Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Silniční běžecké boty Salomon run bude propagovat Kilian

Kateřina Machová

Kateřina Machová

27. 11. 2020

Čtyřiadvacetihodinový nepřerušovaný běh. Že to není možné? O opaku nás chce nyní přesvědčit další muž v historii – Španěl Kilian Jornet Burgada.

Kilian Jornet, milovník hor, ikona na poli extrémního horského běhu, několikanásobný šampion, který je známý třeba tím, že v jednom týdnu zdolal dvakrát Mt. Everest, se rozhodl posunout své úspěchy
o jeden další, a neméně extrémní, tentokrát pořádaný značkou Salomon. Rozhodl se pro nepřerušovaný čtyřiadvacetihodinový běh na běžeckém oválu. Tato běžecká podívaná s názvem Phantasm 24 Running Challenge se uděje právě tento víkend – z pátku 27. na sobotu 28. 11. 2020 v norském městě Måndalen.

Nutno zmínit, že Kilian Jornet nebude jediným závodníkem. Aby byl závod uznán, vydá se spolu s ním na trasu i další skvělí závodníci.

Historická premiéra?

Ne. Jde o známou formu ultramarathonu. Jeden takový závod podnikla např. v roce 1997 běžecká legenda – Řek Yiannis Kouros – a tím se tento muž zapsal jako rekordman v tomto druhu soutěže. Za jeden den čistého času uběhl neuvěřitelných 303,5 km. Sám Jornet tento výsledek komentuje jako naprosto šílený a nepředstavitelný. Z řad žen je rekordmankou Američanka Camille Herron, která v roce 2018 uběhla 262 km.

Proč zvolil tento závod?

Jak sám tvrdí, je to pro něj nový rozměr běhu, jiný, než na který je zvyklý. Chce si vyzkoušet, jak ho ponesou nohy na úplně jiném povrchu, než který je pro něj běžný – a sice na rovném povrchu namísto na horském a nerovném. Bojí se tak o rychlost svého tempa. Dalším důvodem je to, že rád vystupuje ze své komfortní zóny, jak sám říká. A toto je přesně ten příklad. Jakožto trailový (terénní) běžec není na ploché trasy zvyklý. Chce také lépe poznat své tělo a zjistit, jak jeho organismus reaguje při takto extrémní zátěži.

Jeho cíl?

Jeho cílem pro závod je, dokud to půjde, udržet tempo s historickými mezičasy zmíněného muže, který tento závod absolvoval. Má přesný plán s přesně vymezenými časy pro jednotlivé etapy závodu. Předpokládá, že prvních deset hodin závodu bude rychlejší a poté bude jeho rychlost klesat. Cíle v ohledu uběhnutých kilometrů si, jako tradičně, nedává.

Kilian Jornet

Kilian Jornet

Co by ho mohlo zastavit?

Zastavit by ho podle něho samého mohlo jen nečekané zranění či pokud by se jeho tělo nedokázalo dobře poprat s doplňováním energie při tak náročném závodu. Jinak by měl být na veškerá úskalí připraven.

Předzávodní příprava

Vzhledem k pro něj neznámému terénu zapracoval do svého tréninku k již stávajícím uběhnutým kilometrům alespoň tři tempové běhy na rovině týdně. Snažil se také o minimální riziko zranění, které by pak zapříčinilo odsun závodu. Poslední týden před závodem zvolil pouze klid, aby jeho svaly mohly správně regenerovat a nabrat síly.

Vybavení

Kilian Jornet na závod obuje úplně nový typ bot, které se objeví v obchodech na jaře 2021. Ponesou název Salomon S / LAB Phantasm, které se staly symbolem tohoto závodu. Jde o obuv vyvinutou špičkovými sportovci, která ideálně kombinuje silné prvky silniční i horské obuvi – tlumí dopady, je prodyšná, obsahuje reagující pěnu a vyniká svojí minimální hmotností. Tyto boty používá již několik měsíců ve své přípravě. Předpověď hlásila denní teplotu mezi 8 a 15 stupni, noční pak okolo nuly.  Oblečení pak Kilian zvolil také od značky Salomon –  tričko s technologií NSO, tričko Sense s dlouhým rukávem, šortky S / LAB, elastické sportovní kalhoty S / LAB NSO, hybridní kalhoty, ponožky NSO, čepici, nákrčník, rukavice Pulse, a několik lehkých větrovek a mikin (Haloes Down Hybrid a Outline Down Agile FZ).

Kde můžeme závod sledovat?

Neuvěřitelný závod můžeme sledovat přímo na webové stránce Salomonu. Závod začíná 27. listopadu 2020 v 10:30 hod našeho času. Končit bude přesně o den později.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Silniční běžecké boty Salomon run bude propagovat Kilian