Regenerační běh. Jak ho správně provádět a k čemu může být užitečný?
Kateřina Machová
29. 1. 2021
Už jste slyšeli o tomto odpočinkovém běžeckém způsobu? Nebo jste si všimli závodníků, kteří jakoby ani po závodě neměli dost, protože je hned vidíte alespoň v lehkém běhu? A proč může být tento běh v dnešní uspěchané době přínosný? Objevte s námi výhody regeneračního běhu.
Co to je regenerační běh?
Tento pojem může u mnoha lidí vyvolávat pocit, že jde o běh téměř šnečím tempem. Může tomu tak být, ale nemusí. U tohoto běhu jde především o výrazné zkrácení kroku a jeho zvýšené kadence (neboli frekvence), tempo je jemně zpomalené, ale ne na úroveň belhajícího postřeleného člověka. Rozhodně také nejde čistě o jogging, ani o debatní kroužek s kamarádkami. Běh se odehrává hluboko pod aerobní úrovní, svaly jsou méně namáhané a získávání kyslíku není pro tělo tolik náročné.
Výhoda: Regenerace
Mnoho závodníků tuto formu běhu využívá po závodech či náročnějších trénincích. Proč? Odpověď je jednoduchá – jedná se totiž o skvělou formu regenerace, během níž se dají do pořádku svalová vlákna, únava se odplaví a organismus se trochu vzpamatuje. Tento běh můžete zařadit v rámci několika desítek minut po závodu nebo v rámci tréninkových fází. Regenerace je prvek, bez kterého žádný sportovec dlouhodobě nedokáže fungovat. Proč tedy nezařadit i tento běh jako jeden ze způsobů znovuzískání fyzické síly a odolnosti?
Výhoda: Odpočinek
Dalším důvodem je odpočinek, který je v různých formách nezanedbatelný a je nenahraditelnou součástí každého člověka, jenž chce žít kvalitní a plnohodnotný život. Regenerační běh skýtá kvalitní odpočinek. Pro tělo i pro mysl. Během klidného běhu máte možnost protřídit si myšlenky, ty negativní nechat za sebou, soustředit se na to pěkné před vámi. Touto nenásilnou formou běhu tak znovu získáte životní nadhled, a tento čas můžete využít třeba i k plánování dalších běžeckých cílů. Tak jako i jiné formy běhu, i tento s sebou samozřejmě přináší endorfiny, všemi milované hormony štěstí.
Výhoda: Tempo
Výhodou regeneračního běhu může být i jeho tempo. Teď není řeč o vlivu rychlosti na vaše tělo. Jde o pohyb, který můžete aplikovat například s běžcem-začátečníkem či s dětmi. Parťáci nebudou demotivovaní z vaší běžné tréninkové rychlosti, děti alespoň vytáhnete na čerstvý vzduch a užijete si spolu venkovní aktivitu. Toto tempo je vhodné třeba i k venčení vašich psích kamarádů, kteří jsou navyklí spíše na pomalejší procházky. V době, kdy jsme v jednom tempu a skloubit své koníčky s rodinou, dětmi, přáteli je velice těžké – toto může být skvělým řešením.
Nevýhoda: Technika
Úskalím této metody může být tendence neúmyslně kazit běžeckou techniku. Vychází to ze samotného základu tohoto pohybu – jde o pomalý běh. Při pomalém běhu má tělo tendenci dopadat tvrději na zem, propadat se více do kyčlí a kotníků, nezapojovat tolik ruce a celkově horní polovinu těla. Také tolik nemyslíme na tak moc vyzdvihovaný střed těla.
Jak na správnou techniku?
Mějte na paměti, že špatnou techniku vám tělo při dlouhodobých chybách dokáže nepříjemně vrátit. Při regeneračním běhu proto věnujte pozornost jeho provedení. Zkuste myslet na to, abyste se v průběhu nehrbili a nedopadali příliš tvrdě na zem. Také si uvědomujte střed těla a svaly v této oblasti, správně dýchejte, soustřeďte se na zapojování horní části těla včetně rukou. Představte si, že se vytahujete za hlavou vzhůru – to vám napomůže s udržením rovných zad, pevných břišních a zádových svalů a tělo tím i „odlehčíte“.
Zařazujete regenerační běh do svého tréninkového plánu? Osvědčil se vám? Napište nám do komentářů.