×
oBěhání.cz

Přetrénování při běhu. Nehrozí i vám? A jak s ním zatočit?

Přetrénování při běhu

Asi většinu běžců již někdy postihla nevysvětlitelná únava a ztráta síly v rámci jejich tréninku. Jde o vyčerpání organismu, které nepotkává nutně jen profesionální sportovce, ale zkušenost s ním mívají i běžní sportovci mezi námi.

Touha být lepší

Znáte to. Rozhodnete se pro běh, nejprve se vám nemusí chtít, ale s přibývajícími tréninky mu přicházíte na chuť, přidáváte četnost výběhů za týden, posouváte laťky výš a výš. Nebo jste sportovec tělem i duší a bez každodenní sportovní aktivity si nedokážete představit den? Ubíráte si na spánku, abyste si mohli „odškrtnout“ splněný trénink? Co je na tom špatně? Vždyť sport a pohyb celkově je zdravý, ne? To je sice pravda, ale pokud tělo pod velkou námahou trpí a nezvládá ji, nedopřáváte mu dostatek odpočinku, jistě se to někde negativně projeví. S tímto nepříjemným jevem se potýkají i zapálení profesionální běžci, kteří zdolávají veliké množství náročných kilometrů příliš často a příliš málo regenerují.

Jaký počet tréninků týdně je správný? Je to čistě individuální!

Důvod? Nerovnováha

Můžeme si za to sami. Přetrénování má příčinu v nevyváženosti fyzické aktivity a regeneraci. Tělo vysílením a pocitem únavy reaguje na velkou a dlouhotrvající převahu fyzické námahy a nedostatku odpočinku. Jelikož jsme každý jiný, i míra tréninku a námahy, které tělo snese, je velice individuální. Ujistěte se, že vašemu tělu dopřáváte vyváženost po stránce aktivní i pasivní.

Možné projevy

Mezi nejčastější symptomy přetrénování patří tyto:

 • Prudký pokles výkonnosti
 • Úbytek svalové hmoty
 • Podrážděnost, velká únava, bolesti hlavy
 • Nespavost
 • Pokles motivace
 • Nebývalá chuť na sladké či slané

Pozorujete-li u sebe některé z nich, raději zpozorněte a uberte trochu plyn. Pokud své tělo neposlechnete, v extrémních případech může dojít k úplnému vyčerpání a zhroucení organismu, doprovázenému psychickými problémy.

Prevence a recept, když už je to tady

V rámci prevence myslete hlavně na tyto prvky:

 • Se zvyšováním tréninkových dávek buďte opatrní. Zvyšujte s rozmyslem a postupně.
 • Věnujte dostatek času regeneraci mezi tréninky, jinak se vám to vymstí. Vhodná je masáž, sauna nebo lehká procházka na čerstvém vzduchu. Nutná je dostatečná dávka spánku.
 • Doplňujte tělu potřebné vitamíny a živiny. Se správným množstvím bílkovin a rozložením dalších složek jídelníčku půjde regenerace snadněji.
 • Nesnažte se plnit tréninkový plán za každou cenu. Když to nejde, tak to prostě nejde. Nebuďte na sebe zbytečně tvrdí.
 • Sportujte, protože vás to baví. Nenuceně, s radostí. Přijímejte s úsměvem své úspěchy, ale nestavte na nich vaši spokojenost.
 • Aktivity střídejte. Jednostranné zatěžování není ve většině případů prospěšné.
 • Svět se netočí jen okolo sportu a pohybových aktivit. Zkuste se neupínat pouze k jednomu koníčku a energii rozložte do jiných oblastí.

Indiánský běh. Hubnutí a rozpis nejen pro začátečníky

Pokud už se přetrénování objeví, přidávat další tréninky je největší chybou. Zde je na místě zvolnit, na několik dnů vynechat náročné pohybové aktivity a zařadit pasivní odpočinek a celkově věnovat nějaký čas a péči vašemu tělu. Ideálním řešením je například i návštěva vířivek, masáže či sauny. Případně můžete kontaktovat fyzioterapeuta, který s hojením pomůže, například pomocí klasických cviků, lymfodrenáže, kinesiotapingu, terapií rázovou vlnou a dalších metod. Rozhodně ale zvolněte. Při dalším zatěžováním byste se v tomto stavu topili ještě dlouho a stav by se nezlepšoval, spíše naopak.

Přejeme spoustu potěšujících kilometrů vyvážených adekvátním odpočinkem!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..