Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Vytrvalostní běhání dětí. V jakém věku začít a jaké tréninky zvolit?

Rádi běháte a chcete svého koníčka sdílet se svým potomkem? Poradíme vám, jak dítě přivést k běhu, jakou zvolit techniku a co by mu mohlo naopak ublížit.

Dopřejte dětem zábavu

Dětí se velmi rády hýbou, a to zejména tehdy, pokud je ke sportu vedete. S jednotvárnými a nudnými činnostmi u nich však v žádném případě neuspějete. Místo monotónního běhání je proto důležité zaměřit se na běh dětí spojený s nějakou hrou a udělat ze sportu zábavu. Pokud jim připravíte zábavný program plný běhání a her, nebudete muset nikdy řešit otázku, jak zrychlit běh u dětí. Poběží totiž jako vítr a úplně zapomenou na to, že právě trénují.

Netlačte na pilu

Plánujete své dítě zasvětit do vytrvalostního běhání? Jděte na to velmi opatrně, protože dětské tělo je značně odlišné od toho dospělého. Děti jsou daleko citlivější na riziko přehřátí než vy, méně se potí a při činnostech, které je baví, zapomínají dostatečně doplňovat tekutiny.

Jak trénovat děti podle věku

Velkou výhodou je, že rychlost i koordinace pohybů se nejlépe trénuje a zlepšuje v dětském věku. Trénink by měl v každém případě odpovídat potřebám dětského těla. Ačkoliv mají děti silné srdce, které vydrží i dlouhodobou zátěž, jejich svaly nejsou ještě dostatečně vyvinuté a přetěžování tak může vyústit k vyčerpání organismu.

6 – 9 let

Pro mladší školáky je dobré střídat tempo a běh prokládat chůzí či úplným odpočinkem. Aby se děti nenudily, mohou si během tréninku házet nebo kopat míčem, skákat, běhat slalom mezi stromy, měnit rychlost, běhat pozadu nebo po vás opakovat různé pohyby a cviky. Skvěle na děti funguje i hudba, která je zaručeně rozptýlí. Myslete na to, že do 8 let věku by děti neměly najednou uběhnout více než 1 – 1,5 kilometru a trénink bohatě stačí v objemu 1 – 2x týdně.

Jak běhat s dětmi. Začněte trénovat hrou a motivací

10 – 13 let

Starší děti před pubertou mohou běhat častěji a také delší tratě. Neznamená to však, že byste je měli přetěžovat. Přílišné běhání snadno poškodí dětské klouby, které jsou v období růstu citlivé. Bohatě stačí, když dětem naplánujete běžecký trénink 2 – 3x týdně o délce maximálně 5 kilometrů. K běhání se doporučuje připojit i další pohybové aktivity, například míčové hry, lehkou atletiku, tanec apod. Díky tomu bude trénink dětí pestrý a běhání je nezačne nudit. V tomto věku je možné začít děti pomalu připravovat na vytrvalostní běhání. V žádném případě je ale do delšího běhu nenuťte.

13 – 17 let

V pubertálním věku už se může podoba tréninků výrazně změnit. Tělo vytváří více hormonů, které podporují tvorbu většího množství svalových vláken. Proto se můžete u těchto dětí věnovat více výdrži a vytrvalostnímu tréninku. I přesto je stále důležité mít pod kontrolou intenzitu i počet tréninků během týdně. Děti v pubertě jsou velmi citlivé na přetrénování. Ideální je, pokud dítě uběhne za týden nejvýše 40 kilometrů. Stále dítěti zpestřujte dlouhý běh s kratšími vzdálenostmi a sprinty.

Nelekejte se červeného obličeje

Při běhu některé děti rychle zčervenají a často tím vyděsí své rodiče. Není se ale čeho bát. Děti mají vyšší tělesnou teplotu a současně s tím i menší tvorbu potu než dospělí lidé. Kvůli tomu neodvádějí tak dobře pot a pod kůži se jim občas při sportu dostane více krve, která způsobuje právě červenou barvu obličeje.

Dítě potřebuje motivaci

Malé děti se učí nápodobou a inspiraci hledají v první řadě u svých rodičů. Když uvidí, že tatínek trénuje na závody a maminka se udržuje běháním v kondici, dostanou chuť se rodičům přiblížit. Děti z aktivních rodin si mnohem snáze začlení pohyb do každodenního života a nebudou chtít jen vysedávat u počítače. Pokud tedy chcete, aby vaši potomci sportovali, začněte u sebe a uvidíte, že je vlastně vůbec nebudete muset k pohybové aktivitě přemlouvat.

Dětské závody – běh na krátké či delší tratě?

Na dětský běžecký závod můžete svého potomka zapsat už pár týdnů od počátku vašich společných tréninků. Důležitá je však délka závodu. Jedná-li se o první závod, nejlépe uděláte, pokud zvolíte trasu 400 m, 500 m nebo nejvýše 800 m. Budete mít jistotu, že dítě závod zvládne doběhnout a nebude ze svého výkonu zklamané. Uvidíte, že všechny věci kolem závodu, jako je startovní číslo, časomíra a proběhnutí cílovou páskou, dítě ještě více namotivuje a podpoří jeho chuť dál pokračovat.

Disciplíny v atletice. Znáte všechny běžecké závody a jakými aktivitami je můžete doplnit

Proč by děti neměly běhat dlouhé tratě?

Lékaři se shodují na tom, že pro děti mladší 11 let nejsou vhodné tratě delší než 5 kilometrů. Děti mají díky nízké hmotnosti sice přirozený vytrvalostní potenciál, ale na druhou stranu mají nedostatečnou aerobní kapacitu. Proto je nejprve potřeba, aby se dovršil proces růstu, než tělo vystavíte dlouhým a náročným tréninkům.

Jestliže se křehké dětské tělo vystaví přílišné zátěži, může dojít k poškození kostí, vazů i kloubů. Jakmile se něco takového stane v době, kdy ještě není vývin organismu v konečné fázi, může se navíc předčasně ukončit růst kostí. Z toho důvodu je lepší nechat dítě nejprve dokončit přirozený vývoj a teprve poté ho zapojit do dlouhých vytrvalostních běhů.

Běžecká abeceda pro děti

Před každým tréninkem by se dítě mělo dostatečně protáhnout a po tréninku zase získat čas na regeneraci organismu. Díky běžecké abecedě zjistí, jak vypadá správná technika běhu u dětí a ještě si zlepší pohybovou koordinaci. Běžecká abeceda pro děti se příliš neliší od té klasické. Zahrnuje několik základních cviků, jako je lifting, skipping, zakopávání, odrazy, běh pozpátku a běh stranou.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Vytrvalostní běhání dětí. V jakém věku začít a jaké tréninky zvolit?