Rozhodli jste se začít s běžeckým tréninkem. Jak často běhat, aby byl trénink efektivní a vy jste se neustále zlepšovali? Ani dvakrát do týdne, ani každý den – najděte ideální počet týdenních tréninků.
Dvakrát do týdne je málo a vaše výkony to příliš neovlivní. Trénink každý den je ale přímá cesta k fyzickému vyčerpání.
Jak často běhat
Každý máme jinou pracovní rutinu, rodinu, další povinnosti. Běžecký trénink by nás neměl omezovat při ostatních aktivitách, ale rozhodně by také neměl být posouván na později, protože nám do běhání ´´něco vlezlo´´.
Ideální je běhat třikrát týdně nebo vícekrát. Pokud začínáte s během (nebo jakoukoliv jinou sportovní aktivitou) a očekáváte zlepšení kondice, je potřeba běhat 4 dny v týdnu. Na udržení kondice potom stačí běhat tři dny v týdnu.
Pokud budeme na začátku provádět méně, než 4 tréninky týdně, naše tělo bude každý týden začínat od nuly. Naopak díky pravidelnému tréninku si náš organismus po pár týdnech zvykne a vy se budete při běhání cítit dobře a bude vás bavit.
Pro test fyzické kondice nemusíte navštívit specializované pracoviště. Jednoduché tipy, jak na to!
Hranici čtyř tréninků týdně překračujte jen výjimečně. Pokud budete trénovat pětkrát do týdně běh, nebo dokonce všechny dny v týdnu, vaše tělo se za krátkou dobu začne vzpouzet a protestovat ztrátou zájmu o běh a únavou. Nechte si tedy běh jen na některé dny v týdnu a těšte se na ně.
Odpočinkové dny vs. nicnedělání
Také platí, že v odpočinkových (volných) dnech nemusíte zrovna sedět na gauči a ládovat se brambůrkami, protože jste včera běželi, a zítra poběžíte zase. I když zrovna netrénujete s měřičem času a tempa, vyražte na čerstvý vzduch a protáhněte tělo.
Pokud je venku ošklivé počasí, vyrazte do posilovny. Pokud děláte i jiný sport, než běh, v těchto dnech je pro něj ideální čas – kolo, brusle, běžky, plávání…vyzkoušejte i běžeckou jógu, která uvolní vaše svaly a uklidní mysl.
Běhání 4 dny v týdnu – za jak dlouho se zlepšíte
Při 4 běžeckých trénincích týdně budete vidět zlepšení kondice (zvýšení vyrtvalosti, úbytek na váze a mírné zryhlení) po 2 měsících. Tak můžete například uběhnout svůj první 5 km závod úplně v pohodě a v hezkém čase 30 minut. Vyzkoušejte náš tréninkový plán pro začátečníky.
Co vám pravidelný trénink přinese
Kromě zlepšení kondice a případného úbytku tělesné váhy (pozor na sladkosti jako odměny po tréninku) můžete také sami sebe považovat za disciplinovaného člověka – dokážete něco dělat pravidelně, máte sami se sebou dohodu, kterou dodržujete. To zlepší váš vztah k sobě samému a svému tělu.
Pravidelným výběhem také získáte představu o svých limitech a nejspíš si dáte cíl, o který budete usilovat – například za rok uběhnout půlmaraton.
Běhání je výborný koníček, protože nic nestojí (občas jen pár minut přemlouvání) a přináší vám nový pohled na svět i nové kamarády. Dnes začíná běhat kde kdo, ale jen opravdu odhodlaní jedinci u běhu vydrží pár nebo pár desítek let. A někdy se z kondičního běhání stane láska na celý život.
Přejeme vám mnoho běžeckých úspěchů, a ať se běhání stane součástí vašeho života, třeba na pár let anebo napořád.