Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Odřené bradavky při běhu a další potíže s prsy. Co pomůže?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

26. 1. 2021

K běhu se pojí i mnoho problematických jevů, bolesti končetin, úrazy, přetížení… Netipovali byste, že při běhu můžou trpět i prsa? Ti, co to s během myslí vážně a trénují na delších tratích jistě ví, o čem je řeč.

Odřené bradavky při běhu

Jedná se o běžný jev, s kterým se potýká mnoho běžců, zejména těch, kteří na trase tráví někdy i celé hodiny. Není se čemu divit – oděv je často vyroben z nevhodného materiálu a po delším tření kůže ji prodře často až do krve. Na závodních dresech mnoha dálkových běžců si můžete všimnout krvavých skvrnek.

Ochrana bradavek při běhání

Tyto neduhy se dají minimalizovat či se jim dokonce dá úplně předejít zvolením vhodné ochrany bradavek. Může se jednat o náplasti či jiné přelepovací pásky, které jsou běžně k dostání, vazelína, ale i volba správného oděvu.

Prevence v podobě správného oblečení

Na delší trasy volte sportovní oděv tak, aby vám byl na dotek příjemný. Každému vyhovuje něco jiného, ovšem jedno mají téměř všichni společné: dráždivé umělé materiály vadí při delších úsecích všem. Vhodnou alternativou je i kompresní tričko, které je velice těsné a nedovoluje tak pohyb materiálu po těle.

Náplasti a pásky

Nejvyužívanější metodou je zalepování bradavek obyčejnými zdravotními náplastmi nebo odolnými páskami vhodné pro použití na tělo. Ovšem náplasti a další pásky mohou z kůže po pár seti metrech sklouzávat. Doporučuje se tedy kůži okolo bradavek oholit a zajistit tak ideální přilnavost.

Vazelína

Také velmi hojně využívaným pomocníkem v boji proti krvavým skvrnám na dresu je vazelína na běhání, která se nanáší těsně před během. Zajistí ochranu za pár korun –  vazelína pro běžce postačí ta úplně nejobyčejnější, již najdete v každé lékárně. Nevýhodou může být reakce v podobě štípání či pálení.

Čím zaléčit?

Pokud už k odření bradavek došlo, pomůžou zklidňující masti a masti na opruzeniny. Mělo by dojít k úlevě. Pro příště už to ale nenechejte zajít tak daleko a raději zvolte vhodnou prevenci.

Odřené podpaží a další části těla

Odřít se můžou nejen bradavky, ale také jiné části na těle – podpaží, intimní části či vnitřní strana stehen jsou také hojně vyskytující se potíže. Platí pro to v podstatě stejné tipy jako pro prevenci odřených bradavek – nejlépe tato místa zalepit či namazat vazelínou a zvolit vhodný materiál. O odřená místa se pak starejte také tak – uklidňující mastí proti opruzeninám.

Bolest prsou při běhu

Neposlední nepříjemností spojenou s během je bolest prsou u žen. V závislosti na ženském cyklu jsou prsa různě citlivá, a tak může být běh v některých dnech skutečně nepříjemný. Řešením je těsná sportovní podprsenka s minimem prostoru pro ňadra. Inspirovat se můžete například zde.

 

Přejeme vám spoustu bezproblémových kilometrů!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Odřené bradavky při běhu a další potíže s prsy. Co pomůže?