio pásek a ty hrají všemi barvami. Pravděpodobně vám řeknou, že každá barva má svoji roli, někdo půjde dál a sdělí vám, že se to opírá o princip, jenž byl znám i samotným Číňanům v dávných dobách a kteří věřili v jeho správnost a funkčnost. Někdo vám ovšem řekne, že je barva jako barva…

Proto nás zajímá… Co si o barvě pásky myslíte vy? Má to nějaké opodstatnění nebo je to jen věc designu? Dejte nám vědět do komentářů!

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Kinesiotaping: Jak pomocí pásek podpořit pohybový aparát?