Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat ve dvou, když je jeden partner rychlejší

Znáte to. S dobrými úmysly si chcete jít zaběhat, protože vás to oba baví. Jenže každý z vás má jiné tempo a očekávání od tréninku. Jak běhat ve dvou, když je jeden z vás rychlejší?

Začíná to takhle: Miláčku, půjdeme si zaběhat? A končí to hádkou, protože jeden na druhého nepočkal, nepovídal si s ním, a podobně. Společné tréninky by měly být příjemnou aktivitou, ne důvodem k výměně názorů o nedostatcích druhého.

Jak běhat ve dvou a užít si to?

Přinášíme strategie k přežití (a vychutnání si) společných výběhů.

Nemusíte běžet celou dobu spolu

Vyběhněte společně kvůli motivaci, ale zaběhněte si každý svůj trénink. Tohle funguje, pokud se nedokážete domluvit, zda poběžíte pomalu nebo na krev, anebo pokud každý trénujete na jiný závod. Jeden druhého donutíte zvednout se z gauče, můžete si dát společnou rozcvičku a výklus, ale nenuťte se do běhu bok po boku za každou cenu.

Zkombinujte svůj běžecký plán

Chytré je naplánovat si tréninky, u kterých se rychlostně setkáte. Co pro jednoho znamená volný běh, pro druhého může být rychlejší trénink, zvlášť, pokud jste každý jinde na své běžecké cestě (jeden začátečník, druhý maratonec). Funguje také běhat pouze ve dnech, kdy máte naplánované intervaly nebo fartlek, a potom si prostě vytyčíte úseky a potkáváte se, i když každý jedete svůj trénink.

Přihlaste se na stejný závod

Společný cíl vás spojí, i když nemusíte všechny tréninky absolvovat společně. Sdělujte si dojmy, připravujte si skvělá potréninková jídla, a ještě před závodem se domluvte, jestli ho poběžíte celý společně, nebo odděleně. Někteří ultramaratonci milují uběhnout si s partnerem či partnerkou 10 km bok po boku a dokáží je vyhecovat k lepším výkonům. Mít partnera za pacemakera přináší spoustu emocí! Vyzkoušejte, jestli to funguje i u vás.

Jak začít běhat. Tréninkový plán a tipy pro začátečníky

Přihlaste se na štafetový závod dvojic

Opět budete trénovat na stejnou metu, ale v den závodu je předem jasné, že nepoběžíte spolu, ale po sobě. Pro pomalejší polovinu z vás/začátečníka na konkrétní trase to bude výzva a závazek k časově zajímavému výkonu a ten druhý si může klidně zaběhnout osobák bez toho, aby druhému utíkal a frustroval ho. A není nic lepšího, než se potkat nejdřív na předávání kolíku a potom v cíli.

Tip: pokud jste ten pomalejší z páru, nechte rychlejšího běžet jako prvního. Výhody? Při předávání štafety neposunkuje směrem k časomíře, jako že kazíte čas a když na vás čeká v cíli, má už vše za sebou, vyplavené hormony štěstí a můžete si vychutnat společné potréninkové pivo nebo jinou odměnu.

Myslete na druhého

Pokud jste vy ten rychlejší, přestaňte občas myslet jen na svoje tréninky a vyrazte si zaběhat se svojí drahou polovičkou, prostě jen tak. Společný výběh je o sdílené radosti z pobytu v přírodě a čerstvý vzduch vám dovolí zapomenout na placení úvěru nebo přípravu svačiny pro děti do školy.

Konec konců, pokud je jeden vášnivý běžec a jeho partner také, je to výhra! To, že od běhu očekáváte každý něco jiného a na rychlosti se nedohodnete, by vás nemělo od společného výběhu odradit!

Choďte občas běhat každý sám

Tempově umírněnějšího z vás přestane po pár trénincích bavit dohánět sprintujícího partnera. Proto dejte tomu druhému prostor pro výběh o samotě nebo s jeho přáteli. Někdy trávíte tolik času spolu, že zaběhat si každý sám pomůže vašemu vztahu. Po běhu se cítíme plní energie, vyplavily se endorfiny a jsme zase ready řešit povinnosti společné domácnosti, nebo vyrazit do kina.

Jak běhat se psem. Začínáme s canicrossem

Najděte si jinou aktivitu, než běh

Pokud strategie pro společný běh nefungují, netlačte na pilu. Zkuste najít jiný sport, při kterém jste rovnocennými partnery nebo jeden druhému koučem (každému vyhovuje něco jiného) a který vás nefrustruje vždy, když je o něm zmínka. Vyzkoušejte crossfit, běžeckou jógu nebo míčové sporty: při těch nikdo nikomu neuteče.

A jak jste na tom vy? Chodíte běhat se svým partnerem či partnerkou nebo raději o samotě?

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak běhat ve dvou, když je jeden partner rychlejší