Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Náramek Fitbit Luxe: malý pomocník pro velké cíle

Kateřina Machová

Kateřina Machová

30. 12. 2021

Sportovní trh se fitness náramky jen hemží. Jste-li na vážkách, do kterého nakonec investovat, rozumíme vám. Proto jsme začali s testováním značky, která se mezi sportovci těší stále vyšší oblibě. Oťukávali jsme za vás fitness náramek Fitbit Luxe. Dlouhodobě. Upřímně. Naplno. A jak v našem testu (ne)obstál?

Hlavní výhody fitness náramků a hodinek?

Proč bychom měli vůbec investovat do smart hodinek neboli fitness hodinek a fitness náramků? Jde pouze o aktuální trend, designovou záležitost, nebo lidstvo odhalilo mnoho výhod těchto pomocníků? Správně jsou všechny možnosti. Jistěže se najdou osoby, které pouze jdou s proudem, přičemž funkce těchto zařízení jsou jim cizí. Této skupině tento článek ovšem věnován není. Fitness náramky a hodinky se staly poslední dobou naprosto běžnou součástí každého aktivního jedince, kterému záleží na svém zdraví a optimálním fungování těla. Tito chytří pomocníci dokáží změřit základní funkce (počet kroků, tep), někteří dokáží ale zmapovat i funkce rozšířené (monitoring spánku, úroveň stresu, měření zón při tréninku, okysličení krve apod.). Jsou skvělým doplňkem pro dosahování sportovních i osobních wellness cílů.

Design: nevtíravý elegantní

První, co nás na Fitbit Luxe zaujme, je jeho kompaktnost. Jde o poměrně malý náramek s rozměry  36,3 x 17,62 x 10,05 mm a váhou necelých 30 g. Při tréninku vás tedy nebude vůbec obtěžovat. Je ideální pro ty, kteří neholdují velkým displejům, které aktuálně na trhu převažují. Luxe nabízí i zajímavě řešený a elegantní nerušivý design, typický obdélníkovým tělem se zaoblenými rohy z lesklé oceli. Na výběr máte hned z několika barevných provedení. Máte ale možnost i dokoupit a vyměnit silikonové náramky, takže vás jeho design jen tak neomrzí.

A co náramek Fitbit Luxe vlastně umí?

Umí toho vážně hodně. Po klasice jako měření kroků, kilometrů, srdečního tepu, spálených kalorií, budících a časovacích funkcí a upozornění, vás překvapí dalšími funkcemi. Parádní a dále nastavitelnou funkcí je například automatické rozpoznání právě prováděné aktivity a její měření. Náročnější uživatelé mohou i za pomoci prémiového Fitbit účtu a párování s telefonem sledovat další metriky, ať už doplňování tekutin a potravy, váhový vývoj, zvládání stresu, posilování vnímavosti, dodržování spánkových či tréninkových cílů. A ženy ve Fitbit mobilní aplikaci mohou zaznamenávat i údaje o svém cyklu, který nám občas může prozradit, proč se zrovna na trénink (ne)cítíme. Milovníci plavání Luxe nemusejí sundávat ani při těchto aktivitách, náramek lze jednoduše „zamknout“ a ochránit tak proti vodě. Mnoho z nás využije při náročnějším dni také funkci relax, která vás za doslova pár minut hodí do pohody pomocí dechového cvičení.

Běžci mezi námi ocení především konektivitu s Bluetooth v telefonu, kde si poté promítnete trasu, tempo spolu s výkyvy vašeho tepu. Zajímavé je info o aktivních zónách, tedy období, kdy náramek zaznamenává zvýšenou srdeční činnost a na základě toho určuje, zda spalujete tuky či jste v zóně kardio. A to je pro naše cíle často velice důležité. Nejen tyto informace můžeme sdílet s přáteli, a tím se hecovat a podporovat, přímo v této aplikaci. Za zmínku stojí i intuitivní nastavení a ovládání, na které nepotřebujete ležet v návodech celý víkend – za to udělují odpůrkyně všech „technikálií“ velké a významné plus.

