Díky střídáním běhu s chůzí dokázali indiáni v horách překonat dlouhé vzdálenosti. Indiánský běh v sobě ale skrývá spoustu inspirace dodnes.
Vytrvalostní běh má svého otce, nebo spíše trenéra, kterým je legendární novozélanďan Arthur Lydiard. I více než 10 let po smrti po něm zůstává sportovní odkaz: jogging.
Indiánský běh neboli jogging
Nejlepší trenér všech dob, jak byl označen magazínem Runner’s World, kladl důraz především na plánování a opravdu tvrdé tréninky: běžci pod jeho dohledem museli uběhnout nejméně 160 km týdně a s pořádným převýšením, pokud chtěli uspět na závodě. Arthurovi svěřenci nakonec za to přípravu bez servítků děkovali: mnoho jich získalo první pozice na maratonech díky Lydiardově přístupu.
Od otce běhu k běžeckému boomu
A proč vlastně o super trenérovi mluvíme? Protože se mu přezdívá otec běhu? Vlastně také, ale hlavně, protože vyznával běžeckou disciplínu jako sport vhodný pro všechny, a to v době sedmdesátých let, kdy byl vytrvalostní běh považován za nebezpečný sport.
Na přelomu 70 a 80. let se svět dočkal běžeckého boomu, také díky další běžecké legendě, Stevu Prefontaineovi, o kterém byl natočen skvělý dokument. A tak možná i díky těm dvěma dnes běháme, joggujeme, popobíháme anebo prcháme. Ať už jste začali (nebo chcete začít) s joggingem neboli indiánským během kvůli hubnutí či vytrvalosti, poradíme vám, jak na něj správně.
Indiánský běh a hubnutí
Střídání běhu a chůze je skvělým způsobem, jak se začít zdravě hýbat, ať už máte pár kilo navíc nebo ne. Pro zvýšení vytrvalosti i hubnutí je totiž vhodná aktivita, která trvá cca 40-60 min. Po tuto dobu můžete běžet zvolna v tempu, při kterém se skoro nezadýcháváte, anebo jednoduše střídat krok s pomalejším během.
Indiánský běh: Spalte kalorie a získejte kondičku
I když výsledný objem kilometrů bude nízký, budujete si svoji vytrvalost (za to si později na závodě poděkujete) a navíc spalujete kalorie. Běhat bez většího tréninku jednou za čas na maximum taky spoustu běžeckých adeptů odradí, a proto je delší, vytrvalejší běh nízké intenzity výbornou kardio aktivitou.
Kromě toho, že je indiánský běh vhodný pro osoby s nadváhou – díky tomu, že nezatěžuje klouby do takové míry, jako klasický běh – nemusíte se ho bát ani při vysokých venkovních teplotách, nebo po zotavení se ze zranění, kdy bývají výběhy náročnější pro organismus.
A navíc, kdo by nechtěl být „příjemně unavený“ ? Takto popisoval běžecký trenér Arthur Lydiard ideální rozpoložení po povedeném tréninku. Jak správně na indiánský běh?
Indiánský běh: rozpis
Klasický plán pro aplikaci indiánského běhu je 1:1 1 min běžet a 1 min jít svižnou chůzí. Můžete ale také zkoušet další varianty: 3 min běh a 1 min chůze, 2 min běh a 3 min chůze…vyzkoušejte, co vás bude nejvíce bavit. Při běhu byste se neměli ideálně vůbec zadýchat, jen z rychlé chůze přejít do konverzačního tempa běhu, odpovídajícímu zhruba 50 – 65 % TF max.