Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Znáte značku běžecké obuvi Inov-8? Poradíme, jak se orientovat v jejich zkratkách

Kateřina Machová

Kateřina Machová

30. 1. 2021

Přemýšlíte o koupi kvalitní běžecké obuvi? Slyšeli jste o někdy značce Inov-8? A co znamenají označení S, P, M či E? Představíme vám značku, s kterou bude investice do vašich běžeckých bot vždy výhodná a poradíme i s označením pro vaši větší jistotu a snazší výběr.

O značce Inov-8

Značka Inov-8 není žádným nováčkem, na trhu je již od roku 2003. Své kořeny má ve Velké Británii, i proto mezi její hesla patří i fráze „Zrozeni ze skal a bažin britského Lake District“. Jak také tato fráze může napovědět, specializují se na vývoj a výrobu obuvi pro běžce, kteří milují cross, trail, orientační běh, triatlon, ale i silniční běh.

Hlavní cíl: Přirozenost

Hlavní cíl značky Inov-8 je produkovat obuv s lehkou a ergonomicky chytrou konstrukcí, která běžcům zajistí co nejpřirozenější pocit z běhu bez omezení. Důraz je také kladen na minimalistickou stránku produktu, proto tato značka lahodí i oku vybíravého běžce.

Boty a jejich označení

Jestli jste někdy zavítali k této značce, možná jste se nejdříve podivili nad tím, co znamená označení S, P, M, E u těchto bot. Zmíněná písmena definují tvar obuvi – každý si tak může vybrat tu, která je nejvíce podobná tvaru jeho chodidla. Tím se mimochodem řídil i sám Baťa. Toto označení je výhodné především v dnešní době, kdy si běžecké boty nelze vyzkoušet v kamenném obchodě, často tak kupujeme tzv. „zajíce v pytli“. V případě zvolení těchto bot již ale víme, který typ boty máme hledat, neboli které písmenko je to „naše“.

Označení S

Standard. Někdy také označován písmenem N – Natural. Jde o botu se širokým svrškem (neboli kopytem). Obuv vhodná pro vytrvalostní běh, poněvadž je zde spousta místa pro část klenby, která je zatěžována zejména při delších tratích.

Označení P

Precision. Přesnost, preciznost. Kopyto je zde užší, je proto tento typ vhodný pro všechny běžce s užším chodidlem. Hodí se i k závodnímu běhu. Chodidla jsou připevněna, neobávejte se tudíž pocitu nezpevněné nohy ani při terénním běhu.

Označení M

Medium. Bota s označením „M“ je jakýmsi kompromisem mezi S a P – mezi svrškem širokým a tím velice úzkým. Je skvělou variantou, pokud se právě teď rozhodujete, jaké označení zvolit a nemáte s těmito označeními ještě žádnou zkušenost.

Označení E

Endurance. Neboli výdrž, vytrvalost, odolnost. Tato obuv se pyšní nejširším kopytem a dostatečným prostorem v místě příčné klenby. Pokud přemýšlíte nad vhodnou obuví pro vytrvalostní běh, i tato varianta je ta vhodná.

Modely: malý tahák

Inov-8 nabízí mnoho modelů, pro lepší orientaci je zde malá nápověda:

Hřeby ARCTIC TALON, OROC
Bahno, sníh, mokrý povrch X-TALON, X-CLAW, MUDCLAW, ROCLITE
Tvrdý trail ROCLITE, TERRAULTRA, TRAILROC
Univerzální obuv TRAIL TALON, PARKCLAW
Silniční běh ROADCLAW, F-LITE, BARE
Fitness F-LITE, BARE, FASTLIFT, F-TRAIN

 

Máte nějaké zkušenosti s běžeckou obuví této značky? Jaké označení je to vaše?  

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte značku běžecké obuvi Inov-8? Poradíme, jak se orientovat v jejich zkratkách