Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Běhání a cyklistika. Pomáhá kolo vašemu běhu?

Dva sporty, které vzbuzují vášeň a většině z nás zůstávají na celý život…jak je to ale s výkonností? Pomáhá jedna aktivita druhé? Připravili jsme pro vás verdikt, který prozradí, zda nerozlučná dvojka běhání a cyklistika kromě potěšení přináší i užitek.

Pomohou vašemu běžeckému tréninku pedály? Anebo je to tak trochu sezení na dvou židlích a kombinace obou sportů snižuje míru nasazení a soustředění?

Běh a kolo – schopná dvojka nebo past?

Kilometry našlapané v sedle jsou skvělou obměnou běžeckého tréninku, protože se jedná o aerobní aktivitu. Stejně jako v případě běhu nás kupředu pohánějí naše dolní končetiny.

Při jízdě na kole se ale daleko více zapojují například zadní strany stehen, tzv. hamstringy, zatímco u běhu je to při správném běžeckém postoji kromě nohou především střed těla a hýždě. Bez debat je ale běh celkově fyzicky náročnější.

Jízda na kole – hubnutí břicha a kalorie

Jízdou na kole se hubne, stejně jako při běhání. Šlapání do pedálů je skvělou příležitostí k pálení kalorií, protože se jedná o zátěž ve střední či nízké intenzitě po delší dobu. Pro kolo i běh tedy platí: Nemusíte se tedy nikam hnát – pro hubnutí je třeba udržet tepovou frekvenci mezi 60 – 75 % vašeho maxima.

Jak zhubnout jízdou na kole? Pálení kalorií se odvíjí od délky výkonu a stoupání a jemné rozdíly najdeme i mezi jízdou na horském a silničním kole. Na horském kole spálíte průměrně 500 kcal za 45 minut při stoupání max. 300 výškových metrů, jízdou na silničním kole půjde 500 kcal dolů po tréninku trvajícím zhruba hodinu.

Zajímá vás kombinace běhání a cyklistika? Vychytejte tipy pro spalování kalorií na kole ve článku od běžeckého experta Miloše Škorpila.

Cyklistika a běhání – zdraví

Při jízdě na kole nedochází k vysoké zátěži na klouby, jako tomu je u běhání. Při pravidelné jízdě na kole tak předejdete syndromu tzv. běžeckého kolena. Naopak ale otřesy na nerovném terénu mohou být silnější, a to především pro trapézové svaly a krční páteř, kam otřesy doznívají z rukou na řídítkách.

Cyklistika je skvělou prevencí běžeckých zranění, protože zapojuje rozdílné svalové skupiny.  Kolo, které budete používat na okořenění běžeckých tréninků, by mělo být s odpruženou přední i zadní vidlicí pro odlehčení zátěže zápěstí a hýždí, a také váš posed musí být rovný, bez zaklánění hlavy či přílišného tlačení na řídítka.

Běhání a cyklistika – zvýšení vytrvalosti

Pokud například kolo využíváte jako dopravní prostředek na cestu do parku, kde budete běhat, proměňte ho už tady v tréninkový prostředek. Tzv. frekvenční šlapání do pedálů (rychlejší točení nohama na lehčí převod) je podobnější běhu po rovině, zatímco silové šlapání na těžký převod je pro vás to pravé, pokud chcete natrénovat kopce.

Odpověď na cyklo-běžeckou otázku tedy zní: běh a kolo se skvěle doplňují, ať už jde o hubnutí či výkonnost! Věnujte se s libostí oběma a kombinujte výhody obou těchto sportů.

Běhání, cyklistika a plavání: triatlon jako výzva

Kombinace běhu, jízdy na kole a plavání je stále populární: může za to i legendární závod Ironman.

Nejlepší posilování pro běžce. 7 cviků co vás rychle dostanou do formy

Plavání je skvělou kompenzační aktivitou pro běh, protože pomáhá při bolestech zad a kloubů a navíc zvyšuje kapacitu plic. A tak až vám bude běh i kolo lézt krkem, skočte do řeky nebo do bazénu a pohrávejte si s myšlenkou tréninku na jeden z největších závodů sportovního světa.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Běhání a cyklistika. Pomáhá kolo vašemu běhu?