Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běžecká podprsenka. Vybírejte silnou oporu a pohodlí

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

15. 1. 2018

Když je řeč o ženách a sportu, podprsenka, která udrží vše na svém místě, patří mezi nejdůležitější vybavení. Co všechno musí běžecká podprsenka splnit, abychom si ji zamilovaly?

O běžeckých podprsenkách se mluví hlavně ve spojitosti s větším poprsím. Není ale podmínkou, že pouze ty obdařenější z nás se musí výběrem zaobírat – naopak. Správně zvolená podprsenka nás udrží v pohodlí, a ještě u toho budeme vypadat skvěle.

Běžecká podprsenka – nejlepší je pro každou jiná

Už jsem potkala desítky běžkyň, které nosí na běh dvě podprsenky na sobě, aby ňadra při běhu zůstala na svém místě nebo se pohupovala jen minimálně. To ale není potřeba! Stačí vybrat tu správnou, která odvede skvělou práci, a ještě se v ní budete cítit skvěle.

Výběr sportovní podprsenky je sice stěžejní pro všechny běžkyně, pravdou ale je, že každá od tohoto kousku výbavy budeme požadovat něco trochu jiného. Běžecká podprsenka pro větší poprsí bude samozřejmě potřebovat mít dostatečně silnou podporu a holky s menšími vnadami budou chtít naopak možná trochu přidat pomocí výztuhy či vycpávek. Jedno je ale jasné: vybírejte podprsenku, která má označení silná opora (může být označena anglicky jako high support), nikdy ne slabá ani střední: tyto dva typy se hodí spíše na pilates nebo jógu.

Některým ženám vyhovuje podprsenka s nastavitelnými ramínky a zapínáním, jiné volí podprsenku, která se přetahuje přes hlavu a je bezešvá a bez zapínání. Pojďme si představit nejdůležitější požadavky, které by ta vaše měla splňovat.

Běžecká podprsenka – materiál

Podprsenka ze syntetického, funkčního materiálu, je lepší než bavlněná, protože odvádí pot, a tak nás udrží v suchu. Hledejte označení Coolmax: jedná se o polyesterová vlákna se speciálním průřezem, která jsou díky miniaturním kanálkům prodyšná a udrží nás v maximálním komfortu i při náročném závodu díky tomu, že nesáknou pot, ale odvádí ho kanálky směrem od těla, kde se následně odpaří.

Technologie coolmax také pomáhá ochladit tělo v horkém počasí. Investice do podprsenky z funkčního materiálu se vyplatí: za funkční materiál zaplatíte zhruba 800-1200 Kč, sucho a pohodlí bude k nezaplacení.

Syntetické materiály mohou být také ošetřeny antibakteriální příměsí, jejich označení potom bývá AG nebo sanitized. Tyto složky mohou být například s přídavkem stříbra, které zabraňuje tvorbě mikroorganismů, a tak se nemusíte bát plísní. Na toto prádlo vsaďte hlavně při delších bězích, intervalech nebo při trénincích kopců, u kterých se hodně zapotíte.

Bezešvá a pohodlná

Podprsenku si vždy vyzkoušejte, je to kus výbavy, který bude v přímém kontaktu s vaší kůží, a tak je třeba vybírat pozorně. Sportovní podprsenky se vyrábějí buď zcela hladké –  bezešvé, nebo jsou sešité zvenku, tak, aby švy nikde nedřely. Dejte pozor hlavně na švy v oblasti podpaží, ať už jsou zvenku nebo zevnitř, pokud je cítíte už při obléknutí v kabince, co teprve potom nepohodlí a odření oblasti pod podpažím či na ramenech při běhu.

Běžecká podprsenka – velikost

Některé sportovní podprsenky jsou značené stejně, jako podprsenky klasické, tedy pomocí objemu hrudníku a hloubky košíčku. Tady se vyplatí znát svoji velikost a při výběru se jí držet. Jiní výrobci značí podprsenky jednoduše pomocí konfekční velikosti, např. 38 či 44, anebo pomocí písmen: XS, S, M, L, XL, XXL.

Jak zjistit tu správnou, pokud si nejsme jisté anebo se naše velikost nedávnou změnila? Jednoduše vezměte do kabinky tři kusy od každé: tu, o které si myslíte, že je ta vaše, a potom o číslo menší a o číslo větší. Tak vše odzkoušíte a budete mít jasno.

Jak správně vybrat běžeckou podprsenku

Do kabinky vezměte vždy pár kousků od stejného typu, ať vyzkoušíte správnou velikost. Nejdříve se přesvědčte, jestli vám vybraný kousek sedí: neměly by vylézat faldíky, protože v těchto místech vás podprsenka při běhu může dřít. Zajímat vás bude také spodní lem: vsuňte pod něj po celém objemu dva prsty, pokud se vejdou a nic nepřebývá, velikost je správná.

Běhání a výživa. Vsaďte na kvalitní sacharidy a dostatek minerálů

Některé podprsenky mají ve spodním lemu integrovaný silikonový proužek, který přilne k tělu, a tak se na hrudníku nic nehne, což je přesně to, co hledáte. Zkontrolujte ramínka: pro běh jsou lepší spíše ta široká, která se nedají posouvat, tak bude hmotnost vašich vnad lépe rozložená. Pokud máte menší prsa a chcete naopak něco přidat, směle vyberte podprsenku s měkkými vycpávkami.

Testujte pohybem

V kabince samozřejmě nebudete jen tak stát a porovnávat, jestli se barva podprsenky hodí ke zbytku vašeho oblečení, ale taky si budete chtít trochu zaskákat, kroužit rameny, napodobit běh apod., abyste si tak představily, jak se bude podprsenka chovat při pohybu.

Běžecká podprsenka – jak dlouho vydrží?

Podprsenku, kterou jste si koupily na běh, můžete používat také na rychlejší aerobní aktivity, jako je zumba nebo funkční trénink. Nejlepší je prát ji jemně v ruce po každém použití, tak se vyvarujete nepříjemného zápachu, který se může v materiálu udržet po dlouhou dobu. V pračce perte sportovní materiály ždy odděleně, pomocí speciálního pracího prášku na sportovní oblečení, nepřidávejte aviváž (snižuje funkčnost vláken) a perte na 40 stupňů anebo ručně pomocí teplé vody a trochy prášku.

Běžecké doplňky. Vybavení, co vám nesmí chybět

Kdy je čas náš oblíbený kousek vyměnit? Pouze tehdy, když už nesedí tak, jako dřív, když začne odstávat a ztratí pružnost. Kvalitní podprsenka by měla, při šetrném praní, vydržet zhruba 2 roky nebo více. Samozřejmě záleží také na četnosti používání. Tip: nakupte dvě podprsenky najednou, tak vám obě dvě vydrží delší dobu, protože je budete střídat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běžecká podprsenka. Vybírejte silnou oporu a pohodlí