Menu
oBěhání.cz
Životní styl sportovců

Benefity běhu: Nejedná se jen o pomocníka při hubnutí!

Kateřina Machová

Kateřina Machová

19. 4. 2021

Mnoho z rekreačních sportovců, a specificky běžců, by si mohlo myslet, že běh je jen nástrojem k hubnutí. Není tomu tak. Mnoho profesionálních běžců ví, že hezká postava je jen „vedlejší účinek“ tohoto sportu. Pojďme se podívat na další benefity běhu.

Během k postavě do plavek

Na jaře si často můžeme všímat amatérských běžců, kteří se honem rychle snaží „dohnat“ svoji postavu k té ideálně vypadající pro letní sezonu a shodit pár přebytečných kilogramů. Díky spalování kalorií a nabírání svalové hmoty se k této vysněné postavě dostaneme o něco rychleji. Je ovšem důležité vybrat správnou obuv, „nepřepálit“ tempo velkým množstvím tréninků, ale pomalu zátěž navyšovat, abychom se zkrátka nepřetrénovali či si nepřivodili nějaký úraz. Ke snové postavě pomůže i kombinace s dalším typem sportu – od silového tréninku, přes dlouhé procházky až třeba k plavání či jízdě na kole.

Zvýšení fyzičky

Během postupem času získáte na fyzičce a vaše výkony budou měřitelně lepší. Přidávejte do trasy menší či větší kopce, úseky s rozdílnými povrchy, zařaďte intervalové a zrychlované běhy, přidávejte sprinty či běh pozpátku, natahujte opatrně kilometry. V odpočinkový den můžete zvolit regenerační běh. Každý týden běžte alespoň o kousek dál. Zlepšující se výsledky můžete monitorovat na některé z mobilních aplikací na běh. Především ale zlepšení fyzičky pocítíte na sobě!

Zlepší se vám zdraví

Nejen pobytem na čerstvém vzduchu si při běhu upevníte zdraví. Pravidelnou fyzickou aktivitou zlepšíte svůj kardiovaskulární oběh, zvýšíte imunitu, zvýšíte flexibilitu vašeho těla, prokrvením zlepšíte vaši pokožku, předejdete předčasnému stárnutí, načerpáte vitamín D, předejdete mnoha nebezpečným onemocněním, snížíte hladinu cholesterolu, minimalizujete riziko nezdravé nadváhy či obezity a dokonce prý i riziko vzniku osteoporózy. Příjemným benefitem běhu může být i zlepšení vaší sexuální život, jak dokládají vědci. Není tohle všechno dostatečný důvod pro to, občas vyběhnout vstříc pevnějšímu zdraví?

Energii vydáte i získáte!

Při běhu sice spoustu energie vydáte, pomůže vám to ale například i v lepším a rychlejším usínání. Paradoxně ale energii i získáte, během tzv. rozproudíte krev, což způsobí příval energie a síly do práce. Vaše duševní výkony budou po běhu lepší, vaše kognitivní funkce se zlepší a celkově se vám bude lépe pracovat.

Levná terapie

Proč platit tisíce za terapeutickou pomoc, když s lehkými problémy dokáže běh pořádně zatočit – sám a zdarma? Pokud se u vás objevily nějaké chmury, vezměte si sluchátka, najděte váš oblíbený playlist nebo podcast, zavažte kecky a vzhůru na trať. Špatnou náladu vyžene kromě té správné hudby i příval endorfinů po tréninku.

Vyšperkujete vaši vůli k dokonalosti

Pravidelná fyzická aktivita vás naučí pevnější morálce a vůli. Pokud si totiž nastavíte cíl, bude se vám váš tréninkový plán plnit lépe, poté budete mít lepší pocit a to se promítne i do dalších aspektů vašeho života. Při dodržování frekvence tréninků si můžete vypomoci sportovní aplikací, která vás upozorní při poklesu četnosti běhů.

Růst sebevědomí

Pravidelným běháním nejen získáte fit postavu a něco málo svalů navíc, ale zároveň se „vyběháte“ k lepšímu duševnímu rozpoložení. Tato kombinace vás ještě s radostí ze zdolaných kilometrů a pevné vůle udělá šťastným, pozitivnějším, sebevědomým a energickým stvořením, které bude za svůj elán sklízet chválu od ostatních.

Získáte parťáky a přátele v jednom

Běhání spojuje. Tréninky spojují. Závodní atmosféra spojuje. Zkuste k pravidelným „výběhům“ přizvat i vaši kamarádku nebo se spojte s jinou běžkyní či jiným běžcem z vašeho okolí. Dobrým pomocníkem jsou například běžecké skupiny na sociálních sítích. Můžete se navzájem podporovat a dosahovat spolu běžeckých cílů. Z takového „spojenectví“ se časem může stát i pevné přátelství se sdíleným koníčkem.

Poznáte prostředí jinýma očima

Do práce jedině autem, na výlet občas na kole, venčení jen okolo domu. Vaše okolí pravděpodobně nemáte tak probádané, jak byste mohli, kdybyste zařazovali více běhu do svých běžných aktivit. Mnoha krás si při jízdě autem vůbec nevšimneme a mnoho cest mimo silnic neznáme. A to je škoda. Prozkoumejte vaše okolí zblízka, možná budete překvapeni, jak pěkné to ve vašem okolí je! Místa si můžete dokumentovat a každý měsíc si zrekapitulovat a pochlubit se dalším členům vaší domácnosti s těmito úlovky.

 

Benefitů je celá řada. Nejlépe to pocítíte na sobě, zkuste se na to někdy vědomě zaměřit. Jaký pocit vám běh přináší? Dokážete při něm „vypnout“? Máte ze sebe pak lepší pocit? Pociťujete zlepšující se obranyschopnosti proti nachlazení? Jaké jsou ty vaše benefity? Dejte nám vědět do komentářů! A nezapomeňte se před během i po běhu vždy protáhnout, ať můžete příště vyběhnout zas!

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Benefity běhu: Nejedná se jen o pomocníka při hubnutí!