Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Den švihlé chůze i v době koronaviru. Proč bychom 7. ledna měli jít ven a dělat ze sebe blázny?

Mezinárodní den švihlé chůze připadá každoročně na 7. ledna. Tehdy se ve větších městech konají hromadné pochody nadšenců a příznivců kultovního britského seriálu Monty Python, kteří vyrážejí do ulic a začínají se chovat jako blázni. V čem toto bláznovství spočívá? No přece ve švihlé chůzi! Švihlou chůzi si navzdory koronaviru můžete pro své zdraví dopřát i letos. Určitě ale v omezeném počtu lidí, tedy pouze s lidmi v rámci své vlastní rodiny, anebo ve dvojici.

Co je trhlá chůze nebo švihlý pochod?

Pokud vás zajímá, jak taková švihlá chůze vlastně vypadá, podívejte se například na Monty Python Švihlá chůze YouTube, kde najdete ty správné ukázky toho, jak švihle chodit. Fantazii se však meze nekladou a můžete si vymyslet vlastní švihlou chůzi. Za zhlédnutí stojí určitě i celý seriál Monty Python, pokud jej náhodou neznáte. Určitě se skvěle pobavíte a Ministerství švihlé chůze vás jen namotivuje k tomu, abyste dne 7. ledna vyrazili nejen do ulic, ale třeba klidně i někam, kde vedou boční lesní cesty na vesnici. Udělat něco pro své zdraví je vždy potřebné a nemusíte být u toho vždy jen ve městě všem na očích.

Nordic walking. Technika proti bolesti zad, která pomáhá i hubnout

Být vidět je ale většinou u švihlé chůze vcelku podstatné. Taková podívaná a možnost spatřit švihlý pochod nebo trhlou chůzi na vlastní oči určitě stojí za to, navíc to motivuje i další lidi k tomu, aby to také zkusili. K pochodu švihlé chůze náleží i patřičné kostýmy, které dokreslují celou atmosféru. Z pochodu švihlé chůze se tak stává velmi oblíbená tradice, která se každoročně pořádá například v Praze a Brně. Je ale jen na vás, v jakém městě či obci si 7. ledna vyrazíte ven a svou trhlou chůzi předvedete ostatním, kteří ji mohou pozorovat třeba i ze svých zahrádek nebo panelákových oken.

Mezinárodní den švihlé chůze se poprvé konal v Brně

Mezinárodní den švihlé chůze se poprvé konal v Brně v roce 2012 pod vedením iniciátorů Adama Jandory, náměstka odboru levé nohy, a Dana Maška, tajemníka vládního výboru pro zešvihlení chůze národa. Od té doby se švihlá chůze koná v Brně každý rok. Záznamy o loňském ročníku můžete ve vyhledávačích najít pod heslem Švihlá chůze Brno 2020. Brzy se švihlá chůze rozšířila i do dalších měst, a to v mezinárodním měřítku Silly Walk.

Organizované pochody švihlé chůze jsou avizovány předem a mají přesně stanovený start v danou dobu na daném místě. Letos kvůli koronaviru není shromažďování lidí povoleno, ale můžete si zorganizovat svůj vlastní pochod švihlé chůze v rámci rodiny či nejbližších přátel, anebo si švihlou chůzi vyzkoušet alespoň při venčení domácího mazlíčka. Ujít pár metrů švihlou chůzí totiž není vůbec snadné, natož takto absolvovat několik kilometrů! A rozhodně tím uděláte něco, pro své zdraví!

Švihlá chůze Monty Python místo posilovny

Švihlou chůzi si můžete nacvičovat i doma před zrcadlem, je jen na vás, jakým způsobem vydržíte chodit, ale pozor! Švihlá chůze je velmi náročná a je perfektním tréninkem pro svaly celého těla! Při švihlé chůzi totiž nezapojujete pouze nohy. Navíc pochody švihlé chůze v působivých kostýmech mají trasy dlouhé i několik kilometrů!

Jak začít běhat s nadváhou? Kila navíc nevadí, vadí mizerná kondice, říká nutriční terapeutka a sportovkyně Pavla Janovská

I když vás asi letos nečeká dlouhý pochod švihlé chůze v davu plném nádherných a kreativních kostýmů, vydejte se jen tak s rodinou či přáteli nebo domácími mazlíčky, případně s rouškami, a vyzkoušejte si komornější pochod švihlé chůze, nebo si třeba uspořádejte závody ve švihlé chůzi. Uvidíte, že se vám švihlá chůze zalíbí, pořádně si zaposilujete a uděláte něco pro svou kondici. Pozor jen na případné náledí!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Den švihlé chůze i v době koronaviru. Proč bychom 7. ledna měli jít ven a dělat ze sebe blázny?