Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Píchání v boku při běhu. Proč se nám děje a jak mu předcházet?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

11. 1. 2021

Píchání v boku se čas od času objeví u každého člověka, i běžci s ním mají někdy problém. Objevuje se v bocích často ihned po vyběhnutí a leckdy dokáže trénink i náladu pořádně zkazit. Ukážeme si, v čem je nejčastější příčina, jak píchání v boku předcházet a také, jak se s ním rychle vypořádat, když už se objeví.

Kde se bolest bere?

Existuje více výkladů této bolesti, např. že píchání v boku se objevuje kvůli otřesům vnitřních orgánů. Nicméně nejčastějším a nejvíce přijímaným vysvětlením je nedostatečná funkce bránice a pobřišnice, způsobená vyšší zátěží, která je na ně kladena. Bránice totiž při sportu vyžaduje větší přísun kyslíku než v klidovém stavu, často tudíž dochází k nedokrvení a nedostatku kyslíku a vápníku. To se projevuje křečí, laicky nazývanou „pícháním v boku“, nejčastěji v pravém boku pod žebry. Situaci pak nepomáhá ani nestrávená strava v žaludku a nesprávné dýchací návyky, jež si mnozí osvojili.

Co dělat, abychom nepříjemnosti předešli?

Jedná se o několik rad, které vám pomůžou šanci výskytu této nepříjemnosti zmenšit. Jsou jimi jednoduché úkony a návyky:

  • Absolutním základem je naučit se pravidelně a správně dýchat, tzv. do bránice, a praktikovat to vědomě při každém tréninku.
  • Alespoň 1,5 hodiny před během nejezte, vyhněte se hlavně konzumaci tučných a těžkých jídel.
  • Před každým výběhem se rozcvičte a tělo zahřejte alespoň tříminutovou rychlou chůzí.
  • Při každé pohybové aktivitě, a zejména pak při běhu, myslete na správné držení těla.
  • Pokud při běhu pijete, mějte na mysli, že velké množství tekutin vypité najednou nadýmá žaludek. Volte tudíž menší množství, ale častěji.
  • Posilujte svaly v okolí trupu.

Jak případně zakročit?

Jste na trase pouze několik málo vteřin či minut, těšíte se na kvalitní trénink, ale náhlé píchání v boku vám kazí vaši radost a plány? Co teď? Je tu i jiné řešení než se otočit a vrátit se domů.

Když už se bolest objeví, jednejte okamžitě:

  1. Zvolněte tempo nebo přejděte do chůze, v případě akutní bolesti klidně zastavte.
  2. Zhluboka dýchejte, prodýchejte okolí bránice a celého břicha.
  3. Případně protahujte do dálky ruku na té straně, odkud bolest vychází.
  4. Po chvilce by se mělo vše vrátit do pořádku, poté přejděte do rychlejší chůze a postupně se dostaňte zpět do běžeckého, ovšem raději pomalejšího, tempa.

Zatlačení na místo, odkud bolest vychází, sice krátkodobě pomůže a na pár vteřin vám skutečně uleví, ale nevyřeší se tím nastalý problém.

Může vás uklidnit i fakt, že tato nepříjemnost naštěstí nemá vážné důsledky, promítne se pravděpodobně tedy jen do vaší nálady. Provádějte preventivní úkony a zajistěte si tak maximální radost z pohybu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Píchání v boku při běhu. Proč se nám děje a jak mu předcházet?