Znáte ten pocit, když je venku moc zima, nebo naopak vedro, a vám se nikam nechce. Proti výčitkám svědomí z vynechaného tréninku je tu běžecký pás – v posilovně nebo doma se na něm můžete pěkně zapotit a rozhodně to nebude nuda.
Běhání na pásu (někdy se mu říká indoor running) versus běhání venku – věčný souboj. Obojí má své pro a proti. Běžecký pás berte jako alternativu tréninku a využívejte ho podle libosti, když je venku nepříznivé počasí nebo když se chcete proběhnout před posilováním ve fitku.
Proč běhat na běžeckém pásu?
Běhání v zimě má svoje kouzlo, ale někdy vám to prostě nejde a do zimy nevyrazíte ani za nic. Pro některé běžce je běh na pásu jediným způsobem, jak v zimě natrénovat na jarní závody. Běhátko je ideální, když chcete například zvládnout svůj trénink před prací a máte fitko po cestě – tady odpadá vracení se domů kvůli sprše.
Pokud jste z letních měsíců navyklí na ranní běh, ale neumíte si trénink představit při teplotě kolem nuly a ve tmě, nevzdávejte se vašeho skvělého zvyku – využijte tréninku na běžeckém pásu.
Výhody běžeckého pásu
- jste v teple domova nebo posilovny
- ve fitku můžete cvičit s kamarádem, i když běžíte každý jinou rychlostí
- můžete trénovat intervaly i kopce
Některá fitka mají v programu i běhání ve skupině s trenérem (indoor running), právě pro ty ošklivé dny, kdy se vám do lesa ani do parku nechce. Hodinka běhání na páse probíhá podobně jako třeba spinning. Lektor vám navíc pomůže s technikou a přidá dávku motivace.
Rozdíl mezi běháním venku v terénu a na běžeckém pásu
Běžecký pás pruží, a proto jsou při pohybu zatěžovány jiné svaly, úpony a šlachy než při běhu např. po asfaltu. Při běhu na pásu budete více zatěžovat např. achilovky. Proto je důležité se před samotným běháním na pásu rozcvičit na jiném aerobním stroji – např. 15 minut na stacionárním kole, z toho 10min lehce a 5min do toho šlápněte. Potom teprve přejděte na běhací pás.
Nejlepší posilování pro běžce. 7 cviků co vás rychle dostanou do formy
Při běhání na páse taky vaše tělo pociťuje jiné otřesy, než při běhu venku, pás totiž “vrací úder“ jinak, než asfalt nebo lesní cesty. Ať už jste začátečník nebo pokročilý běžec, nezačněte hned na pásu trénovat svoji obvyklou dávku kilometrů. sSvé tělo seznamte s pásem postupně – dejte si nejdříve 3-5 výběhů do 30 minut, zhruba v 60 % své maximální rychlosti. Potom už můžete klidně začít trénovat na jarní půlmaraton.
Běhání na pásu také vybízí k poslouchání super nakopávací hudby, díky které vydržíte běžet déle a bude to větší zábava. Vezměte si s sebou mptrojku (ve fitku se málokdy trefí do vašeho vkusu). Pokud máte běhací pás doma, není co řešit – obývákový workout můžete spojit s epickým rockovým koncertem.
Běžecký pás a intervalový trénink
Běhat na běžeckém pásu pořád stejnou rychlostí je – co si budeme povídat – dost nuda. Proto na něm trénujte intervaly, bude vás to bavit! Inspirujte se třeba naším plánem pro intervalové tréninky. Ve váš prospěch hraje automatické odpočítávání času a kilometrů na displeji, takže nemusíte hlídat stopky ani kroky.
Většina pásů nabízí už přednastavené intervalové tréninky, podle toho, na co se chcete v běhu zaměřit, tj. například hubnutí, vytrvalost, rychlost.
Intervalový trénink v běhu. K čemu je dobrý a jak s ním začít
Běžecký pás – trénink kopců
U pásu si můžete nastavit sklon dle libosti a vybíhat tak malé kopečky i pořádné krpály. Trénovat kopce na běžeckém pásu je ideální, pokud ve svém okolí žádné pořádné stoupáky nemáte.
Ovládání běžeckého pásu
Ovládání stroje je intuitivní, proto se nebojte si s tlačítky trochu pohrát a vyzkoušet, co běhací pás umí. Obsluha fitka vám ráda doporučí rychlost nebo režim pro váš efektivní trénink. Hodnoty převýšení, které se projeví sklonem pásu, jsou většinou od 1 do 10 (vzestupně) a rychlost je zobrazovaná reálná rychlost km/h, případně čas v minutách na 1 km.
Na co si dát pozor při běhání na pásu
- pitný režim – ve fitku je stojatý a suchý vzduch a vy se budete potit dříve, než obvykle, proto doplňte tekutiny
- kvůli vyšší potivosti si s sebou vezměte tričko navíc a v půlce tréninku se klidně převlékněte (pokud máte pás doma, je toto samozřejmostí), v posilovně může být také agresivní klimatizace, tak ať nenastydnete
- v létě na něj zapomeňte – běhací pás by měl být vaší záchranou, když je venku zima a tma, v létě vyběhněte do ulic a lesů, ať načerpáte energii ze sluníčka