Klasický běh není zrovna makačka na horní polovinu těla, naopak jednostranně zatěžuje dolní končetiny. Běhání s holemi ramena, záda i břicho posílí skvěle a navíc se zbavíte ztuhlé šíje z kanceláře. Jak na nordic running?
Pokud hledáte funkční kardio trénink, při kterém budete na čerstvém vzduchu a vyrovnáte jednostranné zatížení těla z běžeckých tréninků, nordic running je to pravé pro vás!
Nordic running: od chůze k běhu
Možná znáte pár lidí, kteří místo běhání pochodují s holemi, tedy provádějí nordic walking. Ten je skvělý pro zefektivnění chůze a natrénování fyzičky i pro úplné začátečníky v běhu. Jde o menší zátěž kloubů a pokud jste už s holemi chodit vyzkoušeli, víte, že to není žádný oddych a dynamickým odrážením se a rychlou chůzí si dáte pořádně do těla.
Teď si představte, že spojíte všechny výhody nordic walking, tedy chůze s holemi, a běhání: nordic running je vhodný pro všechny kteří chtějí posílit svaly horní části těla, ušetřit klouby a ulevit ztuhlému svalstvu zad a šíje, protože díky odrážení se hůlkami zmírníte dopad a ušetříte tak kolenům nutnost vyrovnat se s váhou celého vašeho těla při každém dopadu nohy – a že jich je při běhání hodně, zhruba 150-170 za minutu.
Nordic running: hůlky nad zlato
Věděli jste, že běhání s holemi je český vynález? Bývalý atlet Milan Kůlek se vydal na běžecký trénink s nordic hůlkami poprvé v roce 2010 a po pěti letech vydal knihu, která se novému sportu věnuje a její název není nijak skromný: Nordic running – 1. kniha na světě o celoročním běhání s holemi. Knižní průvodce vysvětluje přínosy tak trochu jiného běhání a spojuje milovníky běhu i chůze s holemi.
Běhání s holemi nadchlo i slavné osobnosti
Nový sport, nazývejme ho nordic running nebo běhání s holemi, si našel stovky příznivců, mezi nimi je i oštěpařka Barbora Špotáková anebo herec a moderátor Dalibor Gondík. Oba si hůlky zamilovali pro svoji jednoduchost, ve které – jak oba zjistili – je síla.
„Mně se víc líbí spíš jednoduché věci. A vidím, že každodenní ,trapné‘ klusání ráno před snídaní funguje na tělo neuvěřitelně. Jednoduchý princip je vždycky nejlepší, “ vyznala lásku k rannímu běhání s holemi Barbora v magazínu Sport.
Také pro autora knihy znamená běhání s holemi hobby, které se stalo aktivitou na plný úvazek a v Čechách slaví nový sport pořádný úspěch. Nordic running, alternativa k běhu či běžkám se navíc zvítězilo v soutěži European Athletics Innovation Awards v roce 2012 jako inovativní sport roku. Komise popsala běhání s holemi jako efektivní tréninkovou aktivitu, která snižuje zátěž nohou při běhání.
Ale teď už dost popisování, pojďme k praktickým výhodám běhání s holemi. Je to makačka nebo zábava?
Běhání s holemi: přínosy pro běžce
Možná kombinujete běžecký trénink s cyklistikou anebo plaváním: nordic running je stejně tak účinným doplněním každotýdenních výběhů, který vám dá pořádně do těla. Běhání je ale sport, který vyžaduje kompenzaci jednostranné zátěže, a tak hurá do lesa s holemi!
Nordic running můžete provádět na silnici, na nezpevněných stezkách, ale i ve sněhu. Vzpomeňte na název knihy Milana Kůtka: běh s hůlkami je vhodný do všech ročních období.
Běhání s holemi: jaké hůlky pořídit
Jak vybrat hole pro nordic running? Nejdůležitější je délka holí. Pro běh s holemi můžete využít buď hole pro nordic walking anebo pořídit tzv. runningové hole ve specializovaných obchodech a jak uvádí Milan Kůtek na svých webových stránkách, správnou délku holí zjistíte výpočtem, ve kterém svoji výšku vynásobíte 0,8.
Nordic running hole pořídíte od 1 000 do zhruba 3 300 Kč, od českého nebo italského výrobce.
Nordic running jako prevence běžeckých zranění
Pravidelným běháním s holemi, jak upozorňuje kniha o Nordic running, můžeme vylepšit náš běžecký styl. Hůlky nás nutí ke správnému, ale ne přehnanému náklonu a dynamickému pohybu pažemi. Díky odlehčením při dopadu můžeme také předejít nepříjemným běžeckým zraněním, jako je natržení achillovky, problémy s kyčlemi či nechvalně známé běžecké koleno.
Čtěte také: Jak zrychlit svůj běh: 13 snadných triků od profíků
Po zranění pomáhají hole při návratu k běhu jako rekonvalescence. Stále nejste přesvědčeni, jestli vyzkoušet běhání s holemi? Mistr světa v hodu oštěpem, Vítězslav Veselý, zařadil nordic running mezi svoje tréninkové jednotky do své přípravy na MS v Moskvě, a i se zraněným kolenem podstoupil zbývající závdody Diamantové ligy – a vyhrál. Tak vzhůru na hole!