Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Běh do schodů. 6 důvodů, proč ho zařadit do tréninku

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

18. 1. 2018

Pálí kalorie a zvyšuje výkon, navíc je skvělým tréninkem pro naše srdce. Poznejte, proč je běh do schodů skvělým doplňkem výběhů po rovině.

Možná běháte jednou týdně kopečky poblíž domu a ptáte se, proč trénovat ještě v paneláku. Anebo naopak toužíte po převýšení pro zvýšení síly a výkonu a pořádný krpál poblíž nemáte. Máme pro vás pár skvělých důvodů, proč začít s během – nebo klidně i chůzí – do schodů.

Běh do schodů – hubnutí jako po másle

Běh do schodů vám dá pořádně zabrat! Pokud poběžíte nebo klidně i svižně půjdete do schodů, jedná se o kardioaktivitu, která při zařazení do tréninku jednou až dvakrát týdně spálí kalorie z víkendového dietního uklouznutí.

Na čase zálěží: Nahoru vyběhněte, dolů sejděte svižnou chůzí a spíše, než na uběhnuté metry se dívejte na hodinky: vybíhání se věnujte 40-50 minut. Běh do schodů a hubnutí jsou skvělá dvojka!

Běhám a přibírám. 7 možných příčin vašich kil navíc

Schody vybíhal i Rocky!

Pokud byste si měli osvojit jeden z tvrdých tréninků legendy, ke kterým nepotřebujete nářadí ani posilovnu, vsaďte na schody! Výběhem posílíte stejné svaly, jako při výpadech nebo dřepech: kvadricepsy, hýžďe a lýtka.

Běh do schodů má svoje závody

Znáte towerruning? Pokud vás láká vyběhnout na Žižkovskou věž nebo třeba rovnou na Empire State Building, začněte trénovat schody! Běh nahoru do schodů je sport, při kterém si přijdete na své jako sprinter i vytrvalec. Užít si můžete závody na 20, 30 nebo klidně 50 a více pater: některé počítají jen s výběhem, jiné vás donutí si na závěr zase hezky seběhnout dolů. Co říkáte na tuhle výzvu?

V zimě se zahřejete

Zima je pro šortky milujícího běžce v našich končinách nevítaným vetřelcem. Pokud jste také letní typ a běhání v zimě berete jako nutné zlo při přípravě na závod, vyzkoušejte schody. Jak na to? Máte-li v plánu vytrvalostní trénink, vyběhnete párkrát nahoru a dolů a potom můžete rovnou se zahřátými svaly do chladných ulic či lesů.

Pokud ale nemáte běh venku vůbec v úmyslu a bydlíte v paneláku, jednoduše nahraďte schody celý běžecký trénink. Pamatujte ale na to, že běhat na čerstvém (i když studeném) vzduchu, je zdravější, než v uzavřených prostorech.

Jak správně běhat z kopce. Seběhněte bezpečně a rychle

Běh do schodů jako domácí posilovna

Běh do schodů se řadí mezi tzv. plyometrický trénink, tedy takový, při kterém dochází k rozvoji vaší výbušné a dynamické síly. Boxeři ho využívají pro zvýšení síly a rychlosti úderu, basketbalisté pro výskok a běžci pro sprint aka Usain Bolt.

Až se vám nebude chtít do fitka, ale nechcete mít výčitky z vynechání tréninku, schody jsou skvělá volba. Pozor dejte na správný postoj: neprohýbejte se v bedrech, ale jemně se předkloňte, klidně o něco více, než při běhu po rovině, tak posílíte také střed těla, vaše rovnováha bude lepší a snížíte riziko zranění kvůli špatné technice.

Na schodech nemusíte celou dobu jen běhat: vyzkoušejte výskoky snožmo, výběhy po jedné noze nebo chůze do schodů s výpady. Sbohem nudné tréninky!

Zvýšíte vo2max, tedy zrychlíte

Ať už se připravujete na první 5km závod anebo si chcete zlepšit svůj osobák na maratonu, schody jsou k nezaplacení. Kromě rozvoje síly si pravidelnými tréninky na schodech zlepšíte i svůj čas v cíli.

VO2max. Jak zvýšit VO2max hodnoty aneb magický kyslík

Trénink na rychlost: Po strečinku a rozklusání se (na schodech či mimo ně) střídejte 30 vteřin rychlého výběhu do schodů a potom sejděte dolů. Opakujte 20-30 minut.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Běh do schodů. 6 důvodů, proč ho zařadit do tréninku