Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Mistrovství světa v orientačním běhu po třinácti letech opět v ČR! Na co se těšit a kdy?

Čeští běžci se po třinácti letech opět dočkali – letošní mistrovství světa v orientačním běhu se uskuteční opět v našich „vodách“! Od začátku historie orientačního běhu se u nás na území ČR konaly již tři šampionáty – z nichž ten první v roce 1972 právě ve Starých Splavech u Doks, kde proběhne i toto mistrovství. Právě proto se je jedním ze sloganů stalo symbolické „Návrat ke kořenům“. Pro mnohé je tato událost vrcholem jejich běžecké kariéry. Máte-li orientační běh a celkově atmosféru závodů v lásce, nenechte si tuto akci ujít.

Kdy a kde?

Toto mistrovství, zkráceně WOC (World Orienteering Championships) se odehraje ve dnech 3. – 9. července 2021 v Doksech, přímo v lesích obklopující Máchovo jezero. Proběhne se místy jako Terezín, Doksy, Smržovka a Heřmánky. Jedná se tak bezesporu o běžecky velmi atraktivní prostředí.

Program mistrovství

V plánu je pět medailových disciplín, celkem se ale poběží sedm závodů – krátká trať a sprint mají kvalifikaci. Akci bude otevírat sprint v okolí Terezína, pokračovat se bude přes sprintové štafety v Doksech, krátkou trať ve Smržovce, opět ke štafetě v okolí obce Heřmánky, kde bude MS uzavírat i klasická trať.

  1. července – PŘÍJEZD, TRÉNINK, INDIVIDUÁLNÍ SPRINT (Terezín)
  2. července – ZAHAJOVACÍ CEREMONIÁL, SPRINTOVÉ ŠTAFETY (Doksy)
  3. července – VOLNÝ DEN
  4. července – KRÁTKÁ TRAŤ (Smržovka)
  5. července – VOLNÝ DEN
  6. července – ŠTAFETY (Heřmánky)
  7. července – KLASICKÁ TRAŤ (Heřmánky)
  8. července – KONEC MS A PLÁNOVANÝ ODJEZD

Nejde jen o závod jako takový

Pořadatelé mají v úmyslu něco více, než jen poskytnout kvalitní běžecké trasy. Přemýšlejí komplexně a chtějí do akce zahrnout kromě nejlepších podmínek pro běžce i hodnoty jakožto čisté životní prostředí a podpora regionu. Arény budou postaveny tak, aby co nejméně zatěžovaly životní prostředí, díky zamýšlenému třídění odpadů na akci bude tak znečištění okolí jen minimální. Kromě toho již započaly podpůrné aktivity na sběr odpadků v místních lesích a dokonce i na výsadbu stromů. Prostředí MS tak bude čisté v maximální možné míře.

Kromě péče o životní prostředí se pořadatelé snaží o propagaci tamního regionu, v podobě podpory lokálních běžců a běžeckých organizací, ale i třeba prodejců. Realizuje se také výroba nových map, vytvoření nových areálů pro soustředění a organizují též několik orientačních běhů v průběhu roku.

Jak běhat orientační běh. Zažijte adrenalin s mapou

Zdá se, že letošní ročník bude velmi atraktivní, nejen z hlediska prostředí běžeckých tras. Budeme doufat v příznivou epidemiologickou situaci, v to, aby počasí běžcům přálo, a všem zúčastněným držíme v červenci palce!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mistrovství světa v orientačním běhu po třinácti letech opět v ČR! Na co se těšit a kdy?