Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běžecké boty. Vybírejte podle došlapu i šířky nohy

Výběr běžecké boty je to nejdůležitější rozhodnutí, které pro svůj běh uděláte. S nevhodnou obuví na běhání bude váš běh nepohodlný a rychleji se unavíte. Není nic lepšího než mít botu, která vás donutí vyběhnout za každého počasí!

Správně zvolená běžecká obuv je alfou a omegou vašeho běhu.

Jak správně vybrat boty na běhání

I když tenisky na běhání jsou dnes moderní záležitostí, nesoustřeďte se při výběru pouze na vzhled nebo oblíbenou značku. Vyzkoušejte více běžeckých bot a vyberte až ty, která vám dokonale sednou a ideálně vám poskytnou oporu při nesprávném došlapu, který máme v určité míře skoro všichni.

Víte, jak správně prát a impregnovat funkční oblečení?

Běžecká obuv – správná velikost

Při běhu se chodidlo posouvá v botě směrem dopředu, a protože se při pohybu bota ohýbá, vlastně se o kousek zmenší. Proto je potřeba vybírat běžecké boty o jednu velikost větší, než je vaše běžná obuv.

Věnujte pozornost šířce boty

Každá noha je jiná, proto je potřeba si boty vybrat i vzhledem k šířce svršku. Běžecká bota by vám neměla být příliš těsná, ani moc volná. Zkrátka, musí vám poskytovat oporu ale ne omezovat vaše palce a malíčky.

Pokud jste majitelem širší nohy, dejte na šířku svršku boty dobrý pozor, aby po pár měsících běhání nedošlo k protržení boty malíčkem.

Pochopte významnost dropu

Často stále neznámým pojmem při výběru běžecké obuvi je takzvaný drop. Nejedná se o nic jiného, než rozdíl výšky mezi patou a špičkou (někdy také nazývaný v anglickém jazyce heel-to-toe). Toto „převýšení“ značí, o kolik mm bude vaše pata výš než zbytek chodidla. Má se za to, že čím vyšší drop, tím menší stabilita, nicméně to ne vždy je pravda, záleží na typu té dané boty. Panuje také názor, že čím vyšší drop, tím lepší odpružení, není to ale úplně vždy tak. Je nutné odlišovat od sebe drop a výšku tlumení. Vyvíjí se i profesionální běžecká obuv s minimálním dropem a přesto vysoce odpruženými a komfortními schopnostmi.

Pro informaci, nižším dropem se bere rozdíl do cca 7mm, vyšším od 8 mm do 13 mm, ale není to pevně dané.

Pokud nejde o speciálně upravenou botu nebo kupujete spíše levnější běžeckou obuv a s během teprve začínáte, nejspíše vám v obchodě poradí, sáhnout po botě s vyšším dropem, ta se začátečníkům totiž obecně doporučuje.

Boty na běhání dámské – čím se liší

Ačkoliv ženy mohou mít užší chodidlo než muži, neplatí, že všechny dámské boty jsou od pánských odlišné jinak než designem. Například boty na běhání adidas jsou zpravidla užší. Vybírejte podle vlastního pocitu, ale nezapomeňte, že před prsty je třeba mít zhruba 1 cm prostor a malíček i palec musí mít dostatek místa do šířky.

V botě se proběhněte

Když si vybíráte boty na běžné nošení, tak se v nich projdete. Při výběru běžeckých bot se v nich tedy co? Pokud jste ve speciální běžecké prodejně, vyzkoušejte boty na běžeckém pásu, případně si dejte kolečko po obchodě.

Jak prát a čistit běžecké boty a oblečení? Prodlužte životnost vaší výbavy!

Jaké běžecké boty – nechte si poradit

V běžeckých prodejnách pracují experti, v tomto případě běžci. Proto se nebojte zeptat obsluhy obchodu. Rádi vám zde doporučí obuv, která je nejvhodnější pro vaše požadavky, terén a náročnost běhu. Někteří běžci volí jinou botu na trénink a jinou na závod.

Kvalitní běžecké boty vs. levné boty na běhání

Jak možná správně tušíte, investice do běhací boty je důležitá. To neznamená, že je třeba koupit nejdražší běžecké boty, na které v obchodě narazíte. Rozhodně ale vsaďte na osvědčené značky. V cenové relaci do 2 tisíc pořídíte třeba jedny z nejoblíbenějších: běžecké boty asics, které jsou pohodlné a svojí investice nebudete litovat.

Nenechte se nalákat boty za 500 Kč, které jsou možná dobré na procházku, při běhání ale ucítíte tvrdý došlap a celkově se v nich nebudete při běhu cítit dobře.

Nejlepší běžecké boty – vybírejte podle došlapu

Ne všichni běháme tak, abychom si nepřivodili zbytečné bolesti. Tedy, ne všichni máme při běhu pro tělo ideální, tzv. neutrální došlap, kdy při běhu dochází k převalení paty ke špičce přibližně uprostřed chodidla.

Pronace je došlap, při kterém se chodidlo při běhu vychýlí směrem dovnitř. To v malé míře nevadí, ve větší míře je to ale nevhodné pro naše chodidlo i pohodlný běh. K pronačnímu došlapu mají sklon běžci s nohami do X a plochými chodidly. Protože je při takovém běhu zatěžovaná vnitřní strana boty, je potřeba vybrat takovou, která poskytuje oporu pro zatěžovanou vnitřní stranu chodidla.

Oblečení s integrovaným osvětlením pro vyšší bezpečnost sportovců

Supinace je naopak typ došlapu, při kterém běžec chodidlo vychyluje směrem ven. K supinačnímu došlapu tíhnou běžci, kteří mají nohy do O a vysokou klenbu chodidla. Tady, na rozdíl od pronace, dochází k nadměrné zátěži vnější části klenby i boty, a proto je třeba vybrat běžečky, které jsou vyztuženy na vnější straně podrážky.

Boty – běh podle došlapu

Na většině prodejen si můžete nechat otestovat došlap a na základě něj si vybrat běžeckou obuv. Výsledná bota, vašemu běhu “na míru“ může být ve finále o něco dražší, než jakou byste si sami vybrali, ale pomůže vám srovnat případné běžecké kostrbatosti, kterých se dopouštíte. A pokud zjistíte, že máte neutrální došlap? Můžete si gratulovat.

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Boty na běhání v zimě

Běhání v zimě nevyžaduje žádnou speciální zateplenou obuv. Dejte pozor na ultralehké, tzv. minimalistické typy bot, které jsou tvořeny z velké části látkou, která rychle navlhne. Raději zvolte gumovější obuv.

Při běhu v dešti nebo sněžení použijte na boty impregnační sprej a oblékněte běžecké ponožky, které neslézají z nohy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Běžecké boty. Vybírejte podle došlapu i šířky nohy