Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Přetrénování při běhu. Nehrozí i vám? A jak s ním zatočit?

Asi většinu běžců již někdy postihla nevysvětlitelná únava a ztráta síly v rámci jejich tréninku. Jde o vyčerpání organismu, které nepotkává nutně jen profesionální sportovce, ale zkušenost s ním mívají i běžní sportovci mezi námi.

Touha být lepší

Znáte to. Rozhodnete se pro běh, nejprve se vám nemusí chtít, ale s přibývajícími tréninky mu přicházíte na chuť, přidáváte četnost výběhů za týden, posouváte laťky výš a výš. Nebo jste sportovec tělem i duší a bez každodenní sportovní aktivity si nedokážete představit den? Ubíráte si na spánku, abyste si mohli „odškrtnout“ splněný trénink? Co je na tom špatně? Vždyť sport a pohyb celkově je zdravý, ne? To je sice pravda, ale pokud tělo pod velkou námahou trpí a nezvládá ji, nedopřáváte mu dostatek odpočinku, jistě se to někde negativně projeví. S tímto nepříjemným jevem se potýkají i zapálení profesionální běžci, kteří zdolávají veliké množství náročných kilometrů příliš často a příliš málo regenerují.

Jaký počet tréninků týdně je správný? Je to čistě individuální!

Důvod? Nerovnováha

Můžeme si za to sami. Přetrénování má příčinu v nevyváženosti fyzické aktivity a regeneraci. Tělo vysílením a pocitem únavy reaguje na velkou a dlouhotrvající převahu fyzické námahy a nedostatku odpočinku. Jelikož jsme každý jiný, i míra tréninku a námahy, které tělo snese, je velice individuální. Ujistěte se, že vašemu tělu dopřáváte vyváženost po stránce aktivní i pasivní.

Možné projevy

Mezi nejčastější symptomy přetrénování patří tyto:

  • Prudký pokles výkonnosti
  • Úbytek svalové hmoty
  • Podrážděnost, velká únava, bolesti hlavy
  • Nespavost
  • Pokles motivace
  • Nebývalá chuť na sladké či slané

Pozorujete-li u sebe některé z nich, raději zpozorněte a uberte trochu plyn. Pokud své tělo neposlechnete, v extrémních případech může dojít k úplnému vyčerpání a zhroucení organismu, doprovázenému psychickými problémy.

Prevence a recept, když už je to tady

V rámci prevence myslete hlavně na tyto prvky:

  • Se zvyšováním tréninkových dávek buďte opatrní. Zvyšujte s rozmyslem a postupně.
  • Věnujte dostatek času regeneraci mezi tréninky, jinak se vám to vymstí. Vhodná je masáž, sauna nebo lehká procházka na čerstvém vzduchu. Nutná je dostatečná dávka spánku na kvalitní matraci.
  • Doplňujte tělu potřebné vitamíny a živiny. Se správným množstvím bílkovin a rozložením dalších složek jídelníčku půjde regenerace snadněji.
  • Nesnažte se plnit tréninkový plán za každou cenu. Když to nejde, tak to prostě nejde. Nebuďte na sebe zbytečně tvrdí.
  • Sportujte, protože vás to baví. Nenuceně, s radostí. Přijímejte s úsměvem své úspěchy, ale nestavte na nich vaši spokojenost.
  • Aktivity střídejte. Jednostranné zatěžování není ve většině případů prospěšné.
  • Svět se netočí jen okolo sportu a pohybových aktivit. Zkuste se neupínat pouze k jednomu koníčku a energii rozložte do jiných oblastí.

Závislost na běhání. Krátký dotazník, který vám odhalí, jak na tom jste!

Pokud už se přetrénování objeví, přidávat další tréninky je největší chybou. Zde je na místě zvolnit, na několik dnů vynechat náročné pohybové aktivity a zařadit pasivní odpočinek a celkově věnovat nějaký čas a péči vašemu tělu. Ideálním řešením je například i návštěva vířivek, masáže či sauny. Případně můžete kontaktovat fyzioterapeuta, který s hojením pomůže, například pomocí klasických cviků, lymfodrenáže, kinesiotapingu, terapií rázovou vlnou a dalších metod. Rozhodně ale zvolněte. Při dalším zatěžováním byste se v tomto stavu topili ještě dlouho a stav by se nezlepšoval, spíše naopak.

Přejeme spoustu potěšujících kilometrů vyvážených adekvátním odpočinkem!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přetrénování při běhu. Nehrozí i vám? A jak s ním zatočit?