Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

5 rychlých předtréninkových jídel – jednoduché recepty na kvalitní palivo

Kateřina Machová

Kateřina Machová

26. 7. 2022

Pociťujete před tréninkem hlad, ale zároveň se nechcete “zaplácnout” a být tak při tréninku neschopní řádného pohybu? Proč spousty sportovců pojídají před výkony banány? A jak si pokrm vhodný před tréninkem připravit z běžných surovin a doslova za pár vteřin? To vše v tomto článku.

Alfa omega předtréninkového času

Ještě než se vrhneme na předtreninková jídla, je zapotřebí zmínit důležitost dodržování pitného režimu. Aby vaše tělo (čti: svaly a buňky) fungovaly optimálně, je zapotřebí udržovat organismus hydratovaný. Předejdete tím kromě jiného i dehydrataci či únavě vedoucí až ke zbytečným úrazům. Před tréninkem, v jeho průběhu, i po něm pijte ideálně neslazenou vodu, případně doplňte o iontové nápoje. V rámci nápojů je důležitý hlavně jejich dostatek. Pokud jde o jídlo, snažte se dodržovat odstup minimálně 30-45 min před tréninkem. V rámci následujících receptů bude uveden i optimální odstup od sportovní aktivity. Celkově jde o pokrmy, které jsou bohaté na sacharidy, ať už komplexní či jednoduché, které rychle dodají sílu a energii. Na škodu není ani přidání bílkovin, těch lehce stravitelných, co nezatíží žaludek. Na tuky v tomto případě spíše zapomeňte, jejich vysoké množství před tréninkem opět zatěžuje žaludek.

Banánové smoothie dodá energii před i po tréninku. Vyzkoušejte snadné recepty

Smoothie trochu jinak

A jsme u notoricky známého banánu před tréninkem… Proč ho tedy sportovci konzumují tak často pře závody? Jde o to, že banán obsahuje vysoký podíl cukrů, které dodávají bleskovou energii, zároveň však dodá i potřebné minerály, například draslík. Ten se postará o absenci křečí při sportu. Tentokrát ho ale nevymícháte s tučným mlékem a deky cukru, jak je tomu v některých kavárnách.

Ingredience:

 • 1-2ks banánu
 • 5 lžic vloček (žitné či ovesné, celé)
 • 1 lžíce skořice
 • 1 lžíce kokosu
 • 150 ml vody
 • 10 g proteinu/30 g jogurtu bohatého na bílkoviny/30 g polotučného jogurtu
 • pro zlepšení chuti lze přidat 1 lžíci arašídového másla
 • v letních měsících můžete přidat i pár kostek ledu

Všechny suroviny rozmixujte ve smoothiemakeru do jemného chutného nápoje. Toto předtréninkové jídlo konzumujte klidně pouhých 45 min před startem.

„Fitnessácká klasika“

Notoricky známou je i verze předtréninkového jídla v podání rýže s kuřecím masem. A něco na tom je. Rýže zastoupí sacharidy nutné pro energii do cvičení, maso pak doplní nutné bílkoviny. Gramáž ponecháváme na zvážení jednotlivce.

Ingredience:

 • Rýže
 • Kuřecí prsa
 • Olej
 • Koření či bylinky

Porci lze udělat menší a opět přidat na závěr půl kousku ovoce pro rychlý cukr = rychlou energii. Nejste-li zastánce masa, maso jednoduše nahraďte tofu či dalšími alternativními  živočišnými produkty. Rýži ovšem zachovejte jako ideální zdroj paliva. Toto předtréninkové jídlo konzumujte nejlépe 90-120 min před startem.

Jak dlouho po jídle běhat. Kdy a co jíst před tréninkem

Školní svačina i před tréninkem

Vzpomínáte na školní léta, kdy jsme měli k svačině promazané chleby se salámem a sýrem uprostřed a kus ovoce či zeleniny k tomu? Tak přesně tohle byl téměř správný příklad předtréninkového jídla. Jen klasický chléb vyměňte za celozrnné/žitné pečivo, salám vyměňte za kvalitní vysokoprocentní šunku a sýr zvolte dle chuti, jen v menším množství. Máslo či mazací sýr ponechte, jen opět v menším množství. Kus zeleniny vyměňte za kus ovoce a je to! Toto předtréninkové jídlo konzumujte nejlépe 60 min před startem.

Předtréninková vajíčková pomazánka

Proč tato volba? Je to snadné. Vajíčka v kombinaci s bílkovinou a celozrnným pečivem obstarají všechny potřebné živiny.

Ingredience:

 • 3 nakrájená vajíčka uvařená natvrdo
 • 3 lžíce polotučného tvarohu
 • 1 lžíce ricotty
 • Sůl, pepř, pažitka, bylinky
 • Celozrnné pečivo/Knäckebroty

Toto předtréninkové jídlo navíc můžeš proměnit i v potréninkové – jednoduše přidáním například konzervovaného tuňáka do pomazánky či kvalitní šunky k tomu(zvýšíme tím obsah bílkovin) a doplnit proteinovým nápojem. Takovéto předtréninkové jídlo konzumujte nejlépe 90 min před startem.

Raw strava pro sportovce. Jak si sestavit jídelníček?

Rychlovka na závěr

A kdo má opravdu na spěch, nechť zařadí následující kombinaci.

Ingredience:

 • proteinová či raw tyčinka (zkontrolujte předem nutriční hodnoty)
 • proteinový nápoj (v takovém množství, ať nezatíží na cvičení žaludek)
 • 1 ks ovoce dle chuti

Popřípadě lze vždy sáhnout po instantní ovesné kaši, která je dochucená ovocem a obohacená o protein. Touto volbou nic nezkazíte.

Takovéto předtréninkové jídlo konzumujte nejlépe 45 min před startem.

Při přemýšlení nad svými tréninky je strava neoddělitelnou a velice důležitou součástí. Dopřejte svému tělu dostatek živin a energie před náročnou aktivitou a neodbijte ho jen tak něčím. Pamatujte, chcete po něm výsledky. A tělo funguje jako stroj – výkony podává pouze, pokud mu dodáváte kvalitní palivo.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

5 rychlých předtréninkových jídel – jednoduché recepty na kvalitní palivo