Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Koloběžka je nové kolo. Jak jezdit na koloběžce a je to zdravé?

Redakce

Redakce

3. 4. 2018

Proč by na koloběžkách měli jezdit i dospělí? Zhubnete, provětráte hlavu a budete méně líní. Naučte se na koloběžce ještě na jaře a užijete si nejen celé léto.

Koloběžka už není jen pro děti

Čím dá častěji můžeme v ulicích potkávat dospěláky na koloběžkách. Někteří se jen přemisťují z bodu A do bodu B a jejich koloběžka není nijak výrazná, jiní jsou vybaveni helmou a chrániči a jejich koloběžka září na míle daleko. Zkrátka každý aktivní „řidič“ koloběžky si našel svůj důvod, proč jezdit na koloběžce a jakmile je venku trochu krásně, vymění tramvaj a procházky za svůj oblíbený dopravní prostředek.

A není se čemu divit, koloběžka má mnoho benefitů. Je skladnější a levnější než kolo, je snazší se na ní naučit a její údržba může být časově a finančně méně náročná. Pojďme si povědět něco o tom, jaký vliv může mít koloběžka na vaše záda, kde jezdit na koloběžce a zkrátka vše, co potřebujete před svou první jízdou vědět.

Vliv koloběžky na zdraví

Je jízda na koloběžce zdravá?

Často tato otázka trápí rodiče malých koloběžkařů, ale už to zajímá i dospělé. Odpověď je jednoduchá: Když na ní jezdíte správně, tak ano. Přestože se občas objeví nějaký ten rýpal, který tvrdí, že jízda na koloběžce ublíží vašim nohám a zádům, není to pravda. Při jízdě na koloběžce komplexně zapojíte celé tělo, tedy svaly na nohou a rukou a ve středu těla. Je to jako kdybyste provozovali tři různé cvičební techniky, z nichž každá působí na konkrétní oblast.

Obavy z bolavých zad mít nemusíte. Na rozdíl od jízdy na kole, během níž máte ohnutou páteř, koloběžka šetří vaše záda. Jen je potřeba střídat nohy vždy po několika odrazech. V zásadě ale jízda na koloběžce pomůže „hrbáčům“, protože vás nutí zůstat ve vzpřímené poloze.

Jízda na koloběžce na formování i hubnutí

Při jízdě na koloběžce zatížíme hýždě, stehna a boky. Co více si přát? Nejenže vás, dámy, koloběžka dopraví kam potřebujete, ještě u toho zformujete postavu. Méně intenzivní jízda na koloběžce ale postavu pouze formuje. Ne že by to bylo málo, ale pokud chcete také zhubnout, chce to delší čas trávený jízdou a nejezdit jen po rovinkách.

Jak často jezdit na koloběžce, pokud chcete nejen formovat, ale i hubnout? Trvá-li jízda na koloběžce více jak 20 minut, naše tělo se začne potit – signál, že naše tělo začíná spalovat kalorie. Od teď se už každá ujetá minuta počítá. Hodinová jízda na koloběžce znamená až 500 kalorií dolů, záleží na tom, zda jedeme na rovince nebo do kopce anebo proti větru.

Technika koloběhu aneb jak správně jezdit na koloběžce

Postoj je základ

Jízda na koloběžce musí být hlavně pohodlná. Prostě se jen uvolněte, stůjte rovně, ale ne prkenně, řídítka chytněte pevně, ale ne křečovitě a na stoupátko pokládejte celou nohu.

Jízda na koloběžce

Jste-li pravák, pravděpodobně bude vaší odrazovou nohou pravá, jste-li levák, tak levá. Nebude to tak napořád, protože je potřeba nohy střídat. V začátcích vám ale bude oporou hlavně ta, na které se budete cítit jistěji. Odraz by měl být důrazný, ale ne vymáhaný vší silou. Po odrazu se snažte vydržet co nejdéle v „holubičce“, tedy s nataženou odrazovou nohou směrem dozadu a mírně pokrčenou nohou na stoupátku. Čím déle to zvládnete, tím méně často se budete muset odrážet.

Brzdění na koloběžce

Většinu práce za vás při brzdění na koloběžce obstarají brzdy. Prakticky nezáleží na tom, zda má vaše koloběžky brzdy páčkové nebo nášlapné, pravidla jsou téměř stejná. Jakmile se rozhodnete zabrzdit, jemně použijte brzdy a současně snižte těžiště, tzn. přestaňte přenášet celou svou váhu na stoupátko, ale klidně i mírně dozadu.

Jak střídat nohy na koloběžce

Pokročilejší „řidiči“ koloběžky umí střídat nohy plynule během jízdy. Takovou techniku ale v začátcích ovládat nemusíte. Stačí, když na chvíli zastavíte a nohy vystřídáte. Jejich střídání je důležité, jinak se brzy unavíte a hlavně procvičíte jen jednu stranu těla.

Inline brusle a běhání. 5 důvodů, proč zařadit kolečka do tréninku

Kdy se to konečně naučím?

Pravidelnost ovoce přináší

Jsou pro vás první jízdy na koloběžce obtížné? Nevzdávejte to. Koloběžka vyžaduje trénink a také méně zábran. Pokud se budete bát, že z koloběžky spadnete, nikdy se na ní pořádně nenaučíte – stejně jako na kole. Stačí alespoň 15 minut denně, zkoušet se projet jen kolem domu a na rovném terénu. Na konci týdne zjistíte, že vám to jde mnohem lépe než na jeho začátku.

Lekce jízdy na koloběžce

Jestliže máte pocit, že to sami nezvládnete, ale nechcete se jízdy na koloběžce jen tak vzdát, mohou vám pomoci koloběžkoví profíci. Existují lekce a kurzy jízdy na koloběžce, koloběžkové školy i soukromí lektoři, kteří vám s jízdou na koloběžce rádi pomohou.

Kde jezdit na koloběžce

Možná vás to překvapí, ale jízda na koloběžce podléhá zákonu, konkrétně § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Přesto je jízda na koloběžce z hlediska zákona daleko svobodnější než jízda na kole. Nezáleží na tom, zda na ní pojedete do práce, na nákup, za kamarádkou nebo jen tak na výlet, s koloběžkou jste vítání téměř kdekoli, kam vás napadne na ní vyrazit.

Neplánujete využít koloběžku pro praktické účely, tedy na cesty do práce nebo do školy, ale chcete si prostě užít jízdu nebo rozhýbat tělo? Pro vás budou ideální cyklostezky a parky. Rozhodně se nedoporučuje jezdit na koloběžce po nerovném terénu nebo do kopců. Na rozdíl od kola má omezenou průjezdnost a v kopcích byste vynaložili pěknou námahu na to, abyste jeli vpřed.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Koloběžka je nové kolo. Jak jezdit na koloběžce a je to zdravé?