Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běh pozpátku pomáhá s držením těla. Proč ho ještě zařadit do tréninku?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

11. 11. 2022

Stává se vám někdy na trase, že potkáte sportovce, který běží pozpátku? Podivujete se jeho konání a nechápete, proč by to někdo dělal? Považujete ho třeba i za blázna či podivína? Čtěte dále a zjistíte, že tito běžci moc dobře vědí, co dělají!

Má to svoji logiku

Opravdu jde o opodstatněnou metodu běhu. Dokonce se tímto způsobem dají zdolat maratony! Důkazem je například kanadská běžkyně Kat Clewley, která zdolala 42 km dlouhou trať v čase 4:48. Japonci dokonce celá staletí do svého denního protahovacího režimu přidávají chůzi i běh pozpátku, v dalších zemích Evropy jsou v běhu pozpátku dokonce i závody. Jen v našich vodách je to pro část sportovní obce stále trochu novinka.

Benefity běhu pozpátku

Běh pozpátku je někdy neprávem označován za tělu neprospěšný až dokonce nevhodný pro pohybový aparát. Hned tady je potřeba tento mýtus vyvrátit. Argumentů je hned několik, zmíníme si šest hlavních.

  1.  Posílíte svalovou rovnováhu. Při klasickém běhu velmi zatěžujete určitou část pohybového aparátu (kolena, hamstringy aj.), při běhu pozpátku posílíte holeně, lýtkové svaly, kvadricepsy a dokonce hluboké břišní svalstvo. Tento běh tak může pomoci, pokud jsou zmíněné části přetěžovány, a třeba začínají pobolívat.
  2.  Zlepšíte držení těla. Mnoho běžců má tendenci se hrbit, zbytečně předklánět a různě se při běhu kroutit. Nevědomě pak nejvíce, pokud nám při tréninku dochází energie. Při běhu pozpátku budete automaticky držet pevná a narovnaná záda. Přidáním této metody vám záda a bedra jistě časem poděkují.
  3. Spálíte o něco více kalorií. Udává se, že při běhu pozpátku spálíte cca o jednu pětinu více kalorií než při klasickém způsobu běhu. Jednoduchým příkladem tedy může být trasa 10 km, kdy tělo spálí tolik kalorií, jako by běželo 12 km – a to je přeci docela fajn!
  4. Zlepšíte tempo a fyzičku. Při běhu pozpátku musíte vynaložit mnohem větší úsilí než při běhu klasickém. To vám při pravidelném tréninku zajistí lepší výdrž a tím i výkon.
  5. Zlepšíte motorické schopnosti. Při pravidelném běhu pozpátku posílíte vaše smysly, zlepšíte vaše periferní vidění a pozornost.
  6. Pryč se stereotypem! Běhu dopředu máte jistě až dost. Tato nová kreativní technika vám bude možná připadat směšná, ale to je vlastně dobře! Vždyť o srandu a dobrou náladu jde především!

Na co si dát pozor?

Může se zdát, že tímto během nic nezkazíte a neexistuje zde nebezpečí. Ano, i tady platí všeho s mírou a rozmyslem. Začínejte pořádným rozcvičením pohybového aparátu. Poté vyjděte pozpátku, nejdříve lehce, pak po několika minutách zrychlujte, až plynule přejdete v pomalý běh. Pokud se teprve chystáte tuto metodu běhu prvně vyzkoušet, rozhodně prvních pár tréninků začínejte zlehka, žádné extrémní výkony, i kdybyste na to stokrát měli! Tělo si musí na nový pohyb zvyknout.

Jak běhat?

Kreativitě se meze nekladou. Tempo, vzdálenost, objem tréninků a intenzita je jen na vás. Jen je opravdu důležité myslet na to, že objem a náročnost takového běhu by měly narůstat postupně.

 

Tak s chutí do toho! Praktikujete běh pozpátku? Dejte nám vědět! 

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Běh pozpátku pomáhá s držením těla. Proč ho ještě zařadit do tréninku?