Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Únik moči při běhu trápí až třetinu běžců. Jak si s touto nepříjemností poradit?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

27. 1. 2021

Únik moči při pohybové aktivitě dávno není vzácně zastoupený jev. Dle studií tento problém postihuje v různé míře až třetinu sportovců, včetně těch mladých. Poradíme vám, jak úniku moči preventivně předcházet, popř. jak probíhá léčba.

Rozdělení inkontinence

Inkontinenci neboli nedobrovolný únik moči můžeme rozdělit do dvou skupin: stresová inkontinence a nutkavá inkontinence. Nutkavá inkontinence je ten stav, kdy cítíte potřebu jít močit, ale nestihnete to. Jedná se o náhlé nepříjemné stavy, kdy člověk nedokáže, či jen velice těžce, zareagovat na akutní potřebu. Stresová je ta, která často postihuje sportovce, často právě běžce.

Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

Stresová inkontinence a ti nejvíce ohrožení

Stresová inkontinence nemá co dělat se stresem, jaký skloňujeme denně ve spojitosti s duševní nepohodou či problémy. Jedná se o nedobrovolný únik moči způsobený tím, že je na močový měchýř vyvíjen abnormální tlak z dutiny břišní. K němu může docházet při otřesech při sportu, při zvedání těžkých předmětů, ale i při pouhém zakašlání, kýchnutí či smíchu. Běžci mohou daný problém pozorovat např. při sprintu či tvrdším běhu z kopce.

Do ohrožené skupiny patří hlavně ženy, které jsou po gynekologických operacích, po porodu, po menopauze či ty právě čekající potomka. Větší riziko mají i ženy s nadváhou.

Pánevní dno pod lupou

Mnoho lidí si nedokáže představit, kde pánevní dno je, k čemu je a jak přesně tuto oblast posílit. Je to logické, nejde o nám viditelnou oblast. Pánevní dno se skládá z mnoha částí, pro nás jsou nejznámějšími orgány močový měchýř a děloha. Jeho součástí je také téměř třicet svalů. Tento celek tvoří jakousi oporu dalším orgánům a pomáhá správnému postavení těla.

Problémy v této oblasti mohou kromě inkontinence vést i k horší schopnosti otěhotnět, k bolesti beder, bolestivé menstruaci, zhoršenému milostnému prožitku, ale i ke komplikovanému porodu.

Diastáza břišních svalů po porodu. Jaké má řešení a čím nás trápí?

Jak si pomoci?

Léčba již aktuálního problému probíhá jeho přiznáním sám sobě. Následně vyhledejte odborníka – gynekologa či lépe fyzioterapeuta. Ten ukáže a popíše svaly pánevního dna a vyšetří, jak jste tyto svaly schopni zapojovat. Může předepsat i cvičební pomůcky, které cvičení ještě zefektivní. Vaše pochybnosti, zda svaly, na které se soustředíte při cvičení, jsou opravdu svaly pánevního dna, tudíž zmizí a budete mít stoprocentní jistotu, že vše děláte správně.

Před běžeckou aktivitou si pomozte tak, že si těsně před vyběhnutím dojdete na toaletu a pokud cítíte diskomfort, udělejte si přestávku na vykonání potřeby i při běhu. Při běhu se snažte mít stažené svaly pánevního dna, což může ze začátku být těžké a nepříjemné, ale přinese to své ovoce. Při běhu můžete také použít tenkou vložku.

Prevence je klíč

Prevence je základ předcházení potížím všeho druhu. Zde je na místě zvláště, pokud patříte do rizikové skupiny. Náprava problému je vždy nepříjemnější než několik preventivních minut denně. Udělejte si tak z cviků na pánevní dno a okolní oblast rutinu. Výsledkem budou silnější svaly, pocit jistoty do dalších let a dokonce i sexuální požitek. Ze silného a zdravého pánevního dna se tudíž budete těšit ve více aspektech vašeho života.

Jak zpevnit pánevní dno. 15 minut cvičení zlepší vaše sexuální prožitky

Cviky na posílení

Zvolit můžete tzv. Kegelovy cviky, o kterých jste již jistě slyšeli. Je to soubor cviků založena na vnitřním stahu požadovaných svalů. Užitečná může být i tzv. Metoda Ludmily Mojžíšové, která neslouží pouze pro léčbu neplodnosti, ale skýtá i mnoho dalších benefitů pro pánevní dno.

Běhání při kojení. Na co si dát pozor?

Máte zkušenosti s cviky pro posílení pánevního dna? Které jsou vaše oblíbené a jaké vidíte přínosy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Únik moči při běhu trápí až třetinu běžců. Jak si s touto nepříjemností poradit?