Jak vybrat spinningové kolo. Chtějte kvalitní provedení a záruku
Šárka Jirchářová
7. 11. 2022
Chcete se udržovat fit z pohodlí domova i v době, kdy je venku chladno a deštivo? Pořiďte si spinningové kolo. Poradíme vám, jak postupovat při výběru.
Proč si pořídit spinningové kolo?
Jízdou na spinningovém kole spálíte 300 až 800 kcal za hodinu a úspěšně tak podpoříte hubnutí, případně lépe udržíte stávající váhu a zpevníte celé tělo. Tento sport je vhodný pro všechny lidi včetně těch, co mají problémy s klouby a pohybovým aparátem. Cvičit můžete z pohodlí domova u televize nebo při poslechu oblíbené hudby.
Ne vždy je možné pravidelně navštěvovat fitness centra, která skupinové lekce jízdy na spinningovém kole umožňují. Pokud tedy na kole jezdíte rádi a často, vyplatí se vám spinningové kolo pořídit domů. Vzhledem k tomu, že trh s fitness potřebami nabízí velké množství značek a typů kol, vyplatí se udělat si před nákupem průzkum a seznámit se se všemi výhodami i nevýhodami jednotlivých modelů.
Parametry, podle kterých byste měli vybírat spinningové kolo
Vaše potřeby a rozpočet
Výběr stroje závisí na vašich individuálních potřebách. Pokud chcete kolo pro rychlé zhubnutí nadbytečných kil, můžete si pořídit sice méně kvalitní, ale zato mnohem levnější model. Takové kolo vydrží několik let a je ideální pro jednotlivce, kteří neplánují kolo používat na každodenní bázi. Oddaní sportovci pak raději sáhnou po robustnějším a spolehlivějším kole, který uspokojí jejich nejnáročnější potřeby. Takový stroj je sice podstatně dražší, ale při správné péči vydrží celý život.
Vaše váha
Pokud chcete vybrat opravdu správné kolo, vezměte v úvahu i svou váhu, případně hmotnost ostatních uživatelů. Kapacita spinningového kola by měla unést všechny, kteří se budou chtít tomuto sportu věnovat. Díky tomu bude docházet jen k minimálnímu opotřebení přístroje.
Funkce
Na rozdíl od jiných stacionárních kol, nemají všechna spinningová kola přídavné funkce, jako je displej a monitor srdečního tepu. Základní modely nenabízejí nic jiného než sedlo, pedály a řídítka. Přídavné funkce však dodávají potřebnou motivaci k dalšímu zlepšování. Displej vám ukáže, kolik jste spálili kalorií, jakou vzdálenost jste ujeli a jaká byla vaše průměrná rychlosti.
Způsoby a intenzita cvičení
Pokud chcete na kole šlapat nejen v sedě, ale i ve stoje a vybírat si z různých typů zátěže, zaměřte se na přístroj, který tyto funkce nabízí. Důležitá je i volnoběžka, která znamená, že pokud zastavíte šlapání, šlapky se zastaví, ale setrvačník běží dál. Některé modely mají šlapky pevně spojené se setrvačníkem, takže po zastavení šlapání vlivem setrvačnosti šlapky jednou dál.
Stupně zátěže
Jedním z hlavních požadavků by měly být stupně zátěže na kole, s čímž se pojí i typ brzdného systému a ovládání zátěže. Brzdný systém se u spinningových kol rozděluje do tří základních kategorií:
1. Přítlačná neboli kotoučová brzda
Varianta, na kterou narazíte nejčastěji. Odpor je vytvářený destičkami, které setrvačník brzdí tlakem. Jedná se o účinné brždění, avšak destičky je nutné po určitém čase používání vyměnit, protože se rychle opotřebovávají.
2. Magnetická brzda
Tento druh brzd je tišší než v případě klasických kotoučů a navíc se neopotřebovává. Magnet vytváří odpor působením magnetického pole a oddalováním se od setrvačníku.
3. Elektromagnetická neboli indukční brzda
Zde brzdí cívka s elektromagnetem. Velikost proudu v cívce a intenzitu magnetického pole přitom řídí počítač. Jedná se o pohodlnou variantu zvládání vysoké zátěže, která je zároveň i velmi tichá. Tento typ brzdového systému mají ty nejdražší přístroje.
Pedály
Pokud jízdu na spinningovém kole plánujete na pravidelné bázi, bude se vám lépe jezdit na kovových pedálech podobných těm, které má klasické jízdní kolo. V opačném případě vám postačí obyčejné plastové pedály, které nabízejí obvykle levnější modely kol. Vždy je dobré se u prodejce informovat, zda má model závity umožňující v případě potřeby pedály vyměnit.
Typ sedla
Spinningová kola se liší i v provedení a kvalitě sedla. Sehnat můžete obyčejné vycpané sedlo nebo gelové sedlo, které je o poznání pohodlnější. Kvalitu sedla poznáte především při delších a častějších jízdách.
Možnost nastavení sedla
Spinningová kola obvykle umožňují nastavit výšku sedla. Některé typy kol mají dokonce možnost posunout sedlo horizontálním směrem blíže k řídítkům, což ocení zejména menší lidé. Některá kola nabízejí i funkci sklapování sedla, čili redukci jeho náklonu.
Nastavitelná poloha řídítek
Abyste si mohli užít skutečně pohodlnou jízdu, bude se vám hodit funkce polohování řídítek, které vyhovuje lidem s kratšími i delšími pažemi.
Držák na lahev
Jelikož se při jízdě na spinningovém kole jistě pořádně zapotíte, měli byste pravidelně doplňovat ztracené tekutiny. Proto jist oceníte speciální držák na lahev, který bývá umístěný na spodní části kola.
Připojení kola k počítači
Sportovní nadšenci rádi využijí funkci připojení kola k počítači, kterou umožňují hlavní dražší modely. Díky tomu si můžete archivovat všechny tréninky a pracovat s různými programy.
Záruka a servis
Velmi důležitým bodem při výběru spinningového kola je možnost servisu jednotlivých dílů a délka záruky. Ta je důležitá nejen u nejdražších typů přístrojů, ale i u levných kol.
Přejeme vám hodně štěstí při výběru toho pravého spinningového kola a mnoho šťastně ujetých kilometrů!