Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Střídání běžecké obuvi. Proč máme mít více různých bot?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

9. 11. 2022

Říkáte si, že jeden pár běžecké obuvi stačí? Pokud jste opravdu jen rekreační běžec praktikující běh pouze několikrát za léto, pak pravděpodobně ano. V případě, že běháte pravidelně několikrát týdně, ať je léto nebo zima, byste měli zpozornit. Dozvíte se, že byste rozhodně měli mít vícero párů běžeckých bot – a proč vlastně.

Vaše zdraví jako důvod

O estetickou stránku tu nejde. Jde tu o zdraví. Výzkumy totiž dokazují, že v případě střídání běžecké obuvi se riziko zranění minimalizuje až o 30-40%. A nejen to. Pravidelným střídáním obuvi i v rámci tréninků v jednom týdnu zajistíte vašim chodidlům a pohybovému aparátu celkově větší pestrost. Na tuto různorodost chodidlo reaguje velice pozitivně, není totiž „svázáno“ pořád stejnými omezeními plynoucími z jednoho typu konstrukce obuvi. Naopak, střídáním běžecké obuvi nezůstane žádný sval bez povšimnutí a chodidlo má stále nové podněty, což je také důležité pro správnou a zdravou techniku.

Jak často měnit běžeckou obuv?

Potřeba střídání běžecké obuvi se pravděpodobně liší, nicméně platí několik pravidel, které nám mohou s touto problematikou pomoci. Prvním, zlatým, pravidlem je platící rovnice mezi počtem tréninků v rámci jednoho týdne s počtem běžeckých bot, zjednodušeně „počet tréninků týdně=počet párů“. Druhým pravidlem je, že pokud máme párů méně a střídat tak frekventovaně nelze, a v rámci jednoho měsíce uběhneme velký počet km, při překročení hranice 100 km automaticky měnit obuv zkrátka musíme. Od této obuvi si pak dáme pauzu ideálně v rámci několika týdnů. Třetím pravidlem je automatická likvidace běžeckých bot při překročení jejich první „tisícovky“. Udává se, že měnit bychom měli při přibližně 1300 naběhaných kilometrech. Čtvrtým pravidlem je poté stará známá informace, že na každý terén zkrátka použijeme „něco jiného“. Pokud to tedy s během a našim zdravím myslíme vážně, rozlišujme běžecké boty silniční, terénní (například pánské nebo dámské boty Salomon Speedcross), závodní, minimalistické, objemové a jejich vhodné použití. Pro optimální efekt volme také v případě několika párů také různé výrobce, každý totiž „šije“ trochu jinak a to je to, co náš pohybový aparát ocení.

Na první pohled se investice do běžeckých bot zdá až zbytečně vysoká, nicméně se to může opravdu odrazit na našem zdraví. Naprostým minimem jsou dva páry bot tak, abyste je mohli v rámci týdne alespoň jedno vystřídat. S narůstajícím objemem tréninků, kilometrů a různých povrchů ovšem zauvažujte o páru dalším. Zase tolik ekonomicky nevýhodné to není, každý pár bot má po tréninku dostatek času vyschnout, jsou méně namáhané a tlumení ničí podstatně méně. Často tedy vydrží o něco déle.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Střídání běžecké obuvi. Proč máme mít více různých bot?