Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Sprcha po běhání: Luxusní regenerace za pár korun!

Rádi byste po fyzické námaze zašli na jednu z wellness procedur, ale není na to čas nebo jiné podmínky? A víte, že si dokážete jednu takovou regenerační proceduru zařídit zcela jednoduše doma? Čtěte dále a dozvíte se, proč volit sprchu ihned po běhání.

Střídavá sprcha jako účinná regenerace

Sprcha po běhu je pro valnou většinu z nás samozřejmostí. Co ale samozřejmostí není (a není dosti oblíbené), je tzv. střídavá sprcha. Jde o sprchu založenou na jednoduchém principu, jak napovídá její pracovní název: střídání teplot. Jak na to přesně?

Jednoduchý princip

Klasickou sprchu ihned po běhu, na kterou jsme zvyklí, si dopřejme. Poté na sebe buďme tvrdí a otočme kohoutkem směrem ke studené až ledové vodě. Proud nasměrujme na spodní končetiny, nechme téct po dobu cca 15 vteřin, během kterých nohy svižně promasírujte, poté přepněte na vodu teplou. Druhé kolo čas pod studenou dobou zdvojnásobíme na půl minuty a přesuneme proud na celou spodní část těla, opět masírujeme, abychom dosáhli perfektního prokrvení. Po intervalu opět na chvilku přepněte na teplejší vodu. V posledním kole už osprchujeme celé tělo včetně hlavy (vlasy netřeba, abychom nenastydli) po dobu cca jedné minuty. Stále se snažíme o maximální prokrvení, a tak nezůstáváme ve „ztuhlém“ stavu, ale hýbeme se a masírujeme. Za odměnu si dejte poslední teplejší vodu. „Teplejší“ intervaly by měly trvat cca 10 vteřin. Po celém procesu si kůži „vydrhněte“ suchým ručníkem a celé tělo promažte vhodným krémem, ty nejvíce namáhané partie namažte léčivým gelem.

Benefity ze sprchy po běhání?

Výhody a léčebné účinky nelze vyvrátit. Mezi hlavní benefity střídavé sprchy po běhu je rozhodně její regenerační účinek na namožené a namáhané svaly, šlachy a klouby. „Popoženete“ tím i krevní oběh a metabolické procesy, které pomáhají vyplavovat toxiny z těla ven. Pomůžete i kůži, která se tak stane pevnější a pružnější. Tato metoda sdílí účinky s otužováním, které je prospěšné nejen pro tělo (imunitu, odolnost), ale i duši, na kterou bychom neměli zapomínat. Posuďme blahodárné účinky sprchy po běhání sami – budeme to nenávidět, ale pak si to díky vyplavení hormonu štěstí zamilujeme. A tělo nám poděkuje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Sprcha po běhání: Luxusní regenerace za pár korun!