Sporttester neboli běžecké hodinky jsou ideálním pomocníkem pro poznání svého běhu. Kontrolují naši tepovou frekvenci a dokáží porovnat jednotlivé tréninky. Na paty ale sportovním měřičům šlapou chytré aplikace.
Jaké jsou výhody běžeckých hodinek a proč s nimi běhat?
Proč běhat se sporttesterem
Běžecké hodinky jsou pro vás při běhu jakýmsi vodítkem, které vám ukazuje, jak běžíte. Sporttester pozná, jak rychle běžíte, a měří váš tep. Navíc díky gps sleduje uběhnutou vzdálenost a spálené kalorie.
Měření tepu (může být pomocí hrudního pásu, který je díky bluetooth propojen s hodinkami na zápěstí, anebo pomocí přímého měření na zápěstí) vám umožňuje trénovat podle svojí tepové frekvence, což je pro trénink skvělé zvlášť, pokud máte konkrétní cíl anebo se snažíte při běhu zhubnout. Je ale třeba předem znát svoje důležité hodnoty, jako je maximální a klidová tepovka.
Nejlepší hodinky na běhání
Vybírat můžeme z množství chytrých sporttesterů, které dokáží analyzovat naše tréninky, mají vestavěné různé zajímavé funkce, jako je výškoměr anebo gps navigace a využijete je i pro plavání, jízdu na kole anebo další fitness aktivity.
Běžecké hodinky garmin nebo suunto jsou těmi nejvyhledávanějšími a mají opravdu vychytané funkce pro sledování tréninků a porovnání mezi jednotlivými výběhy. To vám zaručí běh přesně podle plánu, při kterém se nebudete flákat, ani přepínat. Dalšími kvalitními zařízeními s gps jsou například běžecké hodinky tomtom nebo sporttester nike.
Běžecké hodinky vs. aplikace na běhání
Potřebujeme ale běžecké hodinky pro běh? Měřit tep pomocí propojení hrudního pásu totiž dnes umí i některé běžecké aplikace pro chytré telefony. Aplikace, ať už verze zdarma či placené, dokáží vyhodnotit množství ukazatelů ve vašem tréninku, stejně jako běžecké hodinky.
Ačkoliv lze v případě běžeckých hodinek vybrat z množství kategorií dle funkcí a zaměření běžce, investice do GPS běžeckých hodinek je poměrně vysoká – další faktor hrající ve prospěch běžeckých aplikací v mobilu.
Běžecké hodinky – kdy (už) je nepotřebujete
Běžecký sporttester je skvělým pomocníkem především v běžeckých začátcích. Ukáže hodnoty, kterými je potřeba se řídit a nenechá nás přepálit trénink. Kdykoliv se naše hodnota tepu přehoupne přes tu pro běh požadovanou, hodinky nás upozorní a my je nejspíš poslechneme a zpomalíme. Tak se postupem času naučíme korigovat svoje tempo, abychom běželi podle tepovky a korigovali svoji rychlost.
A potom už hodinky můžeme s radostí odložit, protože dokážeme vnímat, jak se zhruba cítíme, při které tepové frekvenci – díky pozorování vlastního dýchání. Hurá! Poznali jsme svoje tělo a běháme tzv. pocitově. Přesto je dobré čas od času hodinky nebo aplikaci v telefonu zapnout při trénincích, abychom prověřili, že stále svému běhu rozumíme.