Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Závislost na běhání. Krátký dotazník, který vám odhalí, jak na tom jste!

Kateřina Machová

Kateřina Machová

25. 11. 2020

Běh je trendy. Spalují se při něm kalorie, zvyšuje se fyzická výkonnost a prospívá psychice. Dělá zkrátka dobře na těle i na duši. Kde je ale hranice mezi koníčkem a závislostí? A kdy nás může takováto závislost negativně ovlivňovat?

 Běhá dneska kdekdo. Při cestě městem či přírodou potkáte jistě nějakého běžce se sluchátky v uších, který právě funěním zdolává svoji trasu, ve svém okolí jistě máte někoho, kdo nehledě
na počasí a roční období nazouvá tenisky a vybíhá. Také sociální sítě jsou plné sportovních příspěvků, mezi nimiž mají běžecké zážitky, úspěchy či doporučení své místo. Podle americké Sports & Fitness Industry Association dosahoval počet běžců v USA v roce 2017 padesáti milionů. Podle novějších studií je počet běžců na celém světě až šest set dvacet milionů. Z běhání se zkrátka znovu stal trend, který postupně dobyl celý svět.

Miluj to, nebo to nenáviď

Fráze „Love it or hate it“ – „Miluj to, nebo to nenáviď“ zde opravdu má své místo a asi stejně jasně rozděleny jsou i oba tábory odpůrců a milovníků běhu. V případě odpůrců se jedná o zatvrzelé odpůrce, kteří nejsou schopni pochopit, JAK PROBOHA může někdo za parných letních odpolední, sychravých podzimních večerů či za mrazivých zimních dnů dobrovolně skočit do nepříjemně obepnutého běžeckého oděvu, uvázat si tenisky a vyrazit vstříc pocení, zhoršenému dýchání a pocitu na umření, a co víc – ještě tuto činnost mít rád. Tito odpůrci většinou zůstanou ve své nelibosti zatvrzelí, a pokud vůbec někdy vyrazí běhat (a dobíhání tramvaje se nepočítá!), bude to nejspíše z donucení např. z chtíče zbavit se svého nově narostlého tukového polštářku.

Pak jsou tu milovníci běhu. Ti jsou do této aktivity zapálení, pravidelně běhají ať se děje, co se děje, rádi se tím udržují v kondici, třídí si při tom myšlenky či dosahují dalších a dalších cílů. Odměnou jsou pro ně vyplavené endorfiny – hormony štěstí – které se pro ně stávají nedílnou a krásnou součástí běhu, ale mohou se těšit například i lepší fyzičce a větší duševní pohodě.

Jak často běhat. Stačí 4 dny v týdnu?

Tenká hranice

Jak to bývá i s dalšími aktivitami, i tato, ačkoli to zní paradoxně, se může poměrně brzy stát nebezpečnou závislostí. Člověk si velmi brzy dokáže na pravidelný běh a zvyšování cílů zvyknout. Může se mu líbit i to, jak se jeho postava vlivem běhání mění k lepšímu, jak při běhu může „utéct“
od svých myšlenek, které ho trápí. Může si ale i zvyknout na pravidelný pocit štěstí, který se při této aktivitě dostavuje. Při vynechání tréninku z různých důvodů pak ale často přicházejí pocity výčitek, zklamání či frustrace. Je třeba si uvědomit, že takovýto stav již není zdravý.

Úskalím této závislosti je i přetěžování se, kdy tělo takové množství náporu nezvládá a je přetrénováno, což může zcela jednoduše vést ke zranění, které se nemusí léčit vůbec dobře. I zde platí zlaté „všeho s mírou“.

Jako důkaz, jak je na tom svět se závislostí na běhu, ukazuje například průzkum realizovaný ve Velké Británii, že čtvrtina běžců je na této aktivitě závislá a dokonce každý čtvrtý by se během dobrovolně nechal zničit!

