Asi každý běžec se někdy potýkal s bolestí různých partií těla. Při běhu kvůli otřesům nejvíce trpí dolní končetiny a kyčle. Tentokrát se zaměříme na bolest lýtek při běhu. Zjistíme, proč pociťujeme bolest v této partii a jak jí předejít, případně léčit, pokud nás už zastihla.
Bolest lýtek: několik příčin
Běh s sebou přináší mnohá úskalí, bohužel jednostranné zatěžování až přetěžování je jednou z nich. Pokud si nedopřejeme dostatečnou regeneraci a k tomu opakujeme stále stejné běžecké chyby, zaděláváme si na problémy mnoha podob. Bolest lýtek zná jistě každý z nás – ať už si lýtkový sval natáhl v posilovně nebo při běhu, při další fyzické aktivitě byl limitován menší či větší bolestí. Z endorfinů tak při dalším tréninků nebylo pro bolest téměř nic. Mnoho (zejména) rekreačních sportovců má tendenci problémy s bolavými svaly přecházet či co hůř – přeběhat, stačí to přeci trochu protáhnout, doma pak v nejvyšší nouzi namazat nějakým krémem a ono to zase bude dobré. Znáte to? Nebylo by lepší zjistit, na co vás tělo upozorňuje a na čem zapracovat, abyste neskončili s jedním z následujících problémů? Bolesti v oblasti lýtek jsou ve většině případů způsobeny přetížením, nevhodnou obuví či špatnou běžeckou technikou, která při opakování způsobuje bolesti a úrazy. Nepřidá ani přetrénování, nedostatečná regenerace a skokové zvyšování naběhaných kilometrů.
Zánět lýtkového svalu
Zánět lýtkového svalu vzniká nejčastěji nedostatečnou regenerací či přetížením způsobeným především špatnou technikou. V důsledku toho vzniká ve svalu trhlinka. Na to reaguje tělo zánětem, který toto zranění hojí. Dostaví se výrazná bolest, někdy i citelný otok a zčervenání. Léčba je jasná: klidový režim, návštěva lékaře, pravidelné ledování, natírání oblasti vhodnou léčivou mastí, případně na doporučení lékaře bohužel i ortéza či berle (aby byl zajištěn naprostý klid pro postiženou oblast).
Zánět Achillovy šlachy
K tomuto problému dochází z mnoha příčin, nejčastěji ale opět dlouhodobým zatěžováním lýtkového svalu. Velmi často se s tímto problémem potýkají běžci či fotbalisté. Můžete pociťovat bolest při běhu, ráno ihned poté, co vylezete z postele, při běžných denních činnostech, při lehké chůzi a šlacha může být oteklá a na pohmat bolestivá. Pokud pouze pociťujete začínající problémy, můžou pomoci i speciální ortopedické vložky.
Únavová zlomenina
Na kostech se vlivem námahy tvoří tzv. „mikrotraumata“, která se ale běžně dokáží zahojit – ovšem pokud tělo dostatečně regeneruje. Pokud ne, tkáně se nemají možnost zacelit a s tím jde ruku v ruce i možnost přetížení dané partie vedoucí k únavové zlomenině. Tyto miniaturní zlomeniny na rentgenu neuvidíte (nebo jen velice špatně), viditelné jsou na magnetické rezonanci. Únavovou zlomeninu doprovází podobné nepříjemnosti jako u výše zmíněných – otok a bolest. Neléčená únavová zlomenina může (pokud je neléčená) přejít až v klasickou zlomeninu. Prevencí tohoto zranění je správná regenerace a vypomoci si můžete i vitamínem D a konzumací vhodné potravy.
Křečové žíly
Za bolestí lýtkových svalů, otoky či pocity těžkých nohou můžou být i křečové žily. Pokud jimi trpíte, nemusíte se běhu vzdávat. Stačí se běhu s křečovými žílami přizpůsobit.
Bolest lýtek a povrch
Možná k vašemu překvapení může za bolestí lýtek stát nevhodný povrch – ideální je volit měkčí, pokud máte možnost. Druhou radou zde je určit si běžecký terén a na ten tělo na jistou dobu navyknout a moc ho neměnit. Tělo si tak zvykne na jistý typ odporu a „tvrdosti“ a bolest zapříčiněná přílišným střídáním těchto dvou proměnných faktorů vymizí. Nezapomeňte, že povrchu by měla odpovídat i vaše běžecká obuv.
Prevence: procvičování, regenerace, běžecký styl a správná obuv
Opakování je matka moudrosti, proto i zde má své místo upozornění na důležitost dostatečné regenerace a procvičování před během i po běhu. Opravdu tuto část tréninku nepodceňujte a neodsouvejte ji na „pak“, až budete mít na běh více času apod. Pokud pociťujete při běhu bolest v oblasti lýtek, věnujte extra čas protažení této partii. Neodmyslitelnou součástí zdravého běhu je i volba správné běžecké obuvi. Mějte také na paměti, že začínající problémy je vhodné řešit včas! Jejich oddalováním byste pouze zhoršily následky těchto bolestí. Na místě je i navštívit odborníka, který vám diagnostikuje váš běžecký styl či styl chůze, upozorní na chyby a poradí, jak nevhodné stereotypy odstranit. S těmito základními preventivními kroky zamezíte množství možných úrazů a následných bolestí nejen při běhu, ale i po něm.
Přejeme mnoho bezbolestných kilometrů!