Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak získat vůli běhat a udržet si motivaci

Redakce

Redakce

16. 4. 2018

Jedno nadšené vyběhnutí na pár metrů z nás ještě běžce nedělá. Říká se, že začít znamená polovinu úspěchu – a také ano, ale ještě stále je tu ta druhá polovina. A její nejkritičtějším bodem je: vytrvat. Jak to tedy udělat, abychom běhat nejen začali, ale i vydrželi?

Jasně si stanovte cíle a plán

Není efektivní říci si, že „prostě začnu běhat“ a za chvíli budu v perfektní formě. Mnohem slibnější je, zaprvé, jasně si stanovit za jak dlouho a čeho chci dosáhnout – například že budu celý měsíc chodit dvakrát týdně běhat a na konci měsíce uběhnu v kuse třeba kilometr. Cíl by měl být definovaný co nejpřesněji. A zadruhé si sestavte plán, kterým k cíli dojdete. Tajemstvím k úspěchu je i zde přesnost: řekněte si, kdy chcete chodit běhat; kam, na jak dlouho, co a jak budete před nebo po běhu jíst …

Cíle ani plán si ovšem nestanovujte příliš náročný – to vás pouze odradí, i když budete mít ze začátku pár dní pocit, že to zvládnete. Motivace však bude postupně slábnout a u příliš náročného režimu vydržíte s menší pravděpodobností než u vidiny dosažitelného cíle s postupnými kroky vpřed. Můžete třeba začít pouze s dvěma běhy týdně – tak se vám bude vstávat poměrně snadno, protože si vždy můžete říci, že pět dní v týdnu si můžete dát oddych.

Jak často běhat. Stačí 4 dny v týdnu?

Dejte si nad sebe dohled

Důležitá je pravidelnost a dodržování stanoveného plánu. Jenže všichni víme, jak lehké je si říci, že jen pro tentokrát vynecháme; a jak si za měsíc vzpomeneme, že jsme vlastně chtěli začít běhat. Různým lidem jde sebekontrola různě dobře nebo špatně. Pokud víte, že síla vůle nepatří mezi vaše nejsilnější stránky, dopřejte si dohled zvenčí – začněte běhat s kamarádem, partnerem nebo se přidejte k běžecké skupině – stačí trochu pohledat na internetu, skupinové běhání je velmi rozšířené.

Nechte se inspirovat jinými běžci

Internet dnes vládne světu, tak toho využijte pro vlastní prospěch – na síti najdete nepřeberné množství článků a tipů, stejně jako konkrétní programy běhu. Tím je například velmi vydařený program C25K, který vás při jeho následování dovede k uběhnutí 5 kilometrů nebo 30 minut za devět týdnů (odtud název C25K – from couch to 25 kilometres; z gauče k 25 kilometrům). Internetové rady běžců ale berte také s rezervou – někdo vám třeba řekne, že zaručeně pomůže spát v běžeckém oblečení, neboť po probuzení se k vyběhnutí spíše přimějeme. Inu, na někoho to možná zabírat bude, někdo se ale možná jen špatně vyspí.

Dejte běhání smysl

Každou chvíli se běhá pro dobrou věc – proti rakovině, pro lepší životní prostředí, na podporu nemocných dětí… Pro udržení motivace k běhání to může být velmi prospěšné, neboť vaše odhodlání běhat ještě podpoříte tím, že budeme sportovat s myšlenkou na něco, čemu věříte. Je ale samozřejmě třeba vybrat si podporu něčeho, co vám skutečně přijde smysluplné.

Nejděte si svůj ideální režim

Někdo vám řekne, že není nad ranní běhání; někdo jiný, že nejraději běhá večer a další, že nejpříjemnější je samozřejmě jít se proběhnout po práci. Jednoznačná odpověď na to, co je nejlepší, neexistuje. Každý z nás je totiž fyziologicky nastavený jinak, a tudíž mu bude vyhovovat pro běh jiná denní doba, prostředí, délka nebo rychlost. Ze začátku můžete zkoušet různé alternativy a zjišťovat, která vám nejvíce vyhovuje. Je ale dobré dát každé variantě nějaký čas, protože tělu nějakou dobu trvá, než si na nový režim zvykne – nejtěžší je zvyknout si na běhání ranní, adaptace může tělu trvat i měsíc. Mějte tedy trpělivost.

K čemu je dobrý běh. 9 důvodů, proč začít a vytrvat

Buďte připraveni vyběhnout

V běžeckém úboru sice spát nemusíte, ale určitě je dobré připravit si věcí na běhání dopředu – večer, pokud chcete vyběhnout ráno, ráno, pokud se na běh chystáte po práci. V případě ranního běhání si nastavte budík tak, abyste se pro jeho vypnutí museli zvednout; pokud máme budík v posteli nebo blízko u ní, lehce ho jen v polospánku utišíme a zase pokojně usneme.

Seďte méně!

S životním stylem souvisí i neblahý fakt, že většina z nás téměř celý den v práci sedí – až osm hodin zíráme denně do počítače a skoro se přitom nepohneme. Podle výzkumu americké Mayo Clinik však ničí šesti- až sedmi-hodinové sezení denně naši kondici tak, že k jejímu napravení bychom potřebovali hodinu běhání každý den. Krom samotného běhu tedy zkuste prolomit tuto sedací katastrofu i během pracovních dnů – neobědvejte u pracovního stolu, pravidelně se od stolu zvedejte a v nejlepším případě si dopřejte i pár cviků – například cvičební program KB5 nabízí krátký soubor cvičení pro tyto příležitosti nazvaný přiléhavě „KanclFit“.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak získat vůli běhat a udržet si motivaci