Náramek Fitbit Luxe za nás nabízí prostě všechno, co od náramku potřebujete. A navíc vás nepřipraví o nervy s jeho nastavováním a laděním.

Jak přesný je Luxe?

Co se týče spolehlivosti měření, opět musíme potvrdit výrobcem vyzdvihované kvality. Náramek Fitbit Luxe jsme testovali spolu s jinými zařízeními a výsledky se takřka na 100% shodovaly. Největším zaznamenaným rozdílem v měření bylo pak „chybějících“ 170 m při běhu na 13 km v terénu a „nespálených“ 26 kcal při synchronním použití fitness konkurenčních hodinek při crossfitovém 90minutovém tréninku, což je pro naše aktivity a cíle ale v podstatě zanedbatelné.

Jak je to s výdrží?

Výrobce slibuje až pětidenní výdrž baterie. A my můžeme jen potvrdit. Při běžném denním používání včetně lehčích aktivit mísené s náročnějšími tréninky Fitbit Luxe opravdu vydrží pět dní. Při testování vydržel náramek několikrát dokonce více než 7 dní, bylo tomu tak v případě absence těžších tréninků a zařazení pouze chůze v těchto dnech. Velikou pochvalu získává Luxe i za rychlost nabití, běžně jsou hodinky dobity v rozsahu maximálně 3 hodin. Nabíječka je samozřejmostí balení.

Vše jen dobré?

Pro zastánce čtení a vyřizování zpráv na těchto typech zařízení Fitbit radost neudělá. Na druhou stranu na to není náramek ze své podstaty prvotně určen. Co může některým uživatelům chybět, je pak také nemožnost bezhotovostních plateb. Nás osobně ale tato absence nijak nelimitovala.

Náramek Fitbit luxe

Fitbit Luxe: Co jsme vyzkoušeli my

Nejvíce jsme se při testování zaměřovali zejména na aktivitu běhu – ať už sprintu, tak delšího pomalejšího výběhu v mnoha odlišných terénech pro sledování srdeční činnosti a aktivaci zmíněných zón. Dále náramek velice kvalitně posloužil pro měření pravidelné crossfitové nálože (kde zóny a tep odhalily, že fakt makáme). Tam se daly perfektně sledovat a analyzovat fáze tréninku (zahřívací, vysoce intenzivní s vysokým spalováním, lehčí kardio a naše oblíbené „dojížděcí“ na závěr workoutů). Kromě toho Luxe výborně posloužil při rychlé chůze a při klasickém workoutu lehčí intenzity prováděné v domácím prostředí. V případě crossfitu jsme ocenili omyvatelnost silikonového řemínku – magnesium bychom s sebou neradi vláčeli ještě celý den v práci. Ať bychom rádi náramku při měření těchto aktivit cokoliv vytkli, není co. Náramek perfektně splnil očekávání.

Kolik za Fitbit Luxe zaplatím?

Cena náramku je jistě jedním z důležitých parametrů při rozhodování. Příjemně překvapí cena nižší než mnohé konkurenční náramky, které disponují stejnými či menšími schopnostmi než Fitbit Luxe. Náramek aktuálně seženete v rozmezí od 3500 – 4500 Kč v mnoha českých online i kamenných obchodech.

Shrnutí testování náramku Fitbit Luxe

Jak popisujeme výše, s funkcemi a kvalitami náramku Fitbit Luxe jsme nadmíru spokojení. V průběhu testování jsme nenašli rušivé elementy, které by zasahovaly do tréninku či do následné analýzy. Zvládá toho za přijatelnou cenu takřka vše, co si je jen možné pro své aktivity usmyslet. Potěší také elegantní a minimalistický design a příjemně malé rozměry pro ničím nerušivý pocit při cvičení. Běžci mezi námi ocenili precizní měření (kilo)metrů a možnost pohodlné analýzy poté. Za naši redakci dáváme nejvyšší počet hvězdiček a rozhodně doporučujeme dále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Náramek Fitbit Luxe: malý pomocník pro velké cíle