Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Bolest stehen při běhu. Příčiny úrazů a správná léčba

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

13. 1. 2018

Úrazy stehen nejsou u běžců, na rozdíl od úrazů kolene a Achillovy šlachy, tolik časté, ale vyskytnout se mohou. Bolest stehen při běhu či po běhu má různé příčiny: kromě křečí se může jednat o natržení či úplné přetržení stehenního svalu. Jaká je léčba zranění stehen? 

Cítíte bolest v části stehna i po doběhnutí? Může se jednat o natržení stehenního svalu.

Bolest stehen při běhu – natažení vs. křeč

Když řekneme, že jsme si natáhli sval, kolegové běžci chápavě přikývnou, protože vědí, o co se jedná. Ve skutečnosti ale natažený sval jako odborný termín neexistuje. Může se jednat buď o křeč nebo rupturu (natržení či přetržení) svalu. Svalová křeč se projevuje bolestivým nebo minimálně nepříjemným napnutím svalu, které trvá několik vteřin či minut.

Křeče ve stehnech – příčiny

  • nedostatečné rozcvičení (svaly nejsou před zátěží zahřáté)
  • nadměrná zátěž
  • nedostatečná hydratace organismu
  • nedostatek minerálů (vápník, hořčík, sodík, železo)

Oproti křeči je ruptura svalu o poznání bolestivější a vyžaduje lékařské ošetření. Specialista doporučí nejlepší léčbu a cvičení pro nápravu trhlin ve svalu.

Natržení (přetržení) stehenního svalu – příčiny

  • nedostatečné rozcvičení před zátěží
  • dlouhodobé přetěžování
  • nerespektování bolesti
  • úrazy (hlavně při kolektivních sportech či překážkovém běhu)
  • degenerativní choroby a stárnutí organismu

Bolest stehen při běhu – trhliny svalů

Natažení stehenního svalu poznáte podle prudké bolesti, která přichází při nebo po intenzivním tréninku, především, když jsou stehenní svaly zatíženy nerovnoměrně. Při běhu se o to může zasadit také nesprávný běžecký styl, při kterém se pohybujeme nekoordinovaně a dochází tak k nestejnoměrnému namáhání. Ukažme si jednotlivé stupně zranění, způsobených trhlinami ve stehenním svalu.

Bolest stehen při běhu – stádia zranění svalu

Trhliny stehenních svalů se dělí do 3 fází podle průběhu. Druhé a třetí fázi se můžete vyhnout, pokud dodržíte správný postup léčby už v první fázi zranění.

1. fáze – distenze (natažení) svalu

Už první fáze zmíněná výše, která se obejde bez větších lékařských zásahů, je značně bolestivá a rozhodně byste ji neměli ignorovat – zde se jedná o tzv. distenzi svalu, při které není poškozena funkce svalu, ale vyskytují se drobné trhliny.

2. fáze – částečná ruptura svalu

Zde dohází k částečnému přetržení svalu, a kromě příznaků první fáze dochází k výskytu hematomu a otoku. Zde už je nutné zafixování sádrou a poté ortézou. Tréninky je tady nutné úplně vynechat. Návrat k aktivitě je možný, až když necítíte žádnou bolest při maximální kontrakci stehenního svalu.

3. fáze – ruptura svalu

3. fáze znamená úplné přetržení stehenního svalu a často je třeba operační léčba. Poté je sval fixovaný na zhruba měsíc a půl ortézou a lékař doporučí vhodnou rehabilitaci.

Trhliny stehenních svalů (1. fáze zranění) – léčba

Jakmile ucítíte při tréninku soustavnou a silnou bolest ve stehenním svalu, ukončete aktivitu. Doma nejdříve ledujte, nejlépe 15 minut každou hodinu. Sval neprotahuje a nezkoušejte rozhýbat, mohli byste stav zhoršit.

Postiženou oblast stáhněte prvních několik dní kompresním obinadlem a několikrát za den mažte chladivým gelem a gelem s antirevmatiky (např. Ibalgin gel). Při sezení nebo spánku umisťujte nohu do výšky pomocí polštáře a co nejdříve navštivte lékaře, který potvrdí diagnostiku a může předepsat magnetoterapii, fokusovanou rázovou vlnu a další způsoby léčby.

Po 2-3 dnech od zranění můžete zahájit jemné cvičení s vlastní vahou (např. běžecká jóga) jen do slabší bolesti a po úplném odeznění bolestí stehenního svalu můžete začít znovu běhat. Pamatujte na důkladné rozehřátí svalů několikaminutovým klusem, poté zařaďte protažení svalů a až potom se dejte do samotného běžeckého tréninku.

Bolest třísel po běhu i při běhu

Kromě bolesti stehen se běžci, bruslaři nebo hokejisté často setkají s bolestí třísel. V oblasti třísel se upínají abduktory-přitahovače stehen, které se při prudkých odtaženích a přitaženích mohou “natáhnout”. To se projeví bolestivostí v místě stydké kosti a může dojít i k otoku. Při tomto zranění se opět, jako v případě ruptur stehenního svalu, tvoří trhlinky.

Natažení třísel – léčba a prevence

I tady je třeba zmrazit tréninky aspoň na pár týdnů a první den, kdy cítíte bolest, ledovat oblast každou hodinu. Rychlému ústupu otoku pomůžete použitím gelů s antirevmatiky (Ibalgin gel) či s obsahem chladivého kafru.

Běhání a kolena. Jak běhat a neničit si kolenní klouby

Léčbu nepodceňujte – nedoléčením zranění si můžete přivodit chronické poškození třísel, které je složité na léčení a může znamenat nutnost ukončení sportovních aktivit.

Příčinou natažení třísel může být nesprávná technika běhu, především nechávání pohybu na nohách a nezapojení tzv. core – středu těla. Střed těla můžete posílit speciálními cviky a při běhu vylepšíte svůj postoj i techniku správným dýcháním do břicha.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Bolest stehen při běhu. Příčiny úrazů a správná léčba