Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jogging vs běh. Víte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

1. 12. 2020

Lidé často jogging a běh berou jako synonymní výrazy. Běh jako běh, říkáte si? Projdeme si několik základních rozdílů a také si řekneme, pro koho je jaká aktivita vhodnější.

Co je to jogging?

Slovo jogging má anglický původ, znamenalo střídání pomalého běhu s chůzí. Nyní ho můžeme zaměnit za pojem rekreační nebo kondiční běh. Joggingem se rozumí vytrvalostní, pomalejší a aerobní aktivita, jenž je specifická nízkou až střední intenzitou.  Nemění se při něm rapidně tempo či se záměrně nevolí různé převýšení terénu pro větší zapracování svalů, jak je tomu často u klasického běhu. Neklade se důraz na zvládnuté kilometry, nýbrž hlavně na výdrž, tzv. „joggeři“ běhají v průměru mnohem déle než klasičtí běžci. Při joggingu dochází díky jeho délce k vcelku intenzivnímu spalování kalorií, je tudíž ideálním pomocníkem při hubnutí či pro udržení kondice. Výhodou pro mnohé může být i fakt, že při této aktivitě tepová frekvence není tak vysoká, tudíž se dá provozovat např. s kamarádkou a prohodit u toho pár slov.

Shrňme si hlavní výhody joggingu:

  • redukce hmotnosti
  • udržení kondice
  • posílení svalů
  • zlepšení zdraví
  • psychický odpočinek, uvolnění

Pro koho je jogging vhodný?

S klasickým běháním mají spoustu společných benefitů. Jogging je velice vhodný pro
běžce-začátečníky, kteří si ještě netroufají na intenzivní běh. Mohou tak pomalými krůčky zlepšovat svoji kondici a až budou zlepšení pociťovat, mohou se rozhodnout pro běh klasický. Dále je jogging vhodný pro ty, kteří se chtějí věnovat nějaké zdraví prospěšné aktivitě, u které si psychicky odpočinou a dostanou se do pohody. Také lidé s nadváhou se nemusí bát tento sport vyzkoušet, spálí při něm kalorie a zároveň si neponičí klouby těžkými nárazy, jako je tomu u běhu.

Jogging a hubnutí. Poradíme, jak na to!

Tento druh pohybu je vhodný ale například i pro sportovce, kteří prodělali nějaké zranění a nyní se chtějí pomalu dostat tam, kde byli předtím. Neposlední skupinou, pro kterou bude jogging přínosný, můžou být i vitální lidé v důchodu. Právě ti na klasický běh nemusejí mít sílu, jogging je proto příjemným kompromisem. Takováto aktivity se tedy hodí téměř pro každého a rizika s ní spojená jsou minimální.

Běh

Za běh se považuje nepřerušovaná běžecká aktivita, často se zaměřující na tempo a plynulost. Běžci mají za cíl vyšší fyzický výkon, než je tomu u „joggerů“. Často „obohacují“ své trasy o úseky zrychlení či sprintu nebo schválně vyhledávají kopcovitější trasy za účelem většího pracování jejích svalů. Pro mnohé z nich je důležitá rychlost, pro některé (často obrovská) vzdálenost, pro některé obojí.

Výhody běhu

Nespornou výhodou běhu je vysoká intenzita, která je pomocníkem při budování svalů a rychlého nárůstu fyzické kondice. Dále je možné zvolit kratší trasu, o to ale rychlejší tempo, pokud nemáte
na pohybovou aktivitu dost času. Endorfiny se začnou vyplavovat již za několik minut.

Pro koho se běh (ne)hodí?

Běh je vhodný pro ty jednotlivce, kteří již mají dobrou fyzickou kondici a nemají žádné zdravotní rizika. Běžci jsou často soutěživějšího zrna, dávají si osobní cíle, vedou statistiky přes nejrůznější aplikace. Vhodné je to tak pro ty z nás, kteří se připravují na závod nebo mají nějaký reálný běžecký cíl. Běh se hodí, i pokud si chcete opět dopřát duševního odpočinku, hormony štěstí jsou zde, tak jako u jiných druhů sportů, také přítomny.

Běh se určitě nedoporučuje těm, kteří mají zdravotní komplikace, absolutním začátečníkům či lidem s nadváhou. Netrénovaní jedinci mohou často přecenit své síly a přijít tak k úrazu. Lidé s nadváhou během extrémně zatěžují svůj pohybový aparát, a tak k pár shozeným kilogramům pravděpodobně přibydou i často nevratné bolesti kloubů, hlavně kolen.

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro jogging či běh, nezapomeňte, že všeho s mírou. Zvolte také příjemné prostředí a pro klouby nejvhodnější povrch – zkuste eliminovat tvrdé plochy, jako jsou asfalt apod.  Pravidelnou aktivitou se vám odmění nejen fyzička, ale i mysl.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jogging vs běh. Víte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?