Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Brnění končetin při běhu. Proč se to děje a jak se této nepříjemnosti zbavit?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

18. 10. 2020

Běžcům je známa celá řada problémů, z nichž nejčastější jsou ty s dolními končetinami. Při běhu jsou nohy nejvíce zapojovány, logicky se tato partie může velmi často méně či více bolestivě ozývat. Brnění nohou při běhu patří mezi časté nepříjemnosti, jednou za čas postihují velkou část sportovních nadšenců. Taková potíž dokáže zkazit či narušit trénink, přitom řešení mohou být jednoduchá.

Možné příčiny známé bolesti

Známe brnění v oblasti chodidla, v nártu, na plosce, v oblasti prstů. Že je vám něco z toho povědomé? Protahujete se před i po běhu, máte vhodné vybavení na běhání, jste v kondici a přece jen se bolest pravidelně objevuje? Pravděpodobně půjde o menší problém, týkající se nevhodně zvolení obuvi či příliš jejího těsného utažení.

Mortonova noha

Jednat se může o problém zvaný Mortonova neuralgie, o kterém si u nás můžete také přečíst. Tato nepříjemnost má základ v příliš stlačeném chodidle, hlavně prstů, většinou kvůli příliš utažené obuvi. Noha a nervy v ní tak nemají dostatek prostoru. Za následek má nepříjemné pálení či zmíněné brnění. První pomocí může být povolení tkaniček ve střední části či vyzutí se ze sportovní obuvi, v mnoha případech to zabere.

Nevhodná obuv

Příčinou brnění v končetinách může být ale i nevhodně zvolená obuv. Je proto dobré, dávat si při výběru běžecké obuvi velký pozor a na kvalitě nešetřit. Pokud to myslíte s během (a svým zdravím) vážně, nezaměřujte se příliš na vizuální stránku, jako spíše na to, aby byly vhodné pro váš běžecký výkon. Inspirovat se můžete třeba zde nebo zde.

Problematické může být také nošení módních, krásně vypadajících, nicméně velice často zdraví nepříliš prospěšných bot. Pokud pociťujete brnění dlouhodobě, vyhněte se na nějakou dobu podpatkům a úzkým špičkám.

Jak z toho ven?

Pokud vás problém postihne na trase, nejjednodušším tipem je zvolnit, povolit tkaničky, hlavně ve střední oblasti a chodidla protáhnout. Často tak zmizí akutní stlačení, noha získá více prostoru a brnění možná odstoupí. Může se také stát, že bota má příliš pevnou vrchní část, málo tlumení nebo je příliš tuhá, v tom případě zkuste na nějakou dobu vyměnit vaše dosavadní běžecké boty za jiné a sledovat, zda problém ustupuje. V případě přetrvávajících obtíží se určitě nebojte kontaktovat fyzioterapeuta či ortopeda. Nejhorší možností samozřejmě je, bolest ignorovat a možná si tak zadělat na vleklý problém.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Brnění končetin při běhu. Proč se to děje a jak se této nepříjemnosti zbavit?