Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Mortonova noha trápí řadu běžců. Příčina bývá v nevhodné obuvi!

Kateřina Machová

Kateřina Machová

17. 1. 2021

Stává se vám při delší chůzi či běhu, ale i delším stání na jednom místě, že vás začne zvláštně brnět chodidlo, máte v jeho přední části nepříjemný pocit? Nebo dokonce cítíte nepříjemnou vystřelující bolest v oblasti nártu, která ale často přestane po vyzutí se z bot? Možná se může jednat o Mortonovu neuralgii. Co to je a jak moc je to nebezpečné?

Vysvětlení a příčiny

Pravděpodobně se jedná o tzv. Mortonovu neuralgii, někdy laicky nazývanou Mortonovou nohou. Jde o problém, kdy jsou nervy v chodidle stlačeny, zvětšují svůj objem a následně bolest vystřeluje i do okolí vzniku problému. K stlačení nejčastěji dochází mezi třetím a čtvrtým prstem. Potíže se objevují specifickým brněním či pálením, také ztuhnutím postižených prstů a někdy dokonce zhoršenou citlivostí. Bolest se zhoršuje hlavně při došlapu a při zatížení oblasti přední části chodidla poblíž prstů. Pokud dochází k stlačení dlouhodobě a opakovaně, může se objevit i nepříjemný zánět, jenž má za následek bolest i v klidovém režimu.

Jako hlavní příčiny se uvádí nošení obuvi příliš těsné, kdy jsou prsty tlačeny k sobě nebo také obuvi s úzkou špičkou či na podpatku. Typický je tudíž i pocit úlevy krátce po vyzutí. Další příčinou můžou být i kostní změny a výrůstky, či vcelku běžné zborcení klenby chodidla či problém plochých nohou, kdy svoji roli hraje i nadváha a genetická predispozice.

Léčba

Nejdůležitějším krokem je zjistit příčinu. Jako první pomoc je nutné vyměnit velmi těsné boty, případně módní boty s úzkou špičkou a podpatkem za pohodlnější, kde mají vaše chodidla a hlavně prsty větší prostor. V akutnější fázi zvolněte, pokud pravidelně běháte, zkuste trochu polevit, chodidla tolik nezatěžujte, popřípadě zvolte fyzioterapii, kde vám pomůžou bolest zmírnit. Pomoci může i ortoped, který vám s diagnostikou pravděpodobně předepíše i speciální ortopedické vložky do bot, jenž podpoří nožní klenbu. Můžete být požádáni o vyšetření pomocí rentgenového snímku, kdy lékař vyvrátí možnost jiných patologických příčin.

Při dlouhotrvajících problémech, na něž nepomáhají předchozí rady a postupy, je pak zapotřebí chirurgicky zpřístupnit hlubší tkáně a uvolnit stlačené nervy.

Problém neodkládejte

Je dobré mít na paměti, že odsouvání řešení problému bude vaše bolesti jen zhoršovat. Jednejte proto rychle, zkuste si nejprve pomoci sami za pomocí zmíněných rad, případně poté vyhledejte odborníka, zvýšíte tím možnost vyloučení chirurgického zákroku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mortonova noha trápí řadu běžců. Příčina bývá v nevhodné obuvi!