Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Přidaná dírka na tkaničku na běžeckých botách. K čemu je a jak ji využít?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

26. 2. 2021

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč máte dírku navíc v běžeckých botách? Je tam jen tak, je k většímu utažení nebo to má nějaký sofistikovanější význam? Pojďme to zjistit, může se vám totiž hodit!

Opomíjený benefit

Orientovat v běžeckých botách jsme se už naučili, jak je správně čistit také, neřekli jsme si ale nic o tom, jak využít jejich potenciál na 100%. Mnohým z nás tento benefit dírky navíc zkrátka uniká, a přitom je to veliká škoda! Dírka navíc v běžeckých botách nefunguje k delšímu protkaničkování, jak si mohlo mnoho z nás myslet. Není tam ani „jen tak“. Dírku v botě navíc ocení ti z vás, kterým bota „sedí“ třeba ne úplně ideálně, je vám o něco větší, širší či jinak velikostně nesedí.  Díky této dírce si můžete z tkaniček udělat jakýsi „zámeček“, který nedovolí vašemu chodidlu v botě klouzat. Botu tkaničkami připevní k noze velice pevně. Takto těsným zpevněním tak můžete dát „vrklání“ nohy v botě i dokonce puchýřům sbohem!

Jak na to?

Jak si zmíněný „zámeček“ vytvořit? Na myšlenku, že prostě provedete tkaničku křížem, jako se u tkaniček běžně dělá, zapomeňte. „Zamknete“ následujícím způsobem:

  • Tkaničku provlékněte dírkou po straně, ke které patří
  • Vytvoříte tím jakousi smyčku
  • Uchopte konec tkaničky a provlečte jím protilehlou smyčku
  • To samé udělejte s druhou tkaničkou
  • Utáhněte do stran a pak do výšky
  • Ujistěte se, že vám u uzlíku nezbyla mezera
  • Když máte utaženo, pokračujte v běžném zavazování tkaniček – uzlíkem a mašličkou

Pro lepší představu zhlédněte i toto instruktážní video:

Pokud náhodou na své běžecké obuvi horní dírku navíc nemáte, můžete ji udělat z poslední dírky a postupovat úplně stejně. Můžete se tak těšit na další kilometry bez puchýřů a dalších nepříjemností!

 

Věděli jste, k čemu je dírka navíc v běžeckých botách nebo ji už dokonce využíváte?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přidaná dírka na tkaničku na běžeckých botách. K čemu je a jak ji využít?