Menu
oBěhání.cz
Významní běžci

Běžecké filmy a videa. 8 snímků, které zachrání vaši motivaci

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

22. 12. 2017

Ti nejlepší běžci světa tvrdě trénují a rádi se s vámi podělí o svoje mnohdy strmé cesty k vítězství. Když vám dochází motivace pro běh, běžecké filmy a videa jsou skvělou cestou zpátky do terénu, ať už běháte maratony či jste s během právě začali.

Přinášíme vám 8 tipů na běžecké filmy, které vás spolehlivě zvednou z gauče, i když se zrovna vymlouváte na počasí nebo nedostatek času. Jaké jsou nejlepší filmy o běhání?

Běžecké filmy a videa – nejlepší motivace

Dokumenty, hrané snímky i krátká videa natočená ruční kamerou…takové jsou běžecké filmy, na které po shlédnutí dlouho nezapomenete.

Zázračný běžec

Snímek, který vypráví příběh Steva Prefontaina. Ambiciózní atlet, rodák z amerického Oregonu, má jednu nohu delší než druhou, a přesto se už v útlém věku ukáže, že je skvělým běžcem. Sympaťák s knírkem Prefontaine je tak trochu hippík, ale s velkou dávkou ctižádostivosti. Byl jedním z prvních ambasadorů značky Nike a k ´´joggingu´´ inspiroval v sedmdesátých letech tisíce Američanů. Zemřel při dopravní nehodě ve věku 24 let.

Ve filmovém zpravování z roku 1997 ztvárnil vytrvalce skvělý Jared Leto a snímek se zařadil mezi nejlepší běžecké filmy.

Life in a day: The Western States 100 Mile Endurance Run

Dokument, který sleduje čtyři vrcholové běžkyně v průběhu nejstaršího stomílového závodu, jemuž účastníci říkají důvěrně Western States, konkrétně v jeho edici pro rok 2016. Možná ho znáte z knihy Jez a běhej od Scota Jureka.

Atletky odkrývají střípky ze svého osobního života i tvrdé přípravy, a právě ženská narativa je tahounem snímku, který byl představen publiku a umístěn na YouTube symbolicky letos 8. března, v Mezinárodní den žen. Unikát mezi filmy o běhání!

15 hodin s Antonem Krupičkou

Jméno a příjmení má rodák z americké Nebrasky po pradědečkovi a na svoje české předky je náležitě hrdý, i když američtí běžečtí kolegové si s výslovností často nevědí příliš rady. Antona znají běžci z celého světa, a to nejen pro jeho rekordy ve výškách, ale také kvůli dlouhým vlasům a bradce a svlékání trička daleko před cílem.

Podle svých vlastních slov se Anton snaží hlavně běhat a nezajímat se o další zbytečnosti, jako je třeba výživa: miluje bramborové knedlíky se zelím, které mu po závodě připravuje jeho maminka a místo energetických gelů si dá raději dvojité espresso.

15 hodin není jako ostatní běžecké filmy: spíše, než o megalomanské záběry rekordů se jedná o velmi skromnou výpověď charismatického sportovce: dokumentuje běžný den Antona Krupičky, který je bezpochyby jednou z největších běžeckých osobností dneška.

The Athlete

Cestu za úspěchem jedné z prvních maratonských legend Etiopie popisuje snímek z roku 2009, složený z dokumentárních záběrů, hraných částí a soukromého archivu běžce Abebe Bikila. Jako úplně neznámý sportovec dostal do varu celý Řím, když v roce 1960 proběhl maraton naboso a získal zlatou medaili. Později svůj úspěch zopakuje na olympiádě v Tokiu a má nakročeno na slibnou sportovní kariéru.

Život ale občas zkříží cestu talentu, a tak tomu bylo i v případě Bikily, který po nešťastné autonehodě zůstává ochrnutý od pasu dolů. The Athlete byl nominován na Oscara jako nejlepší zahraniční film v roce 2011.

Summits of My Life

Kilian Jornet je extrémní běžec, skialpinista a sportovec s velkým srdcem. Jeho filmy, vznikající ve spolupráci s kameramanem Sebastienem Montazem jsou všechno, co potřebujete k motivaci pro váš běh: záběry na zasněžené vrcholky Alp s osamělým běžcem, jeden rekord za druhým a úžasná motivační řeč samotného Kiliana.

Uvidíte, jak mladý katalánec zdolává jeden extrémní rekord za druhým, a to s minimálním vybavením a velkou dávkou pokory k přírodě a skromnosti. Běžecké filmy z dílny Montaz-Jornet Summits of my Life tvoří několik kratších snímků, nejlepším je bez pochyb A Fine Line.

Ohnivé vozy

Chariots of Fire je britské biografické drama, které ukazuje příběh dvou zcela odlišných běžců, kteří jsou soupeři na olympiádě v Paříži v roce 1924.  Eric Liddel je křesťan, který běhá z úcty k Bohu a vítězství by pro něj byl nejlepší způsob, jak uctít svého pána a dárce talentu. Harold Abrahams je žid, který chce vítězstvím na olympiádě především ukázat antisemitským spolužákům z univerzity, že řeči o podřadné rase jsou výmysly.

Oba běžci tvrdě trénují a pro výhru v závodu obětují osobní život. Skvělý film z roku 1981 získal čtyři Oscary a na další tři byl nominován, nenechte si ho ujít!

Arc´ Teryx: Move

Kanadská společnost Arc´ Teryx, specialista na outdoorové vybavení pro extrémní sporty, je producentem a tvůrcem řady videí, které nejsou jen filmy o běhání, ale také o celoživotní houževnatosti sportovců a jejich vášni pro pohyb v přírodě.

Čtěte také: 7 tréninkových vychytávek muže, který zvládl 50 Ironmanů za 50 dní

Move má jen něco málo přes tři minuty a přesto vás dostane svým nadupaným obsahem, který je skvěle sestříhaným mixem motivačního hlasu horolezce a paraglidisty Willa Gadda a záběrů na zeleno-bílé hory, do kterých chcete vyrazit hned po skončení videa. „Snažíme se být zaneprázdnění, a tak raději posíláme jeden mail za druhým, než abychom si našli chvíli na to být v přírodě“. Snímek není jen o běhání, ale rozhodně stojí za shlédnutí.

Výběh v pracovním dni (Sebastien Montaz)

Představili jsme vám běžce Kiliana Jorneta a jeho dvorního kameramana. Ten je ale také vášnivým běžcem! Minimalistické video, tentokrát s přítomností Sebastiena Montazy i před kamerou, je celé natočené na go pro kameru, a zobrazuje jeho pauzu v pracovním dni, kterou si užívá jak jinak než výběhem v horách.

Parádní video, které vám připomene, že home office je skvělou formou práce pro všechny sportovce.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běžecké filmy a videa. 8 snímků, které zachrání vaši motivaci