Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Knihy o běhání. Nejlepší inspirace a znalosti v 8 titulech

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

16. 5. 2018

Když se z vašeho běhání stane životní filozofie, začnete toužit po inspiraci na každém kroku. Vyzkoušejte osvědčené knihy o běhání, které by měly být povinnou četbou každého runnera.

Knihy o běhání nabízí osvědčené tipy a triky pro vylepšení techniky a přípravy i životní filozofie osobností českého i světového běhu.

Knihy o běhání – nejlepší tipy na četbu mezi tréninky

Filozofické, plné příběhů i tipů na zlepšení techniky…knihy o běhání se můžou stát velkým zdrojem vaší tréninkové i životní inspirace. Některé z nich odložíte až když bude čas vyběhnout!

Jez a běhej

Podle našeho názoru jeden z klenotů v žánru běžecké knihy nebo spíše v oblasti inspirace-sport-jídlo.

Ultramaratonec Scott Jurek vypráví svůj příběh o lásce k běhu a všemu, co mu obětoval, od začátku až po současnost. Kniha nabízí pohled do mysli člověka, který se snaží dostat na vrchol, a když se mu to povede, zjistí, že nejtěžší je se na něm udržet. Inspirativní kniha, navíc nabitá originálními recepty pro veganské (nejen) běžce.

O čem mluvím, když mluvím o běhání

Haruki Murakami, autor slavného románu Norské dřevo, se jednoho dne rozhodl, že bude každý den běhat 10 km. A navíc každý rok maraton. Japonský autor tady oslovuje široké publikum, které se skládá z jeho skalních fanoušků, adeptů na spisovatelské řemeslo a konečně také běžců.

Mluví o bolesti, přípravě a umění zvládnout sám sebe i okolí. Kniha, která je výjimečná a odhaluje mnoho nových pohledů na běh, úspěch a disciplínu.

Můj dlouhý běh

Kniha českého ultra běžce Daniela Orálka je taková krásně čistá literatura psaná lehce, jako příběh o snu jednoho kluka. Je o běhání, o euforii, tvrdých trénincích a úspěchu, ale taky o shánění peněz na maratony, cestování a neúspěších.

Dan je sympaťák a kniha, kterou napsal společně s Lubošem Brabcem, je jedním z nejlepších českých titulů o běhání.

Běhej nebo zemři

Pokud chcete opravdovou motivaci pro tvrďácké tréninky, máte ji mít. V létě běžec ultratrailů, v zimě skialpinista, který svými výkony vyráží dech soupeřům.

Katalánec Kilian Jornet se s ničím moc nemazlí: popisuje běh jako životní závislost, obdiv k přírodě a nutkání být nejlepší. Zároveň ale na stránkách Běhej nebo zemři nepřímo kritizuje dnešní přehnaně digitalizovanou dobu a vypráví o tom, jak vyrostl uprostřed hor a lesů. Sám sebe zkoumá jako člověka i běžecký stroj, který nechce být poražen a zachází k samé podstatě běhu a fyzického utrpení.

Zrozeni k běhu

Oslavovaná i zatracovaná Born to run vypráví o obdivuhodných běžcích z mexického kmenu Tarahumarů, kteří jsou považováni za nejrychlejší lidské bytosti planety. Christopher McDowell ale místo etnografického popisu stvořil spíše polofikci, díky různým poupraveným faktům (tak, aby sloužily příběhu).

Každopádně se jedná o příjemné čtení, které přiblíží zákulisí přípravy na ultramaraton a představí některé reálné postavy světového běhu (mimo jiné i autora Jez a běhej, Scotta Jurka).

Škorpilova kniha běhu

Česká běžecká bible od taťky Škorpila, která dá začínajícím i pokročilým běžcům odpovědi na nejčastější tréninkové pochybnosti. Najdete zde cenné informace a rady ohledně maratonů, ultra běhů i běhání pro radost a navíc se dozvíte i něco o výživě, vybavení a zapojení běhu do denní rutiny ve vlastním uspěchaném životním stylu. Součástí knihy jsou tréninkové plány na 5 a 10 km.

Ti, kteří utíkají pěšky

Už jste četli Zrozeni k běhu a něco vám tam tak trochu nesedělo? Chcete poznat, kdo byl doopravdy legendární „podivín“ z knihy, Caballo Blanco? A jak organizování běžeckého závodu pomáhá kmenu Tarahumarů? Milan Daněk popisuje svoji knihu Ti, kteří běhají pěšky sebevědomě jako české pokračování Born to Run a v podstatě nemá daleko k realitě.

Ironman trénink: 7 tréninkových tajemství muže, který zvládl 50 závodů za 50 dní

Kniha zachycuje výpravy českého týmu běžců do Mexika, kde se běhá kultovní ultramaraton v Měděných kanonech. Na rozdíl od amerického bestselleru je příběh založený na faktech a vyvrací několik mýtů, o jejichž vytvoření se postaral zmiňovaný předchůdce, kniha Born to Run. U četby této běžecké knihy si budete připadat tak trochu jako antropolog nebo detektiv, a navíc zaujme i ty, kteří kromě běhu milují cestování za během.

Chi running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění

Pokud si chcete přečíst něco trochu víc hippie, vsaďte na knihu Dannyho Dreyera a jeho ženy Katherine. V 10 lekcích vám ukážou, že běhání se může stát meditací, pokud se provádí lehce a promyšleně.

Jak začít běhat. Tréninkový plán a tipy pro začátečníky

Uvědomělý běh, nebo také běh bez úsilí je podle filozofie Chi Running cestou k mnoha šťastným kilometrům bez úrazů a bolesti. V knize najdete zajímavé pohledy na běžeckou disciplínu, myšlenky východní filozofie a spoustu užitečných tipů, jak běhat efektivněji a minimalizovat rizika běžeckých zranění.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Knihy o běhání. Nejlepší inspirace a znalosti v 8 titulech