Ošklivé počasí naznamená, že jste až do léta odsouzeni k běžeckému pásu. Díky správně zvolenému oblečení si běh užijete za každého počasí. Vrstvení a moderní materiály jsou základ úspěchu.
Ošklivé počasí naznamená, že jste až do léta odsouzeni k běžeckému pásu. Díky správně zvolenému oblečení si běh užijete za každého počasí. Vrstvení a moderní materiály jsou základ úspěchu.
Dny se prodlužují a sluníčko sílí. Pohled z okna láká ven. Ale realita je ještě celkem chladná. Jestli plánujete pokořit alespoň sto jarních kilometrů, budete potřebovat pořádnou výbavu, která podpoří vaše výkony.
Základní rada zní, abyste si na běhání vzali o vrstvu méně než normálně. Pokud je to pro vás příliš vágní, podívejte se na pocitovou teplotu venku (ne na skutečnou, protože vítr a déšť ji dokážou v našem vnímání dost snížit) a oblečte se jako by byla o 5–10 ℃ vyšší. Na spodní hranici se držte na krátký a pomalý běh. Na začátku tréninku vám bude pravděpodobně zima a to je v pořádku. Po zhruba 10 minutách byste se měli zahřát.
Tip pro začátečníky
Ještě nemáte s venkovními sporty takovou zkušenost a vůbec nevíte, jak se obléct. Zkuste si první běh naplánovat jako několik menších okruhů, abyste se mohli v průběhu přiobléknout nebo svléknout. Případně se koukněte na článek s tipy, jak začít běhat a vydržet.
Oblečete si alespoň 3 vrstvy na tělo
Horní část těla je na zimu náchylnější, proto potřebuje více vrstev.
Savá vrstva na tělo
Základní vrstva, která bude v kontaktu s tělem by měla být ze savého materiálu s termoregulačními vlastnostmi. Lehké, přiléhavé a hodně savé materiály jsou zpravidla syntetické, ale obdobné vlastnosti má merino vlna, která je vhodná i pro ekzematiky. I přes velmi jemnou úpravu však některé lidi kouše. Na teplejší dny je ideální kombinace merina s hedvábím, která je jemná jako pavučinka.
Hřejivá prostřední vrstva
Úkolem druhé vrstvy je především hřát. Hledejte materiály jako je fleece – Polartec, Dryline, Thermafleece apod. Tato vrstva vám udrží u těla teplý vzduch a přitom propustí vlhkost a přebytečné teplo.
Větruodolná a voděodolná svrchní vrstva
Zvlášť do deště budete potřebovat nepromokavou bundu, která vás ochrání před mokrem i větrem. Zároveň musí propouštět vodu ven, jinak se budete po pár stech metrech koupat ve vlastním potu. Oblíbené materiály jsou softshell, Gore-Tex a Windstopper. U softshellu si opravdu hlídejte vodní sloupec a paropropustnost. Určitě si na běh neberte nic s paropropustností pod 10 000 g/m2 za 24 hod, spíše se pohybujte kolem 30 000 g/m2 za 24 hod.
Volte alternativy ke 3 vrstvám dle situace
Kupte si raději bundu se zipem místo přes hlavu, abyste si ji mohli v průběhu běhu rozepnout. Sportovní bundy mívají průduchy v podpaží, abyste se příjemně chladili, přitom vám nefoukalo na hrudník a na krk.
U žen tvoří jednu „polovrstvu“ sportovní podprsenka. Kromě dostatečné opory a pohodlného střihu se proto při výběru zaměřte na to, do jakých teplot je materiál vhodný. Schopnost dobře odvádět pot je zásadní za všech okolností.
Zajímavou variantou na sport je vesta. Zahřívá totiž trup, přitom nechává prostor na volný pohyb rukou. Vesty přímo určené na běhání bývají vepředu zateplené a na zádech síťované nebo jen velmi tenké, což opět přispívá k teplotnímu komfortu. Oblečte si ji místo prostřední vrstvy nebo navíc jako vrstvu čtvrtou.
Když vybíráte kusy oblečení vhodné na vrstvení, všímejte si, zda mají rolák a kapuci. Oba prvky vypadají sice velmi prakticky, ale v případě vrstvení se opak stane pravdou. Třeba tři roláky se ještě dají zvládnout, ale dvě a více kapucí opravdu nenavrstvíte. Pokud by měl někde být rolák, doporučujeme ho na první vrstvě a na vrchní vrstvu pak stojáček a kapuci. Chybějící ochranu krku můžete vždy vyřešit tubusem, kuklou nebo jiným doplňkem.
Zateplete dolní polovinu těla
Dolní polovina těla produkuje více tepla, protože na nohách jsou velké svaly. Většinu času vám budou stačit zateplené sportovní legíny. Pokud je víc než 10 ℃ pod nulou nebo, možná budete potřebovat i druhou vrstvu v podobě softshellových kalhot.
Možností, jak nohy zateplit, je ještě více. Jednou z nich jsou běžecké podkolenky, které udělají hřejivou vrstvu navíc v oblasti lýtek. Některé ženy i muži pociťují teplotní diskomfort v oblasti hýždí, proto si na legíny oblékají zateplenou sukni nebo šortky.
Na chodidla určitě patří syntetické nebo vlněné běžecké ponožky. Dejte si pozor, abyste se v nich vešli do bot. Merino ponožky zahřejí, přitom jsou tenké. Pokud běháte opravdu hodně i ve sněhu a mínusových teplotách, možná budete potřebovat o půl čísla větší boty s nepromokavým povrchem a opravdu tlusté ponožky.
Tip pro začátečníky
Abyste neskončili dříve, než začnete, raději si neberte kotníkové ponožky. Holé achilovky jsou náchylnější na namožení a ofouknutí.
Chraňte svou kůži
Nejvíce tepla se ztrácí hlavou, proto určitě nezapomínejte na čepici. Měla by být tenčí, než jakou byste si vzali normálně. V mínusových teplotách přijde vhod i kukla chránící obličej. Hledejte takovou pokrývku hlavy, která má u čela savý materiál, aby vám pot nestékal do očí. Na teplejší dny si místo čepice vezměte čelenku. Holou hlavu si nechte opravdu na hezké dny, protože při běhu vám snadno nafouká do uší.
I když bude venku nad nulou, možná oceníte rukavice. Podívejte se na stránky skandinávských firem a uvidíte širokou nabídku rukavic do deštivého a větrného počasí. Na severu Evropy totiž tráví venku hodiny a hodiny od raného dětství za každého počasí.
Když mrzne, ošetřete před během rty a tváře mastným krémem, aby vám zbytečně neomrzly.
Buďte vidět
Kromě tepla musíte vždy (ale ve špatném počasí dvojnásob) myslet na bezpečnost. Oblékněte se tak, abyste na sobě měli dostatek reflexních prvků. Ideálně na všech částech těla. Když budou i na pohyblivých částech těla, zkrátíte řidičům čas, než si vás všimnou, navíc lépe identifikují, že se jedná o běžce. Dokonce je možné pořídit i oblečení s integrovaným osvětlením.
Jestli začínáte, pořizujte si oblečení postupně. Až poznáte jeho funkčnost, začnete ho využívat i na jiné příležitosti než běhání.