Jak poznat závislost?

Existuje několik způsobů, jak poznat, že se vy nebo vaši blízcí potýkáte se závislostí na běhání.

Jednou z možností je, aby si daná osoba představila, že nyní bude několik dnů bez běhání.
Jak na to reaguje? Je to pro ni snesitelné? Je pro ni přijatelné, se místo běhu v následujících dnech
či týdnech věnovat jiné aktivitě? Pokud by osoba reagovala slovy jako „nepřijatelné, nemožné“ apod., může to pro vás být jasný výstražný signál.

Dále si lze ke zjištění závislosti položit tyto otázky:

  • Cítíte se špatně, když nemůžete jít běhat?
  • Když vynecháte trénink, máte pocit, že jste nesplnili povinnost?
  • Máte neustálou potřebu zvyšovat své cíle?
  • Cítíte se frustrovaní, pokud nesplníte nastavené cíle?
  • Pokračujete v běhání, i když máte zdravotní problém (lehké zranění, nachlazení)?
  • I když jste unavení, na běh si vždy trochu energie najdete?
  • Zanedbáváte kvůli běhu další aspekty svého života (rodinu, přátele, další koníčky)?
  • Je běh vaší nejdůležitější aktivitou celého dne?
  • Velkou část dne přemýšlíte o běhu, plánujete další trénink a trasu?
  • Plánujete trasu ihned po příjezdu na nové místo?
  • Je pro vás běhání hlavní téma vašich rozhovorů s blízkými?
  • Nepřikládáte odpočinku takovou důležitost?

Pokud na čtyři a více otázek odpovíte kladně, jedná se zde opravdu o nezdravou závislost a je potřeba zakročit.

Endorfinová léčba. Pomůže získat novou energii pro běhání

Jak bojovat se závislostí?

Pokud jste u sebe či svých blízkých objevili závislost, je potřeba, tak jako u jiných druhů, s tím něco dělat.

Prvním krokem je přiznat si fakta a uvědomit si, že je tu nějaký problém. Dalším krokem je vymyslet si nějakou jinou aktivitu, kterou vyměníte za část vašich tréninků. Můžete jít s rodinou na svižnou procházku, jít s dětmi plavat, pomáhat s fyzicky náročnými pracemi na zahradě, pustit se do domácích prací, zahrát si s přáteli volejbal, pomoci známým se stěhováním apod. Aktivit je spousta
a je škoda se jim pořád vyhýbat.

Regenerace je základ

Aby se předešlo utržení svalu, vymknutí kloubu apod., je potřeba nechat tělu dostatečně prostoru na regeneraci. Neznamená to úplný zákaz pohybu, jen je důležité změnit sport a intenzitu. Místo běhu lze zvolit třeba procházku nebo jiný oddychovější druh pohybu, jak bylo zmíněno. Přínosné pro tělo i duši bude pak také masáž či návštěva wellnessu. Nebojte se, že tím snížíte svůj výkon – ba naopak! Regenerace jde ruku v ruce s kvalitními sportovními výkony, ujistit vás o tom můžou
i vrcholoví sportovci, pro které je odpočinek povinností.

Psychika ve sportu a při běhání. Jak nás ovlivňuje v různých sportovních disciplínách

Závěrem

Běh a pohyb celkově mají vést k benefitům ve formě lepšího pocitu ze sebe sama, k lepší fyzičce, posílení zdraví a vnitřní pohody, nesmí to být ovšem na úkor zdraví – fyzického ani psychického. Každý člověk je individuální bytost, proto je nutné, neporovnávat se s druhými a poslouchat své tělo
a jeho potřeby. Nepřehánějme to, dopřávejme tělu dostatek odpočinku a aktivity občas střídejme
a hlavně si zachovejte jasnou mysl. Tělo se nám odvděčí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Závislost na běhání. Krátký dotazník, který vám odhalí, jak na tom jste!